گزارش تخصصی درس عربی

گزارش تخصصی 2017-09-26 1,300 views

عنوان گزارش : گزارش تخصصی درس عربی : چگونه توانستم دانش آموزان آموزشگاه را به درس عربی علاقه مند سازم ؟

نوع فایل: (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات:۱۶

گزارش تخصصی درس عربی

چکیده

گزارش تخصصی درس عربی

با نگاهی به تاریخ آموزش زبان عربی در ایران متوجه می شویم که با وجود قدمت این زبان وآشنایی دیرین ایرانیان با آن ،در نحوه آموزش این زبان با مشکلات جدی روبرو هستیم . درحالیکه زبان های دیگر با توجه به حضور نه چندان دیر پای خود ،توانسته اند موفقیت های بیشتری درمقایسه با زبان عربی بدست آورند . باید به صورت موجز بیان شود که از همان بدو ورود زبان عربی به ایران ، ما با مشکلات وموانعی بر سر راه آموزش آن روبرو بودیم و عکس العمل ایرانیان در برخورد با آن به دو شکل بوده است :از هنگامی که ایرانیان اسلام را پذیرفتند ، در راه توسعه و تقویت زبان عربی از هیچ کوششی فرو گذاز نکردند . در این راه حتی از خود عرب ها هم پیشی گرفتند . کارهایی که ایرانیان در جهت احیای زبان قرآن در زمینه های دستور ، معانی و بیان ، بدیع ، لغت انجام داده اند هیچ قوم دیگری حتی خود عرب ها انجام نداده اند .اگر به کتاب های تالیف شده از سوی ایرانیان در زمینه تنها ادبیات عرب نگریسته شود ، متوجه خواهیم شد مردم ایران به دلیل عشق و علاقه به قرآن و اسلام ، زبان عربی را زبان یبن المللی اسلامی تلقی می کردند و در تحکیم پایه های آن از جان و دل مایه می گذاشتند . به همین دلیل بودکه امهَات کتب ادب عربی توسط دانشمندان ایرانی به رشته تحریر در آمده است . نمونه ها وشواهدی وجود دارد که نشان می دهد ایرانی ها تا چه اندازه دوستدار زبان عربی بودند و هیچگاه احساس نمی کردند که استفاده از این زبان ملیت و هویت آنها را خدشه دار کند .اینجانب دبیر عربی آموزشگاه در این گزارش تخصصی سعی نموده ام مشکلات درس عربی را در کلاسم برطرف نمایم

مقدمه

این روزها اغلب دنش آموزان از سراسر کشور از فراگیری این درس گریزانند و انگیزه یادگیری زبان عربی در آنها ضعیف گشته است و عربی یکی از دروسی است که شاگردان ما در این درس نمرات رضایت بخشی را بدست نیاورده و بسیاری از آنها در آموختن زبان عربی دچار افت شدیدی گشته اند و این امر ذهن اغلب دبیران عربی و مسئولین آموزش مناطق مختلف را به خود معطوف کرده است اینکه چگونه موانع جذابیت درس عربی را از میان برداشته و انگیزه های مؤثر در آموزش زبان وحی را در بین دانش آموزان تقویت کنیم بعد از گذشت مدتی از سال تحصیلی متوجه ضعف تعدادی از دانش آموزانم در درس عربی شدم . وباتوجه به اینکه چگونگی آسیب شناسی ورمز موفقیت درآموزش عربی موضوعی است که به سادگی نمی توان از آن گذشت وتعهد ومسئولیتی که در قبال دانش آموزان وشغل خود احساس می کردم برآن شدم تا مساله راپیگیری کنم.

بیان مساله:

در پی استقبال عظیم مردم ایران از دین اسلام و با از بین رفتن حکومت ساسانی خورشید تابان شریعت مقدس اسلامی بر فراز کشور پهناور ما نورافشانی نموده و دولتهای متعدد اسلامی یکی پس از دیگری بر این سرزمین حکومت کردند و بعضاً با حمایت این حکومتها علماء و دانشمندان بزرگی درخشیده و آثار و کتابهای زیادی را به عربی و فارسی به یادگار نهادند و با ورود واژگان عربی و خاصه واژگان قرآنی در نظم و نثر فارسی تحول شگرفی را در عربی ما به وجود آوردند برای آکاهی بیشتر از ورود کلمات و تأثیر واژه های نوشته دکتر فرشیدورد استاد اسبق » عربی در فارسی « عربی در متون زبان فارسی می توانید به کتاب دانشگاه تهران مراجعه فرمایید.

زبان عربی زبان دین و آیین و فرهنگ و تمدن اسلامی است و این زبان یکی از عوامل وحدت در بین جوامع و ملل مختلف دنیا با بیش از یک میلیارد مسلمان گشته است. آموزش زبان عربی به منظور درک » زبان عربی کلید معارف اسلامی است « : مفاهیم دینی و قرآنی است همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند لذا:

۱- نیازهای دینی درک و فهم قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، احادیث نبوی و احادیث امامان معصوم و کتب فقهی و کتب تفسیر قرآن از ضرورتهای آموزش زبان عربی است.

۲- ارتباطات سیاسی و تاریخی و اقتصادی و اجتماعی و ادبی… بسیار نزدیک میان ایرانیان و اعراب از گذشته تاکنون به علت هم جواری و دین مشترک از دیگر عوامل در بیان ضرورت آموزش عربی است.

گزارش تخصصی معاون اجرایی مدرسه : روش های انجام بهینه وظایف و مسئولیت های خودم به عنوان معاون اجرایی و ارائه راه حل های مناسب

گزارش تخصصی درس عربی

۳- کثرت سفرهای زیارتی و سیاحتی به سوریه و عراق و لبنان و عربستان و فلسطین و…

۴- نیاز دانشجویان رشته حقوق و الهیات و عربی به آشنایی با این زبان

۵- مهمتر از همه این است که کسی نمی تواند زبان فارسی را بطور صحیح بیاموزد مگر اینکه به زبان عربی – « ۱آشنایی کامل داشته باشد چون بیش از یک سوم بسیاری از جملات فارسی را لغات و مشتقات و مصطلحات ( دکتر نجفی ۱۳۴۱ ص ۱ ) ». مختلف عربی تشکیل می دهد

نظیر: <<منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربتست و بشکر اندرش مزید نعمت هر نفسی که فرو می رود ممد حیاتست و چون برمیآید مفرح ذات پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب>> (مقدمه گلستان سعدی شیرازی)

۶- آشنایی با متون مختلف دینی به منظور بیان ارزش ها و مسائل اخلاقی به شیوه ی غیرمستقیم

۷- تقویت توانایی درست خوانی و روان خوانی عبارت ها و متون دینی

۸- آشنای با واژگان کثیرالاستعمال قرآنی

اهداف گزارش تخصصی :

گزارش تخصصی درس عربی

هدف اصلی گزارش :

علاقمند کردن دانش آموزان به درس عربی

گزارش تخصصی درس عربی

اهداف جزئی :

۱- بررسی علل بی علاقگی دانش آموزان به درس عربی

۲- پیدا کردن راه حل هایی برای علاقمند کردن دانش آموزان به درس عربی

۳- ارائه پیشنهادات برای سایر دبیران عربی

ارزیابی و توصیف وضع موجود :

اینجانب مدت سال است که در آموزش و پرورش مشغول به خدمت هستم و هم اکنون به عنوان دبیر دینی عربی در آموزشگاه انجام وظیفه می کنم . با اینکه دانش آموزان این آموزشگاه از لحاظ هوش و استعداد در جایگاه ویژه ای قرار دارند، پس از برگزاری امتحان ماهانه دوم متوجه ضعف دانش آموزان در یادگیری عربی شدم .پاسخ گویی دانش آموزان در طول یک ماه دوم سال تحصیلی به تمارین مشکلی را نشان نمی داداما نتایج امتحان ماهانه دوم مطلوب به نظر نمی رسید .پس به ناچار می بایست دنبال راه حل مناسب برای حل مشکل می بودم.

گزارش تخصصی دبیر عربی : چگونه توانستم دانش آموزان آموزشگاه را به درس عربی علاقه مند سازم ؟

گزارش تخصصی درس عربی

گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی گزارش تخصصی درس عربی

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]