گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

گزارش تخصصی 2017-11-10 1,747 views

گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

عنوان گزارش : گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

فایل: (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۸

چکیده :

با فرا رسیدن سال نو تحصیلی ،نگرانی های خانواده هایی که دانش آموزان کلاس اولی دارند شروع می شود. یکی از این نگرانی ها ترس از مدرسه می باشد . البته در این دوره با وجود کلاس های زیادی که کودکان قبل از شروع مدرسه می روند تقریبا مشکلی ندارند ، اما باز هم بسیاری از آنها در روز های آغازین با مشکل مواجه می شوند . بسیاری از کودکان هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می شوند، به خصوص در خانواده هایی که مراقبت های غیرمنطقی از کودک صورت می گیرد. اما برخی از کودکان اضطراب بسیار شدیدی را موقع جدا شدن از مادرشان نشان می دهند. در موارد بسیار شدید کودک حتی در اتاق مادر را تعقیب می کند، این مشکل موقعی در کودک در مدرسه می رود، آشکار می شود.حدود ۳ و نیم درصد کودکان به این ناراحتی مبتلا می شوند و در دخترها و طبقه مرفه بیشتر است. به این رفتارها اضطراب جدایی می گویندگزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

اگر والدین کودک را در محیط مدرسه رها کنند اضطراب کودک بیشتر می شود پس باید با ملایمت، ملاطفت و نرمی با کودک ارتباط برقرارکرد و با حرف زدن با کودک به کاهش اضطرابش کمک کرد. اضطراب در برخی کودکان در آغاز سال تحصیلی طبیعی است به خصوص برای کودکانی که وارد دوره

پیش دبستانی یا کلاس اول می شوند.این دسته از کودکان چون از محیط خانه وارد محیط دیگری می شوند.

با افراد جدید مواجهه می شوند و محیط جدیدی را تجربه می کنند و از سوی دیگر آزادی هایی را که در محیط خانه داشتند در مدرسه ندارند دچار اضطراب می شوند.کودکان در ورود به مدرسه در زمان استراحت، نوع تغذیه و زمان بازی خود دچار تغییر شده و طبیعی است که دچار اضطراب شوند.

اینجانب ………………. پایه اول ابتدایی مدت …………….. سال است که در آموزش و پرورش در حال خدمت هستم و هم اکنون در کلاسم به ۲۵ نفر دانش آموز در حال آموزش هستم. در سال تحصیلی ۹۴-۹۵  با روبرو شدن با دانش آموزی به نام زهرا که وابستگی بسیار شدیدی به مادرش داشت تصمیم گرفتم در پژوهش و گزارش تخصصی خود بر روی این مسئله کار کنم.

گزارش تخصصی معاون پرورشی شرکت در گروه سرود

مقدمه:  بیان مساله و سابقه موضوع

مهمترین مسئله در ورود کودکان به مدرسه جدا شدن از والدین به خصوص مادر است و چون کودک چند سال به طور طبیعی در کنار مادر بوده است جدا شدن از مادر برایش سخت است.البته اکثریت کودکان در مدت کوتاهی با محیط جدید هماهنگ شده و می توانند خود را سازگار کنند.

البته بعضی از کودکان جدای از اضطراب آغاز سال تحصیلی زمینه اضطراب را دارند ، این دسته از کودکان به زمان بیشتری برای آمادگی نیازمندند و بی توجهی به ین مسئله برای خانواده ها و اولیای مدرسه مشکل آفرین خواهد شد.برای کم شدن اضطراب این دسته از کودکان باید از قبل با کودک صحبت کرد و محیط جدید را به طور عملی به او توضیح داد؛ بدین ترتیب که با هماهنگی اولیای مدرسه قبل از شروع رسمی مدرسه، کودک وارد محیط مدرسه شود کلاس، حیاط، سرویس بهداشتی، سالن غذاخوری و … را ببیند و با معلم و همکلاسی هایش آشنا شود.اگر این آشنایی در محیط غیردرسی و قبل از آغاز سال تحصیلی انجام گیرد در کاهش اضطراب کودک در زمان مدرسه مؤثر خواهد بود.از طرفی نباید اجازه داد که کودک در خانه بماند و به مدرسه نرود بلکه باید والدین حتی اگر لازم بود دقایقی در کنار کودک در مدرسه باقی بمانند و به تدریج محیط را ترک کنند تا کودک آمادگی لازم را پیدا کند.

مدرسه و اولیای مدرسه نقش مهمی در جذب و آرامش کودک دارند و می توانند کودک را با روش های درست از حالت غریبه و بیگانه خارج کرده و در کاهش اضطراب و آشنایی کودک با محیط جدید مؤثرباشند.

من در اوایل سال تحصیلی این وابستگی را در یکی از دانش آموزان اول ابتدایی به مادرس دیدم وخیلی دوست داشتم به او کمک کنم واین وابستگی این دانش آموز را بهبود بخشم و بخاطر همین جریان ها بود که من از میان مشکلات مدرسه این مشکل را برای فعالیت تحقیق عنوان پژوهی انتخاب نمایم.

 

ارزیابی از وضع موجود :

اینجانب…………………. آموزگار پایه اول ابتدایی در هفته اول تحصیلی که مصادف با روزهای اول ماه مهر بود واقعه ای را مشاهده کردم که برای اینجانب خیلی جالب بود و آن وابستگی شدید دانش آموزان کلاس اول به مادرانشان بود در چنین روزهایی که دانش آموزان کلاس اول اولین روزهای تحصیلی زندگی خود را آغاز می کنند بیشتر دانش آموزان با توجه به واقعه که در بالا ذکر شده به همراه اولیای خود می آمدند بعد از مدتی که صدای زنگ به صدا درمی آمد ومعاونین دانش آموزان را به خصوص کلاس های اول را به صف های خود راهنمایی می کردند در این هنگام موضوعی که فکر اینجانب را خیلی در گیر کرده بود به طور واضح مشاهده کردم واین مشاهده این چنین بود که بعضی از دانش آموزان با رسیدن نوبت به صف کلاس آنها به طرف اولیای خود فرار کردند وبعضی از دانش آموزان اول با ترس معاونین با نق زدن اولیای خود را صدا می زدند واصرار می کردند که همراه آن ها به کلاس بروند. شاخص ترین مورد در بین آن ها دانش آموزی به نام زهرا بود که وابستگی اش به مادرش از همه دانش آموزان بیشتر بود که در هیچ صورتی راضی به ترک مادرش و رفتن به کلاس نمی شد.

در بین دانش اموزان دانش آموز یبه نام زهرا ازابتدای سال گاهی به بهانه های مختلف ازرفتن به مدرسه سربازمی زد وازاویل آبان ماه این بهانه ها بیشترشد،به خصوص اینکه به مادرش بسیار وابسته بود . رفتن به مدرسه به صورت کابوسی برای او واهل خانواده بود ودرصورت رفتن هم ،کلاس رارهاکرده وبه خانه بر می گشت.من وخانواده او وهمه ی عوامل مدرسه درپی راهکاری بودیم که این مشکل حل شود.

 

اهداف گزارش :

هدف اختصاصی :

چگونه می توانم وابستگی بیش از اندازه دانش آموز کلاس اول را به مادرش کاهش دهم

اهداف جزئی :

  1. پیدا کردن علل و عوامل وابستگی بیش از حد دانش آموز به مادرش
  2. پیدا کردن راه هایی برای کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش
  3. ارائه پیشنهادات و تعمیم به سایر دانش آموزان کلاس اول وابسته به والدین

 

سوالات پژوهش

آیا این وابستگی ناشی از تعلق اولیا به کودکان است ؟ آیا این وابستگی ناشی از تعلیم ندادن مهارت اجتماعی دانش آموزان توسط اولیا است ؟ آیا این وابستگی ناشی از از تحصیل نکردن دانش آموزان در دوره های مهد کودک وپیش دبستانی ؟ آیا این وابستگی ناشی از برخورد نادرست معاونین مدرسه با دانش آموزان می باشد؟

مقایسه با شاخص :

در مقایسه با شاخص این دانش آموز باید براحتی و بدون نگرانی از جدایی از مادر در کلاس حاضر می شد .

جمع آوری اطلاعات :

بنده ابتدا به جمع اوری اطلاعاتی راجع به این موضوع پرداختم :

 

۱- مشاهده رفتار دانش آموز در کلاس

در مشاهده رفتار زهرا در کلاس متوجه شدم او دانش آموز بسیار آرام و کم حرفی است.بسیار به ندرت در کلاس با من و سایر هم کلاسی هایش صحبت می کند.بیشتر اوقات در کلاس سرش را پایین انداخته و در بحث های گروهی و کلاسی و پرسش و پاسخ در کلاس هیچ زمانی داوطلب نیست و در بعضی اوقات هم در حال گریه کردن است. همیشه با مادرش به مدرسه می آید و در هنگام آمدن به کلاس و رفتن مادرش همیشه نگران است.

۲- مصاحبه با مدیر و سایر همکاران مدرسه

در صحبتی که با مدیر مدرسه راجع به زهرا داشتم،ایشان نیز به این موضوع اشاره کردند که زهرا نمی تواند با سایر دانش آموزان ارتباط موثر و خوبی داشته باشد.بیشتر اوقات زنگ تفریح در حیاط فقط با یکی از هم کلاسی هایش دیده می شود.زمانی که با او کاری دارم واز او می خواهم به دفتر مدرسه مراجعه کند،پشت در دفتر ایستاده و جرات وارد شدن به داخل را ندارد.در صحبتی که با چند همکار دیگر داشتم آنها نیز اشاره کردند زهرا بسیار آرام و ساکت است .و همیشه به مادرش وابسته است.

۳- مصاحبه با مادر زهرا

در تماس تلفنی از مادر زهرا خواستم به مدرسه مراجعه کند تا با وی صحبتی داشته باشم.بعد از مطرح کردن مشکل زهرا در کلاس و مدرسه از مادرش خواستم تا کمی راجع به رفتار زهرا در منزل و نحوه برقراری ارتباط او با سایر اعضای خانواده و فامیل صحبت کند.

طبق گفته های مادرش زهرا در منزل نیز دختری بسیار آرام بوده ،خیلی کم با پدر و مادرش صحبت می کند و مسائل و مشکلاتش را به ندرت در منزل مطرح می کند.در مهمانی های خانوادگی اغلب شرکت نکرده و یا در صورت شرکت بسیار آرام و ساکت نشسته و با کسی صحبت نمی کند.در هنگام حضور مهمان در منزل نیز بیشتر وقت را در اتاق خود گذرانده و از حضور در جمع مهمان ها خودداری می کند. البته قابل ذکر است که مادر زهرا این نکته را به عنوان حسن رفتار زهرا و نشان دهنده حجب و حیای وی مطرح کرد و از این مسئله بسیار خوشحال بود.مادر زهرا به این نکته نیز اشاره کرد که خودش بسیار کم و مختصر صحبت می کند و اهل زیاده گویی و توضیح بیش از حد نیست و پدر زهرا برای امرار معاش خانواده بیشتر وقت خود را در خارج از منزل سپری کرده و در ساعات فراغت از کار بیشتر استراحت کرده و بسیار کم با فرزندانش صحبت کرده و با آنها ارتباط برقرار می کند.

مادر زهرا چنین عنوان می کرد که زهرا از بدو تولد از او جدا نشده و همیشه او با زهرا بوده است . همچنین از صحبت هایی که شد به این نتیجه رسیدیم که مادر زهرا نیز به شدت به زهرا وابسته است.

تجزیه وتحلیل و گردآوری اطلاعات

باتوجه به اطلاعات جمع آوری شده در رابطه با علل وابستگی و مشاهده رفتار زهرا در کلاس و مصاحبه ای که با مادر زهرا داشتم متوجه شدم از مهم ترین دلایل وابستگی زهرا و عدم علاقه به ماندن در کلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نحوه تربیت والدین که ماندن همیشگی و جدانشدن حتی چند ساعت از والدین را برای دختر یک حسن تلقی کرده و نشان دهنده حجب و حیای وی می دانند.

– عدم ارتباط صمیمی و دوستانه پدر با فرزندان در منزل و آگاه نبودن از مسایل و مشکلات روزمره آنان.

– عدم ارتباط زهرا با همکلاسی هایش

 

ارائه راهکارموقتی

  1. برای تشویق اوبرای ماندن درمدرسه ،جوایزی درقبال پیشرفت تحصیلی) ولوبه مقدارکم (درحضوردانش آموزان به اوداده شود.
  2. درزنگ های تفریح به اومسولیت) دربان(بدهیم تاخودش مانع رفتن سایردانش آموزان ازمدرسه شود.
  3. درصورت لزوم ارجاع به مشاور
  4. صحبت باخوددانش آموزونصیحت او
  5. ارتباط صمیمی ودوستانه آموزگار و سایرمعلمان با او
  6. تعویض جای نشستن دانش آموز درنیمکت هابادانش اموزان دیگر

 

دلایل انتخاب راه حل

زهرا نیز مانند برخی از کودکان هنگام ورود به سال اول دبستان دچار مشکلاتی هم چون ناراحتی، بی قراری، ترس از مدرسه و حتی بیزاری و تنفر از مدرسه شده است.ترس غیر منطقی زهرا از مدرسه به معنی امتناع از مدرسه رفتن و یکی از نشانه های اضطراب جدایی از والدین، خانه، خانواده و بخصوص مادر و یا شرایطی است که به آن وابسته شده است.

 

موانع ترس دانش اموزان مدرسه در پایه اول

۱- اضطراب جدایی: معمولا مادران بچه هایی که دچار اضطراب جدایی هستند، شخصیتی افراطی، مضطرب، بیش از حد حمایت کننده، مردد، حساس و عاطفی هستند که اضطراب خود را با بیان افکار منفی و عمل خود به بچه ها منتقل می کنند.

۲- یادگیری: ترس ویا امتناع از مدرسه بیش از آن که علت شخصیتی و عاطفی داشته باشد ناشی از یادگیری است مادر یا پدری که در ارتباط با کودکان خود مفاهیم ویا نکته های منفی از مدرسه، تنبیه و توبیخ ها و تجارب ناخوشایند خود را از دوران تحصیل بیان می کنند و از آن ها می خواهند که مواظب رفتارهایشان باشند خواه ناخواه باعث ترس کودکشان از مدرسه می شوند.

۳- وابستگی: اضطراب کودک گاهی به دلیل وابستگی به مادر محیط خانه،خانواده و یا هر تکیه گاه و پناهگاه دیگر است.معمولا مادران سعی در وابسته کردن کودک به خود دارند و به واکنش های عاطفی او نسبت به ترک ،پاسخ می دهند. بنا بر این برای پیشگیری از به وجود آمدن این مشکلات و یا برطرف کردن آن و نیز آماده کردن زهرا برای پذیرش شرایط جدید و مانوس شدن او با محیط دبستان موارد زیر را مد نظر قرار می دادیم.

 

راه حل ها

* کم کردن وابستگی زهرا:

باید مادر زهرا سعی می کرد با استفاده از روش های مناسب ) مثل گذاشتن زهرا در خانه اقوام به مدت یکی دو ساعت در روز به صورت پراکنده یا بردن او به پارک و همراه کردن او با کودکان همسن و سال خودش( به تدریج وابستگی زهرا را به خود کم کند.

* ایجاد آمادگی ذهنی در زهرا :

باید مادر زهرا سعی می کرد با شروع سال تحصیلی ذهن زهرا را نسبت به مدرسه، معلم آماده کند.به طوری که با تعریف و تمجید واقعی و منطبق برواقعیت از مدرسه و معلمان شور و اشتیاق مدرسه رفتن را درکودک ایجاد نماید. باید سعی می کرد به او اطمینان دهد معلمش مهربان است و او را حمایت خواهد کرد.

ایجاد انگیزه:

باید مادر زهرا سعی می کرد با علاقه و اشتیاق زیاد در باره آنچه که او در مدرسه خواهد آموخت مثل با کتاب خواندن برای زهرا و  . خواندن، نوشتن، حساب کردن، شمردن، نقاشی، ورزش کردن حرف بزند هدیه دادن کتاب داستان به کودک علاقه او را به یادگیری خواندن و با سواد شدن افزایش دهید.

 

اجرای راهکارها

برای تشویق اوجوایز مختلفی که توسط مدرسه وحتی اولیاتهیه شده بودبه دانش آموزاهداشد.درزنگ های تفریح مسوولیت دربانی رابه اوسپردیم وهمچنین خودمن بااوصحبت کردم ؛بهانه های مختلفی می آورد،گاهی می گفت: من از معلم خوشم نمی آید. می خواهم جایم را عوض کنم. در عمل به هیچ کدام از این ها راضی نمی شد و از جواب دادن طفره می رفت. حتی تهدید هم اثر نمی کرد. او دلیل آن را خستگی او عنوان می کردند. و همچنین نمی تواند به بازی هایش برسد.

ارجاع زهرا به همراه مادرش به مشاوریکی دیگر از راه هایی بود که در این گزارش تخصصی انجام گرفت .طی دوجلسه مشاوره با این دانش آموز و مادرش که انجام شد.نتیجه ای قابل توجهی نگرفتیم.همه ی راهکارها را خود دانش آموز از قبل بلد بود.وهیچ کدام ازراه حل ها او را راضی نمی کرد.طی چندین جلسه دعوت اولیای دانش آموزبه مدرسه وهمچنین مراجعه به خانه آن ها)ازآن جایی که دختران دراین سن وابستگی عاطفی زیادی به مادردارند(

یکی دیگر از راهکار هایی که به کار بردم این بود که برای حل این مسأله، من که قبلا”رابطه دوستی خوبی با دانش آموز برقرارکرده بودم علت راازطریق مصاحبه بادانش آموز وکمک معاون آموزشگاه )باتوجه به رفتارپراسترسی که درکلاس داشت( دریافتم ۱بادعوت ازمادر دانش آموزبه مدرسه وقول گرفتن ازاودرحضورفرزندش که دیگر بدون فرزندش در ساعاتی که زهرا در مدرسه است به جایی نرودحتی ایشان ۲جلسه هم دردفترمدرسه نشست تاخیال فرزندش راحت شود. زهرا زنگ های تفریح اوبه دفترسرمی زد تاببیندکه من هستیم یانه.

باکمک معاون آن جلسه به زهرا مسوولیت دربانی دادیم ومن هم دردفترمدرسه بودم وقراربودکه به اوبه دفترسربزندکه یادش رفت وازروزبه بعدبودکه اودیگردرکلاس درس حاضر می شد.البته به اولیا به خصوص به مادرش توصیه کردیم که حتی الامکان نیم ساعت مانده به وقت تعطیلی مدرسه درخانه حاضرباشدودرخانه حرف از برنامه های خرید ودید و بازدید در زمانی که زهرا در مدرسه بوده نزنند.

گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

گزارش تخصصی کاهش وابستگی دانش آموز به مادرش

برچسب‌ها:, ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]