گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی 2018-03-27 769 views

 

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

عنوان گزارش : گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۷

فهرست مطالب

چکیده ۴

نکات کلیدی: ۴

مقدمه. ۴

بیان مسئله. ۶

اهداف گزارش تخصصی: ۷

هدف اصلی: ۷

اهداف فرعی: ۷

مقایسه با شاخص: ۸

جمع آوری اطلاعات.. ۸

١ – مشاهده ۸

٢ – بررسی مواردی که باعث حواس پرتی هنرجویان می شد. ۸

٣- مصاحبه با والدین هنرجویان. ۹

بدین وسیله پرسشنامه ای برای والدین این هنرجویان به شرح زیر آماده و در اختیار آنها قرار دادم. ۹

۴ – مصاحبه با همکاران دیگر. ۹

۵ – مطالعه منابع کتابخانه ای و اینترنتی.. ۹

تعریف تمرکز حواس: ۱۰

منشاء حواس پرتی.. ۱۲

١-آمادگی برای مطالعه: ۱۴

٢-داشتن علاقه به مطالعه: ۱۵

٣- تعیین زمان و مکان مطالعه: ۱۶

۴- یادبگیر که بگویی «نه »: ۱۷

۵- ترک افکار منفی و داشتن افکار مثبت: ۱۷

۶- طرح سئوال: ۱۸

٧- آگاهی از شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری: ۱۹

تند خوانی: ۱۹

عبارت خوانی: ۱۹

خواندن اجمالی: ۲۰

خواندن تجسسی: ۲۰

٨- جدیت در مطالعه: ۲۱

٩- استفاده از راهنما: ۲۱

١٠- خط کشیدن زیر مطالب مهم: ۲۱

١١- یاداشت برداری هنگام مطالعه: ۲۲

تجزیه تحلیل داده ها راه حل های پیشنهادی.. ۲۲

اعتبار دادن به راه حل ها ۲۳

اجرای راه حل ها ۲۳

ارزیابی بعد از اجرای طرح (نقاط قوت اجرای طرح) ۲۴

١ – مشاهده ۲۴

٢ – مصاحبه با والدین.. ۲۴

نقاط ضعف اجرای طرح: ۲۴

نتیجه گیری: ۲۵

پیشنهادات: ۲۵

برخی راه های افزایش دقّت و تمرکز حواس در هنرجویان. ۲۵

منابع و ماخذ. ۲۷

  چکیده

دقت به معنی توجه غیرارادی از طریق حواس پنجگانه است. افرادی که دقت بالایی دارند معمولا حافظه بهتری هم دارند. دقت یک مهارت است و می توان مانند هر مهارت دیگری آن را تقویت کرد.

تمرکز یعنی حفظ و نگهداری لذا بدون داشتن دقت و تمرکز حواس، یادگیری صورت نمی گیرد. تمرکز نسبی است یعنی تقریبا همه افراد تا حدودی از آن بهره مند هستند. وکسی نمی تواند ادعا کند کاملا بی دقت است ویا همیشه تمرکز حواس دارد. فراموش نکنیم که تمرکز کارایی حافظه را افزایش می دهد.

تمرکز باعث می شود بر افکار مزاحم مسلط شویم تمرکز حواس باعث تقویت اراده هم می شود، تمرکز و اراده رابطه ای مستقیم با یکدیگر دارند. افراد دقیق اراده خوبی هم دارند.

مشکل عدم تمرکز و دقت امروزه در دانش آموزان به وفور یاد می شود. و عوامل زیادی در آن دخیل هستند.

اینجانب………………………….، هنر آموز رشته برق در سال تحصیلی ٩۵-٩۴، در کلاسی تدریس داشتم که هنرجویانم با مشکل عدم تمرکز و دقت در یادگیری و انجام کارهای عملی مواجه بودند. بنابراین تصمیم گرفتم تا علت های این مشکل را پیدا کرده و با رائه راه حل ها یی تمرکز و دقت انها را بالا ببرم.

 

نکات کلیدی:

تمرکز – دقت – علت های مشکل – راه حل های پیشنهادی  

مقدمه

تمرکز در لغت یعنی تراکم، فشردگی مجموعه، چکیده، تمرکز در اصطلاح یعنی حفظ و نگهداری توجه و تمرکز حواس، روی موضوعی معین، بدون تمرکز حواس، یادگیری مثمر ثمر نخواهد بود. بنابر این همه افراد توانایی تمرکز دارند و تمرکز نسبی است یعنی کسی نمی تواند ادعا کند کاملا حواس پرت است ویا همیشه تمرکز حواس دارد. تمرکز گاهی ساده است و گاهی مشکل. تمرکز در موضوع هایی که نیاز به تفکرو تجزیه و تحلیل دارند مشکل و تمرکز در موضوع هایی که جنبه ی تفریحی و سرگرمی دارند، بسیار آسان است.

یعنی عوامل حواس پرتی را به حد اقل رساندن… تمرکز هر شخص به نسبت کاهش عوامل حواس پرتی او افزایش می یابد و بنا به تغییرات موقعیت ذهنی و محیطی او تغییر می کند. بیشتر افراد گمان می کنند که تمرکز یک امر ذاتی و تغییر آن ناممکن است، در حالی که تمرکز یک امر اکتسابی است و باید هر روز پرورش و جهت داده شود و هر کس با هوش عادی خود می تواند به آن دست یابد. پس برقراری تمرکز حواس به میزان کاهش عوامل حواس پرتی بستگی دارد. یعنی هر چه عوامل مزاحم و مخل تمرکز بیشتر باشند توانایی حفظ تمرکز حواس کمتر است و بر عکس. لذا حواس پرتی؛ یعنی خارج شدن از روند مطالعه یا جریان کاری و فرو رفتن در افکار و تخیلات و یا انجام کار دیگر.

رهایی از حواس پرتی و ایجاد تمرکز حواس در افراد مختلف، متفاوت است و به حالت درونی، تجربه ها مکان و موقعیت آن ها بستگی دارد. برخی از افراد اظهار می دارند که من آدم کاملا حواس پرتی هستم و برخی دیگر می گویند نمی توانم تمرکز حواسم را به روی کاری حفظ کنم. در حالی که این تفکر غلط است و هیچ کس نباید خود را فردی کاملا حواس پرت یا فاقد تمرکز حواس بداند بلکه بهتر است وقتی که تمرکز حواس فردی دچار اختلال شد، بگوید در این لحظه و در محیط فعلی حواس پرتی من بیشتر و میزان تمرکز من کمتر است. لذا حواس پرتی بیشتر علل درونی دارد و به طبیعت خود فرد، ویژگی ها، حالات روحی و روانی، و عادات فردی بستگی دارد.

بی شک حواس پرتی بیرونی آسانتر از عوامل حواس پرتی درونی بر طرف می شود. پس می توان بدون توجه به عوامل محیطی مانند: سرو صدای زیاد، شلوغ بودن محیط و حتا داخل مترو، سرویس و هنگام مسافرت تمرکز حواس خود را حفظ کرد. اما نمی توان در حال گرسنگی و یا تشنگی شدید، نگرانی و ناراحتی و دگرگونی فکر و اندیشه با تمرکز مطالعه کرد و یا کار دیگری را با تمرکز انجام داد و مطالعات و یا تجربیات زیادی این موضوع را تائید کرده است که یک انسان می تواند در محل پر سرو صدا و نا آرامی با تمرکز و توجه کافی مطالعه کند.

 

بیان مسئله

اینجانب……………. هنر آموز رشته برق هنرستان…………… هستم. هنرجویان رشته برق من علی رغم هوش بالایشان وسرعت زیاد در یادگیری مطالب وپاسخ به سوالات به هنگام تدریس (فرایند یاددهی-یادگیری) و کارهای عملی برق تمرکز لازم را نداشتند وبا کوچکترین عاملی دچار حواس پرتی شده وتمرکز خود را از دست می دادند. زمان تدریس مرتباً به ساعت کلاس که در بالای تخته قرار داشت نگاه می کردند و سروصدای سالن وکلاس های مجاور حتی لوازم التحریر سایر هنرجویان حواس آن ها را پرت می کرد وتمرکز آنها را برهم می زد این موارد به تشخیص ما وبعضی از همکاران در روند یاددهی ویادگیری فراگیران اختلال ایجاد می کرد وباعث می شد که بازده کیفی وکمی کلاس کاهش یابد وانگیزه ی هنرجویان برای حضور در کلاس کم شود. آنها به همین علت در هنگام کارهای عملی و فنی برق و الکترونیک نیز با حواس پرتی کار خود را به خوبی انجام نمی دادند.

وقتی بر طبق عادت همیشگی در طی درس و انتهای هر مبحث سوالاتی از دانش آموزان می پرسیدم، آنها جواب هایی که می دادند که اکثرا بی ربط بود متوجه شدم که گویا در حین تدریس و مطرح کردن سوالات درست به مطالب گوش نسپرده اند حتی بعضی زمانی که نامشان را صدا می زدم تازه به خود می آمدند و قادر به پاسخگویی نبودند. در ادامه با دقت بیشتری کارم را ادامه دادم در حین تدریس آن ها را کاملا زیر نظر گرفتم اکثرا مثل کودکی که برای اولین بار برای مدتی نسبتا طولانی روی یک صندلی می نشیند مدام سر جای خود حرکت می کردند

برخی نگاهشان مدام به اطراف بود مثل اینکه تنها جسمشان در کلاس حضور داشت و ذهنشان جای دیگری بود سعی کردم سوالاتم را از همان هنرجویان بپرسم تا حواسشان را بیشتر جمع کنند این روش هم تنها برای مدت کوتاهی مشکل را برطرف کرد و بعد از مدتی دوباره همه چیز به همان حالت قبل برگشت، جلسات اول گمان می کردم این رفتارها به دلیل این است که به تازگی وارد رشته جدیدی شده اند و به مرور زمان این مسئله حل می شود ولی با گذشت روزها و ادامه این روند متوجه شدم که مشکلی در کار است. چندین بار نیز روش تدریس خود را تغییر دادم ولی باز هم تغییری ایجاد نشد. موضوع را در جلسه شورای هنر اموزان مطرح کردم ایشان نیز تجربه هایی مشابه تجربه من در داشتند.

این موضوع مشکلات زیادی برای من و همکارانم به وجود آورد. و من برای بررسی این مشکلات و رسیدن به یک راه حل مناسب سوالات زیادی در ذهنم مطرح شد.

بنابراین تصمیم گرفتم این مشکل را بررسی کرده و به حل آن بپردازم. بنابراین موضوع خود را با هدف « چگونه توانستم میزان تمرکز و دقت هنرجویان رشته برق را افزایش دهم. » انتخاب کردم و با مشاهده ,مصاحبه، مطالعه و مساعدت همکارانم بتوانم دلایل این عدم تمرکز حواس راشناسایی و به یاری خداوند گامی مطلوب در جهت تغییر این وضعیت بردارم.

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

افزایش میزان تمرکز و دقت هنرجویان رشته برق با روش های مناسب

 

اهداف فرعی:

بررسی علل حواس پرتی هنر جویان در حین تدریس دروس برق پیدا کردن راه حل هایی جهت تمرکز حواس هنر جویان رشته برق

 

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص هنرجویان باید در کلاس درس بدقت تمرکز حواس داشته باشند و در هنگام انجام کارهای عملی دروس فنی برق با دقت و تمرکز بالا عمل کنند.

 

جمع آوری اطلاعات

١ – مشاهده

باتوجه به اهداف کلی از آموزش با مشاهده دقیق رفتار هنرجویان ونمرات ماه اول وپرسش از همکاران، اولیا

وهنر جویان مشخص شد که:

– هنرجویان تمرکز لازم جهت شرکت درکلاس را نداشتند.

– وقتی هنر جویی سوالی ازبنده می پرسیدند بقیه به پاسخ هایم بی توجه بودند.

– فراموش می کردند کتاب های درسی را به مدرسه بیاورند.

– اغلب اضطراب داشتند.

– به هنگام اجرای کار عملی و فنی برق تمرکز نداشتند.

– با کوچکترین صدا ازبیرون، واکنش نشان می دادند ونظم کلاس رابهم می زدند.

تکالیف عملی الکترونیک خود را به خوبی انجا نمی دادند.

 

٢ – بررسی مواردی که باعث حواس پرتی هنرجویان می شد.

در بررسی که بنده انجام دادم مشخص شد که موارد زیر در عدم تمرکز و دقت هنرجویان در کلاس موثر بود.

مؤلفه هاسروصدای محیط بیرونشلوغی داخل کلاسسؤالات بی مورد بعضی دانش آموزانمحیط فیزیکی نامطلوب کلاسصدای آرام معلم و روش تدریسوسایل فانتزی دانش آموزانعکس ها و پوسترهای نصب شده در کلاسعدم دقت در انجام کارهای برقخستگی روزانهکل دانش آموزان
فراوانی
درصد۲۰۱۰۱۰۱۰۱۰۱۰۵۲۰۵۲۵

 

جدول فراوانی فراوانی که براثر عوامل برهم زننده تمرکز، حواسشان پرت می شود

٣- مصاحبه با والدین هنرجویان

بدین وسیله پرسشنامه ای برای والدین این هنرجویان به شرح زیر آماده و در اختیار آنها قرار دادم.

١ – آیا هنر جو همزمان با انجام تکالیف برق و الکترونیک در منزل مشغول تلویزیون نگاه کردن است؟          بلی خیر

 ٢ – ایا محیط خانه در هنگام مطالعه هنرجو در منزل ساکت است؟               بلی خیر

٣ – ایا هنرجو کارهای دیگر خود را دقیق و با تمرکز انجام می دهد؟               بلی خیر

 

با تحلیل اطلاعات پرسشنامه به این نتیجه رسیدم که بیشتر این هنرجویان در کارهای دیگر خود نیز تمرکز لازم را ندارند. و در هنگام حل تمارین خود به کارهای دیگر نیز مشغول هستند.

 

۴ – مصاحبه با همکاران دیگر

در صحبتی که با همکاران دیگر هنرستان داشتم بیشتر آنها مشکل عدم تمرکز هنرجویان را در کلاس خود داشتند. و بیشتر آنها نقش عوامل محیطی را در این عدم تمرکز دخیل می دانستند.

۵ – مطالعه منابع کتابخانه ای و اینترنتی

یکی دیگر از روش های بنده برای جمع آوری مطالب راجع به حواس پرتی استفاده از منابع کتابخانه ای بود که در زیر به بیان مطالبی که جمع آوری کردم می پردازم.

 

تعریف تمرکز حواس:

تمرکز در لغت یعنی تراکم، فشردگی مجموعه، چکیده، تمرکز در اصطلاح یعنی حفظ و نگهداری توجه.

تمرکز حواس عنی عوامل حواس پرتی را به حد اقل رساندن… حواس پرتی؛ یعنی خارج شدن از روند مطالعه یا جریان کاری و فرو رفتن در افکار و تخیلات و یا انجام کار دیگر.

دکتر مجید حورایی در کتاب مطالعه موفق با تمرکز می نویسد: تمرکزحواس یعنی توانایی کاهش عوامل حواس پرتی و سعی در ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی موضوع یا کاری که به میل و اراده انتخاب شده است. و حواس پرتی چیزی نیست جز تمایل ذاتی ذهن به درگیری و فعالیت.

تمرکز حواس استعداد ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی موضوع و کاری است که به میل و اراده انتخاب شده است و مانع شدن از این که این دقت و توجه به موضوعات دیگری متوجه شودمرکز، ملکه و استعدادی است که دقت ما را روی یک موضوع معین، بی آنکه افکار دیگری آن را به خود مشغول کند، نگاه میدارد. به دیگر سخن از میان همه تصویرها و فکرهایی که ممکن است در مغز ما رشد و نمو پیدا کند آنهایی را که به نفع موضوعهایی است که می خواهیم دنبال کنیم، انتخاب کنیم و آنهایی که نسبت به آنها بیگانه اند را کنار بگذاریم.

تمرکز حالتی است که در آن از میان افکار و آراء مختلف شخص، یک فکر در مرکز قرار می گیرد و بقیۀ افکار و آراء او نسبت به آن فکر، جنبۀ پیرامونی دارند. بنا به تعریفی دیگر، تمرکز حواس یعنی توانایی ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی موضوع یا کاری که به میل و اراده انتخاب شده است و مانع شدن از اینکه این دقت و توجه به سوی موضوعات دیگر منحرف شود (مطالعۀ روشمند، عین الله خادمی)

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش میزان تمرکز دقت هنرجویان

برچسب‌ها:, , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]