گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش در کلاسهای مقطع ابتدایی

گزارش تخصصی 2018-03-29 1,104 views

 

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

عنوان گزارش : گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش در کلاسهای مقطع ابتدایی

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۹

چکیده

یکی از شرایط ویژه که در آن معلمان به مقتضای شرایط می بایست کار یاددهی – یادگیری را به پیش ببرند، وجود مدارس کوچک با کلاسهای چند پایه است. در این مدارس تعداد دانش آموزان کم بوده و این مدارس در نقاط دور افتاده تشکیل می شوند. تنوع پایه های تحصیلی، کوچک بودن محیط کلاس، نبود مواد آموزشی و تجهیزات آموزشی و پرورشی از جمله مشکلات و شرایطی است که در این گونه محیط های آموزشی حکم فرماست و با وجود این شرایط انتظار می رود که پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و عملکرد آموزشی معلم و فرایند یادگیری در این مدارس همانند سایر مدارس به پیش برود.

واژگان کلیدی:

پایه ابتدایی – چند پایه – یادگیری – پیشرفت تحصیلی

 

مقدمه (بیان طرح و بیان مساله) ارزیابی از وضعیت موجود

این جانب………..، دارای….. سال سابقه خدمت در مقطع ابتدایی در پست های……. می باشم.

در سال……. نیز در پست معاونت اجرایی مدرسه ابتدایی…….. مشغول به خدمت بودم.

یکی از مشکلاتی که معلمان کلاس های چند پایه با آن مواجه هستند نحوه تقسیم فرصت یادگیری بین دو پایه در کلاس است و چون تا بحال پژوهشی اساسی در این مورد انجام نشده است تصمیم گرفتم این تدریس در کلاس های چند پایه به نوبه خود دشوار و مستلزم برنامه ریزی منظم و مدون و آمادگی کامل میباشد.

رسیدن به همه ی اهداف آموزش درکلاس های چند پایه کاری دشواری است ,کمبود وقت ,نبودن فضای مناسب آموزشی,عدم وجود وسایل کمک آموزشی,کم سواد یا بی سواد بودن والین و به تبعیت از آن بی میلی نسبت به مشارکت و تسهیل بخشیدن آموزش ,مشغله های دانش آموزان در خارج از مدرسه برای کمک به خانواده نیز از جمله معزلاتی است که مدارس روستا به ویژه روستاها ی کوچک که اغلب کلاس ها چند پایه اند را با مشکلات متعددی روبه رو کرده است.

چگونگی تقسیم فرصت یادگیری در کلاس چند پایه و راه های بهبود بخشیدن به آن از همان اول برای من دغدغه بوده با وجود رضایت نسبی از روش های به کار گرفته شده تا الان اما هیچ گاه نمی توان خلا وجود تحقیقاتی در رابطه با چگونگی تدریس در کلاس های چند پایه را احساس نکرد.

 

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

تقسیم فرصت یادگیری در کلاسهای چند پایه مقطع ابتدایی

اهداف جزئی:

١ – بررسی مشکلات تدریس در کلاس های چند پایه

٢ – چگونگی تقسیم مناسب فرصت یادگیری برای دانش آموزان چند پایه

 

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص باید دانش آموزان کلاس که از چند پایه هستند فرصت مناسب یادگیری در دروس را اشته باشند.

 

جمع آوری اطلاعات ابزارهای اطلاعاتی:

همان گونه که قبلا بیان شد با توجه به این که من قبلا تجربه تدریس کلاس های چند پایه را داشته ام و در چگونگی تقسیم فرصت یادگیری برای تدریس با مشکل مواجه شده ام لذا در پی رفع این مشکل بر امدم وبا استفاده از مصاحبه هایی که با پرسنل مدرسه اعم از مدیر، معاونین و آموزگاران با تجربه به عمل آمد و نیز بر اساس مشاهدات در مدت شش ماه و همچنین بر اساس مطالعاتی که در در این رابطه در مجلات رشد نیز داشته ام، پی بردم که مشکل تقسیم فرصت یادگیری در کلاس های چند پایه وجود دارد.

 

بیشینه تحقیق

در رابطه با تأثیرات مثبت و منفی کلاس های چند پایه یا بی تأثیر بودن آن ها بر فرآیند یاددهی- یادگیری، تحقیقات متعددی انجام شده است که به نتایج متفاوت وغیر یکسانی رسیده اند. برخی از آن ها استفاده از کلاس های چند پایه را در درس هایی چون قرائت، ریاضی و دیگر موضوعات فهمیدنی سودمند نمی دانند و برخی دیگر هم محدودیت هایی برای این گونه کلاس ها برشمرده اند. مثلاً این که: تفکیک دانش آموزان در کلاس دشوار است، فشار کار بر معلم زیاد است، به نیازهای فردی دانش آموزان کم تر توجه می شود، فضای فیزیکی کلاس برای همه گروه های دانش آموزی وسعت کافی ندارد و آن ها نمی توانند فعالیت های خود را تحت راهنمایی معلم انجام دهند.

خلاصه تجربیات به دست آمده در کشورهای:استرالیا، بنگلادش، جمهوری خلق چین، هند، اندونزی، جمهوری کره، مالزی، مالدیو، نپال، پاکستان، فیلیپین، و تایلند تأکید می کند که: برنامه ریزی آموزش ابتدایی و فهرست حداقل توانایی های آموزشی، برای کلاس های چند پایه طراحی و تهیه نشده اند. بنابراین، به کارگیری برنامه های مدرسه ای رایج در این گونه کلاس ها با مشکلاتی روبه رو است، معلمان این کلاس ها با کمبود مواد و وسایل آموزشی مواجهند. ارزشیابی مستمر و مداوم که نیاز ضروری دانش آموزان چنین کلاس هایی است به خوبی صورت نمی گیرد. علاوه بر این ها، بسیاری از معلمان این کشورها در کلاس های آموزشی چند پایه کار می کنند، اما برای تعداد کمی از آن ها تربیت معلم قبل یا در حین تدریس تشکیل می شود و همچنین سیستم آموزشی این کشورها به طور کلی توجه کافی به کارکرد مناسب این مدرسه ها ندارد.

پاوان و میلر بروس در تحقیقات دیگری نشان دادند که برنامه های کلاس های چند پایه باعث ارتقای سطح آموزش در بسیاری از مدرسه ها شده و نتایج بهتری از آموزش سنتی داشته است. پاروان، ۶۴ مورد مطالعه در آمریکا و کانادا انجام داد و متوجه شد که اکثر کلاس های چند پایه (۵٨ درصد) در پاسخ به تست ها، موفقیت بیش تری داشته اند و در مورد بهداشت روانی نیز ۵٢ درصد آن ها از وضعی بهتری برخوردار بوده اند. هفت مورد تحقیق در زمینه مقایسه وضعیت دانش آموزانی که تمام دوره ابتدایی خود را در مدرسه های تک پایه گذرانده اند و دانش آموزانی که در کلاس های چند پایه تحصیل کرده اند، نشان می دهد که دانش آموزان کلاسهای چند پایه موفقیت تحصیلی بیش تری داشته اند.

سیمون ویمن در تحقیقی که در سال ١٩٩۵ منتشر کرد، ضمن بررسی ۶۵ تحقیق در زمینه کلاس های چند پایه که ٣٣ مورد آن در ایالات متحده انجام شده است، نتایج تست های استاندارد را در کلاس های تک پایه یا چند پایه مقایسه کرد و نتیجه گرفت که عموماً نتایج برابر هستند، در حالی که تحقیقات دیگر، تفاوت هایی را گزارش کرده اند.

بررسی تأثیرات کلاس های چند پایه در کالیفرنیا نشان می دهد، این کلاس ها ضمن این که فرصت خوبی برای انجام کار گروهی و برقراری ارتباط دانش آموزان با یکدیگر فراهم می کنند، رشد اجتماعی و درک متقابل آنان را نیز بالا می برند و زمینه ساز دوستی با دانش آموزان پایه های دیگر هستند که خود این امر سبب می شود، دانش آموزان به نظرات همدیگر اهمیت بدهند. بررسی ها در مجموع نشان می دهند، در صورتی که کلاس های چند پایه از طرف مسؤلان و والدین حمایت شوند، بسیار موفق خواهند بود.

علاوه بر انجام فعالیت های گروهی، ارتباط دانش آموزان با معلم، در کلاس های چند پایه عمیق تر است.

معمولاً دانش آموزان به مدت چند سال با یک معلم در ارتباط هستند و این فرصت مناسبی است تا دانش آموزان پایه های بالاتر به افراد پایه های پائین تر در یادگیری کمک کنند و این امر باعث تقویت آموخته های خودشان هم می شود. همچنین، بر اساس تشخیص معلم، دانش آموزان این کلاس ها در بیش از یک امتحان دو نوبته ارزشیابی می شوند، و هر کودک می تواند به شیوه خودش یاد بگیرد و در مجموع استفاده از کلاس های چند پایه، از نظام مبتنی بر فرد یا پایه تحصیلی، مؤثرتر و ارزان تر است.

با توجه به نتایج بررسی ها، تحقیقات و تجربه های متعدد، امروزه درباره تلفیق دانش آموزان سنین متفاوت در یک کلاس درس و تشکیل کلاس های چند پایه، موافقت عمومی و اجماع نظر به وجود آمده است.

طبق نظر بروس میلر، برای اجرای کلاس های چند پایه، انجام مقدمات زیر لازم است:

١- مرور تحقیقات قبلی،

٢- طراحی الگوهای مناسب،

٣- تغییر قوانین با توجه به مدل طراحی شده،

۴- باز تولید مفاهیم اساسی مربوط به نظریه های یادگیری و ویژگی های دانش آموزان،

۵- زمینه سازی برای تغییر تدریجی – تکاملی بلند مدت.

بر اساس نتایج تحقیقات و تجربه های انجام شده در کشورهای عضو مرکز نوآوری آموزشی برای توسعه در آسیا و اقیانوسیه و سایر کشورها و همچنین ماهیت آموزش در کلاس های چند پایه، به نظر می رسد، تحلیل علمی وضع موجود و. این زمینه ضرورتی اجتناب ناپذیر دارند.

 

یافته های علمی:

کلاس چند پایه یک موقعیت خاص آموزشی است که در آن حداقل دو تا حداکثر ۵ پایه تحصیلی حضور دارند که یک معلم آنها را اداره می کند.

دلیل تشکیل چنین کلاسهایی تعداد دانش آموزان در یک مدرسه است که در مقایسه با کلاسهای تک پایه، تراکم کمتری دارد (میر شفیعی لنگری، ٨، ١٣٨۵) این کلاسها با عنوان های دیگر چون آموزش و پرورش جای گزین و کلاسهای چند سنی، ترکیبی و گروهی نام گذاری شده اند (مرتضوی زاده، ٣٨، ١٣٨٨).

کلاسهای چند پایه برای فراهم آمدن دوره ی کامل آموزش ابتدایی با افزایش میزان دست یابی به هدف های آموزشی در مناطق دور افتاده و کم جمعیت و روستاهایی که دانش آموزان کمتری دارد و نیز استفاده از منابع محدود تشکیل می شوند (متین، ١٣٨٧).

پیچیدگی کلاسهای چند پایه: مدیریت کلاس درس چند پایه، به سبب ترکیب سنی و جنسی دانش آموزان، متفاوت است. برخوداری دانش آموزان از توانایی و استعدادهای گوناگون و روی دادها و فعالیت های متنوعی که در یک جلسه از کلاس درس با سرعت قابل توجهی اتفاق می افتاد، مدیریت بر کلاس درس چند پایه را پیچیده تر می کند. مدیر آموزگاران و معلمان این کلاس ها، با توجه به تجربه های خود، وضعیت محیطی و عاطفی کلاس درس و شناخت فرا گیرندگان و بهره گیری از مطا لعات خود، از شیوهای خاصی برای کلاس درس استفاده می کنند (مرتضوی زاده، ٣٨، ١٣٨٧).

سازمان دهی کلاسهای درس چند پایه به مراتب حساس تر از سازمان دهی کلاسهای عادی است. به همین دلیل، معلم کلاس درس چند پایه باید فعالیت های دانش آموزان، چگونگی آرایش شیوه نشستن ها، نحوه استفاده از تابلو و حتی دیوارهای کلاس را سازماندهی کند. مدیر آموزگار با تهیه طرح درسبه سازماندهی و مدیریت یاد گیریدر کلاس درس اقدام می کند. تهیه و تنظیم طرح درس روزانه در هر جلسه کاری، وقت گیر و طاقت فرسا است. اما نداشتن طرح درس هم سبب اتلاف وقت، پراکنده گویی و سر در گمی معلم و دانش آموز می شود (مرتضوی زاده، ۴٠، ١٣٨٨).

یکی از مسائلی که همیشه بر کیفیت کار یک کلاس چند پایه اثر می گذارد، موضوع وقت است. یک کلاس تک پایه ٢٨ ساعت تدریس هفتگی دارد و یک کلاس چند پایه (متشکل از ٢تا ۵ پایه) نیز همین تعداد ساعت تدریس هفتگی دارد. در صورتی که حجم محتوای کلاسهای تک پایه و چند پایه فرقی ندارد. تراکم تعداد دانش آموزان و تعداد پایه ها در یک کلاس چند پایه و حجم زیاد محتوای کتاب ها از نظم و دقت کار آموزش می کاهد و سبب افت کیفیت آموزش و عقب ماندگی از برنامه زمان بندی می شود.

هزینه، چنین عنوان شده است که اگر هزینه ها را بر اساس سرانه در نظر بگیریم، از نظر آماری، نسب هزینه فرد به این مدارس گران تر به نظر خواهد آمد (رضایی، ١۵، ١٣٨٧). با توجه بهپر هزینه بودن این مدارس و به دلیل کمی تعداد دانش آموزان، به بسیاری از این مدارس بودجه نا چیزی تعلق می گیرد که جواب گوی نیاز ها نیست.

کمبود وقت: مسأله کمبود وقت در صدر مسایل کلاسهای چندپایه قرار دارد. آنچه به عنوان یک مشکل اساسی معلم کلاس چندپایه با آن روبرو است این است که واقعاً با این کمبود وقت چه کند. دراین گونه کلاس ها معلم باید بتواند زمان را متناسب بین پایه ها تقسیم کند (رئوف ضیایی ١٣۶٨).

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

گزارش تخصصی معلم چند پایه چگونگی آموزش کلاسهای ابتدایی

برچسب‌ها:, , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]