گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق

گزارش تخصصی 2018-03-26 1,743 views

 

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق

عنوان گزارش : گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۱

فهرست مطالب

چکیده ۴

نکات کلیدی: ۴

مقدمه: ۴

بیان مسئله. ۶

اهداف: ۶

هدف کلی: ۶

اهداف جزئی: ۷

مقایسه با شاخص… ۷

توصیف وضعیت موجود: ۷

گردآوری اطلاعات: ۷

١-تهیه پرسشنامه. ۷

٢ – مصاحبه با پدر و مادر ۸

٣ – مطالعات کتابخانه ای.. ۹

اهداف کلی شاخه کار دانش و فنی و حرفه ای در سطح کشور ۱۰

ساختار رشته های مهارتی.. ۱۱

معرفی رشته برق هدف رشته ی برق. ۱۱

دورنمای آینده ی رشته. ۱۱

ضوابط ورود به رشته. ۱۲

خصوصیات فردی جهت ورود به رشته. ۱۲

میزان خلاقیت، ابتکار و نوآوری مورد نیاز ۱۲

توانایی فراگیر پس از دوره ی ٣ ساله ی دیپلم. ۱۳

تواناییهای فراگیر پس از دوره ی دوساله ی کاردانی.. ۱۳

آسیب شناسی جذب هنر جو در رشته برق در هنرستان های فنی و حرفه ای.. ۱۴

نقاط ضعف جذب هنرجو در این رشته میتواند به دلایل زیر باشد: ۱۴

راهکارهای مختلف جذب هنرجو در هنرستانها ۱۵

تجزیه و تحلیل داده های اطلاعاتی بدست آمده: ۱۶

ارائه راه حل های پیشنهادی: ۱۶

اقداماتی که به عهده والدین می باشد: ۱۷

انتخاب راه حل ها بر اساس اولویت اهمیت اجرا: ۱۷

اعتبار بخشی به راه حل های انتخابی: ۱۷

نظارت بر اجرای راه حل ها: ۱۸

ارزیابی بعد از اجرای طرح (نقاط قوت اجرای طرح) ۱۸

نقاط ضعف.. ۱۹

نتیجه گیری.. ۱۹

پیشنهاداتی که در جهت کارایی و علاقمندی بیشتر هنرجویان برق. ۲۰

منابع و ماخذ. ۲۱

 

چکیده

بقاء و حیات توسعه پایدار اقتصادی هر جامعه به میزان تولید انرژی الکتریکی آن کشور بستگی دارد، بطوری که شروع و ادامه فعالیت هر واحد صنعتی، تولیدی، خدماتی و اقتصادی بدون استفاده از این انرژی میسر نیست. لذا ارایه خدمات رشته الکتروتکنیک سبب گسترش فعالیتهای مختلف جامعه گردیده و نقش اساسی در اجرای کلیه عملیات و انجام فرآیندها دارد.

اینجانب به عنوان هنر آموز رشته برق در سال تحصیلی ١٣٩۵-١٣٩۴ در مدرسه……………….. مشغول به تدریس بودم. در اویال سال تحصیلی متوجه شدم که برخی از هنرجویان به رشته برق علاقه زیادی ندارند و بالاجبار وارد این رشته شده اند. بنابراین تصمیم گرفتم به ارائه راه حل هایی نسبت به حل این مشکل اقدام نمایم.

در این گزارش تخصصی و پژوهش سعی بر این است که راهکارهای علاقمند کردن هنرجویان به رشته برق را بیان نموده و نقش وظیفه ی خود دانش آموز، اولیاء، دبیران و مسئولین برای رسیدن به این مهم مشخص گردد.  

 

نکات کلیدی:

رشته برق علاقمندی – روش ها

 

مقدمه:

با توجه به تحقیقات انجام شده، شناخت دانش اموزان از رشته برق پایین می باشد وبنا به نظر اگوست کنت، علم وآگاهی پیش نگری می آورد وپیش نگری کنش. چون دانش آموزان و والدین آنا ن شناخت کافی از رشته برق ندارند، تمایل کمتری برای انتخاب این رشته از خود نشان می دهند. شرایط خانوادگی از قبیل سواد والدین، شغل پدرف وضعیت اقتصادی خانواده در انتخاب رشته برق موثر می باشند (غریب، ١٣٧۴) به عقیده مشاوران، معلمان ومدیران دربیشتر موارد دانش آموزانی که نمره شان برای انتخاب دیگر رشته ها نمی رسد رشته برق را انتخاب می نمایند.

یکی از دلایل انتخاب نکردن رشته برق توسط هنرجویان این است که تحصیل در رشته های کار دانش و فنی و حرفه ای را مانعی جهت ادامه تحصیل در سطوح بالا می دانند (غریبت، ١٣٧٩) . بنا به نظر کاتز یک فرد نسبت به اشیائی (موضوعاتی) نگرش مثبت پیدا می کند که در برآوردن نیازهای او یا در جلوگیری از رویدادهای منفی برای وی موثر باشد (کریمی، ١٣٧٩) برخلاف تحقیات مذکور میری چیمه (١٣٧۴) به نتایج متناقضی دست یافته است.

دانش آموزان با علاقه به رشته برق روی آورده اند و روی آوردن دانش اموزان به کار دانش و فنی و حرفه ای بخاطر عدم کسب شرایط ورود به رشته برقنبوده است یکی از نکات دیگری که در تحقیقات توجهی به آن نشده است فرهنگ کار در جامعه است به نظر می رسد

در جامعه کنونی ایران دانش آموزان و والدین آنان بیشتر به مشاغل دولتی و استخدام رسمی علاقه مند هستند ورشته های کار دانش و فنی و حرفه ای را مترارف با اشتغال آزاد می پندراند این امر در نگرش دانش اموزان نسبت به شاخه کار دانش و فنی و حرفه ای تاثر منفی دارد در جامعه ماتحصیل را بیشتر به خاطر استخدام می پذیرند نه به عنوان راهی برای کسب مهرت جهت اشتغال در جامعه این نگرش است که زمان لازم دارد تا تغییر کند. بنابراین عوامل متعدد در نگرش دانش آموزان به رشته برقاست البته هنرجویان نسبت به رشته برقمثبتی دارند.

بنا بر آنچه گفته شد اینجانب….. تصمیم گرفتم هنرجویانم را با رشته برق و بازار کار آینده این رشته آشنا نموده و آنها را به ادامه تحصیل در این رشته علاقمند نمایم.

بیان مسئله

اگر یک فارغ التحصیل برق دارای تواناییهای لازم باشد، با مشکل بیکاری روبرو نخواهد شد. در حقیقت امروزه مشکل اصلی این است که بیشتر فارغ التحصیلان توانمند و با استعداد این رشته به خارج از کشور مهاجرت می کنند و ما اکنون با کمبود نیروهای کارآمد در این رشته روبرو هستیم.

یکی از اساتید مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در مورد فرصت های شغلی فارغ التحصیلان این رشته می گوید:

“طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود ١۵٠٠ مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این نیاز به احداث نیروگاههای جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت دارد.

فرصت های شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمیاز صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و… وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است. در ایران فارغ التحصیلان این رشته می توانند در صنایع نظامی وابسته به وزارت دفاع و یا در صنایع هسته ای شروع به کار کنند. شرکتهای خصوصی اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق می تواند گزینه دیگری برای شروع به کار باشد.

و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های پست و تلگراف و تلفن، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود.

 

اهداف:

هدف کلی:

آموزش صحیح نحوه ادامه تحصیل در رشته برق به هنرجویان

اهداف جزئی:

افزایش سطح آگاهی دانش آموزان در مورد مزایای رشته برق

– تغییر نگرش منفی و سطحی والدین نسبت به رشته برق

– اتخاذ برنامه های مدون و قابل قبول برای هنرجویان در مورد استفاده توانایی های خود در رشته برق

– آشنایی و آموزش والدین در مورد رشته برق بصورت سطحی و مورد نیاز

مقایسه با شاخص

در مقایسه با شاخص، هنرجویان باید به رشته برق علاقمند شوند و خواستار ادامه تحصیل در آن باشند.

توصیف وضعیت موجود:

اینجانب… مدت… سال است که در آموزش و پرورش در حال خدمت می باشم و هم اکنون در هنرستان….. به عنوان هنر آموز برق مشغول به تدریس می باشم. تعداد هنر جویانی برق که با آنها سر و کار دارم ٢۵ نفر می باشند. با گذشت چند هفته اول سال تحصیلی و رونق گرفتن سیر صعودی تدریس و امور آموزشی در مدرسه متوجه شدم که آنها به رشته برق و ادامه تحصیل در این رشته رغبتی ندارند. در اولین جلسه ی انجمن اولیاء که تشکیل شد همه ی این موارد توسط والدین بازگو شده و به شکل جدید در برابر ما مجسم شد.

شواهد حاکی از آن بود که برخی از هنر آموزان و حتی والدین آنها علاقه خاصی به این رشته ندارند. بنابراین من به عنوان پژوهشگر باید اطلاعاتی را برای بررسی وضعیت موجود جمع آوری می کردم.

گردآوری اطلاعات:

١-تهیه پرسشنامه

برای گردآوری داده های بیشتر در زمینه ی شاخص های کیفی وضع موجود پرسش نامه ای تدوین کرده و در اختیار دانش آموزان قرار دادم.

 

 

 

پـــرســـــش هـــا

پاسخ هنر آموزان
بلهخیر
١- آیا با علاقه وارد رشته برق شده اید؟
٢- آیا نداشتن علاقه به پیشرفت تحصیلی شما آسیب می رساند؟
٣- آیا کسانی که به رشته های دیگر می روند دسترسی دارند موفق تر از دیگرانند؟
۴- آیا شما از رشته تحصیلی تان لذت می برید؟
۵- به نظر مباحث برق در موفقیت تحصیلی شما تأثیر دارد؟
۶- ایا از مطالعه دروس برق لذت می برید؟
٩- از اینکه در آینده وارد شغل مرتبط با الکترونیک و برق شوید راضی هستید؟
١٠- آیا مایلید که این رشته را ادامه بدهید؟

 

٢ – مصاحبه با پدر و مادر

در مرحله دوم پرسشنامه ای تهیه و در اختیار والدین هنرجویان قرار دادم. پرسشنامه در زیر آمده است:

 

پـــرســـــش هـــا

پاسخ والدین
بلهخیر
١- آیا با رشته برق آشنا هستید؟
٢- آیا از اینکه فرزندتان در رشته برق مشغول به تحصیل می باشد راضی هستید؟
٣- آیا در منزل فرزند شما دروس رشته را با علاقه مطالعه می کند؟
۴- ایا تمایل دارید فرزندتان تغییر رشته بدهد؟

٣ – مطالعات کتابخانه ای

یکی دیگر از روش های بنده برای جمع اوری اطلاعات استفاده از منابع کتابخانه ای و مقالات می باشد که در زیر به توضیح آن می پردازیم.

هدف از دوره های کاردانش و فنی و حرفه ای تبدیل مدرک گرایی به مهارت گرایی در جامعه است. جامعه آینده متعلق به افراد دارای مهارت است نه دارندگان مدرک، توسعه نیروی انسانی برای هدفهای توسعه کشور، توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای و مهارتی است. پر تحرک ترین شاخه تحصیلی شاخه کار دانش و فنی و حرفه ای با تنوع رشته های تحصیلی و تطبیق شرایط فارغ التحصیلان با نیازهای جامعه است. هدف این است که از تربیت فارغ التحصیلان فاقد مهارت بکاهد. یکی از گرایشهای دانش آموزان به این شاخه کسب آموزشهای مهارتی برای دسترسی به فرصتهای شغلی مناسب است.

این شاخه در پی آن است که دانش آموز در سن نو جوانی دارای یک نگرش و مهارت شود که در مواجهه با مسائل زندگی، او را کمک کند. مساله اشتغال دانش آموزان فارغ التحصیل در آینده که با آموزش و مهارت آموزی است که از نظر کار و اشتغال دچار مشکل نشوند. با توجه به اینکه سنین بیکاری و اشتغال بین ١٧ تا ٢۴ سال است و باید قبل از رسیدن به این سن از آموزشگاههای مهارتی برخوردار شوند. آماده کردن دانش آموزان دوره متوسطه برای اشتغال مولد و مفید و مقابله با بیکاری ناشی از نبود مهارت و عدم آشنایی با فرهنگ کار است.

ایجاد ارتباط باآموزشهای رسمی با آموزشهای فنی و حرفه ای غیر رسمی توجه به فرهنگ کار و کار آفرینی و پیوستگی بین آموزش و بازار کار استفاده از امکانات آموزشی خارج از وزارت آموزش و پرورش که ایجاد و تقویت احساس مسئولیت در آموزش را در دستگاههای دیگر بوجود می آورد. صدها رشته شغلی را به کمک موسسات دولتی و خصوصی به دانش آموز ارائه می دهد که مسیری مطمئن برای اشتغال آینده جوانان است. رشته های مهارتی با توجه به نیاز مناطق و استان توسعه داده می شود و فارغ التحصیلان و مهارت آموختگان از نظر یافتن شغل اطمینان خاطر پید ا می کنند.

 

اهداف کلی شاخه کار دانش و فنی و حرفه ای در سطح کشور

-تربیت نیروی انسانی ماهر بر اساس بخشهای مختلف از رهگذر مشارکت و هماهنگی دستگاههای ذیربط

– جلو گیری از بیکاری و همچنین ایجاد زمینه اشتغال و خود اشتغالی برای جوانان که مناسبترین سلاح در مقابل تهاجم است

. – صرفه جویی در امر سرمایه گذاری نیروی انسانی از طریق آموزشهای مهارتی به جای بخشی از آموزشهای تئوری و نظری و کم کردن زمان آموزشها.

– به رسمیت شناختن آموزشها ی غیر رسمی و آموخته ها و مهارت دانش آموزان

– افزایش کارآئی داخلی آموزش و پرورش و افزایش کارایی خارجی از طریق کاربردی نمودن آموزشها.

– افزایش بهره وری و کارایی بخشهای مختلف از رهگذر مشارکت آموزش و پرورش و ارتقاء دانش عمومی کارکنان تا سطح دیپلم.

– کم کردن فاصله بین آموزشهای رسمی و غیر رسمی و ایجاد زمینه های لازم برای قابل انعطاف نمودن آموزشها.

– جلو گیری از سرمایه گذاری مضاعف از سوی دستگاهها و بخشهای مختلف برای آموزش دیپلمه ها یی که به دلیل عدم راه یابی به دانشگاهها نیازمند آموزشهای مهارتی بودند.

– تفهیم این مهم به جامعه که کلاس و مدرسه تنها مکان آموزش و معلم و مدرسه تنها آموزشگر نیستند، بلکه می توان با هماهنگی کلیه محیطهای کار (اصناف، جوامع صنفی، واحد های صنعتی، کشاورزی و خدماتی) را مکان آموزش و استاد کاران را معلم دید و از وجود آنها استفاده بهینه بعمل آورد.

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق  گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق  گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق  گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق

گزارش تخصصی هنر آموز برق افزایش علاقه به رشته برق

دانلود گزارش تخصصی معلمان هنرآموز برق دانلود گزارش تخصصی معلمان هنرآموز برق

دانلود گزارش تخصصی معلمان هنرآموز برق دانلود گزارش تخصصی معلمان هنرآموز برق

دانلود گزارش تخصصی معلمان هنرآموز برق دانلود گزارش تخصصی معلمان هنرآموز برق

دانلود گزارش تخصصی معلمان هنرآموز برق گزارش تخصصی معلم هنرستان برق گزارش تخصصی معلم هنرستان برق گزارش تخصصی معلم هنرستان برق گزارش تخصصی معلم هنرستان برق گزارش تخصصی معلم هنرستان برق گزارش تخصصی معلم هنرستان برق

گزارش تخصصی معلم هنرستان برق

برچسب‌ها:, , , , , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]