گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی 2017-11-08 810 views

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

عنوان گزارش : گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

 فایل: (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۰

مقدمه( بیان و طرح موضوع )

گامهای بلند در پی معلمانی که بهره ای از علم داشتند، قدم زدن در راهروهای باریک کتابخانه و حس کردن بوی کهنگی کتابها، ورق زدن پر از جستجوی پشت سر هم، سؤالات مکرر از هر کسی که می دانستیم حرفی برای گفتن دارد ….. سالهای گذشته و ما هنوز خاطرات فیلم های کوتاه اما پر از جذابیت را که گاهگاهی معلم مدرسه برای ما به تصویر می کشید به خاطر داریم، آموختنی های ما پر بود از نگاههای مستقیم و حس های ملموس که در جریان یاد گرفتن داشتیم اینها همه گذشته ولی آموزش و یاد دادن هنوز پابرجاست اما ………

امروزه فناوری گسترده و پیچیده ای به نام کامپیوتر در جامعه گسترش پیدا کرده و با تمام جنبه های زندگی از مدرسه تا محل کار تلفیق شده است. امروزه این فناوری نقش مهمی را در زندگی کودکان و نوجوانان ایفا می کند و این نقش به سرعت در زندگی آنان پر رنگ تر می شود. آمار نشان می دهد که کودکان ۱۷-۳ سال در سال ۱۹۹۶ به میزان ۴۸% از کامپیوتر استفاده می کردند در سال ۲۰۰۰ به ۷۰% رسیده اند. استفاده از اینترنت نیز از ۱۵% به %۵۲ افزایش یافته است. علی رغم جنبه های مثبت از قبیل جنبه های آموزشی و ارائه خدمات ارتباطی رایانه جنبه های منفی هم دارد استفاده غیر معقول باعث مضراتی فیزیکی مانند مشکلات بینائی، صدمات سیستم اسکلتی، چاقی و مشکلاتی در ارتباط با خانواده و اعتیاد الکترونیکی می شود.

کشور ما از نظر بهره مندی از اینترنت در بین ۱۷۸ کشور جهان رتبه ۸۷ را دارد بر اساس طبقه بندی اتحادیه جهانی جزء کشورهای متوسط به شمار می رویم. ۳۵ % از استفاده کنندگان اینترنت را قشر جوان و نوجوان تشکیل می دهند از آنجا که این فناوری در همه عصرهای زندگی بچه های ما پا گذاشته مهم است که بدانیم چگونه این تکنولوژی می تواند رشد و تکامل نوجوانان را بهبود بخشد بالاخص در محیط گسترده و پر تلاطم مدارس که استفاده از رایانه و اینترنت امری بدیهی و رو به افزایش است.

در این گزارش تخصصی سعی بر این است که مزایا و معایب استفاده از اینترنت توسط دانش آموزان بررسی شود سپس به روشهای صحیح برخورد والدین و معلمان در رابطه با مشکلات موجود در این مبحث بپردازیم و راه کارهای اصولی مواجهه با این موضوع را ارائه نمائیم.

بیان مسئله:

در راه پر فراز و نشیب سالهای آموزشی مسائل، مشکلات و تجربیات گوناگونی بر سر راه آدمی قرار می گیرد که اگر با دیدی خوشکامانه و عمیق به مسئله بنگریم می توان صدها مطلب قابل توجه برای بررسی پیدا کرد و به جستجو و تحلیل علمی در مورد آنها پرداخت. موضوعی که در حال حاضر قصد تحلیل و پژوهش در مورد آن را دارم مربوط به پست بنده به عنوان معاون اجرایی بود و از انجائیکه بیشتر دانش آموزان به کامپیوتر و اینترنت دسترسی داشتند راجع به این موضوع و استفاده صحیح از اینترنت پرداختم .

از ابتدای سال آموزشی و شروع تدریس توسط همکاران تغییرات چشمگیری در نحوه تدریس دیده می شد. تکالیفی را که به دانش آموزان داده می شد حالت پژوهشی و تحقیقی به خود گرفته بود. در قسمت آموزشی و دفتر آموزشگاه در جریان بحث همکاران در مورد تحولات رخ داده در کتابها و نوع تدریس بودم به خوبی تغییرات، چالش ها و نگرانی بچه ها را در انجام کارها و تکالیف محوله می دیدم آنها برای گردآوری مطالب جدید و رقابت با دوستانشان بهترین راه را همین اینترنت و دریای بیکران اطلاعات تشخیص داده بودند. پس

از گذشت مدتی سؤالاتی را در مورد استفاده از رایانه و تأثیر آن در درسهایشان از دانش آموزان پرسیدم:

  1. نظرتان در مورد تدریس به روش الکترونیکی توسط دبیران چیست؟
  2. سؤالاتی که خارج از محدوده ی کتاب می خواهید جواب دهید چگونه آماده پاسخگویی می کنید؟
  3. چند نفر از شما مستقیماً به رایانه و اینترنت دسترسی دارید؟
  4. به جز موارد علمی چه مطالب دیگری دوست دارید در اینترنت جستجو کنید؟

از پاسخی که بچه ها به این سؤالات دادند فهمیدم که عدهای در حسرت دسترسی یه رایانه هستند و عده دیگر هم در معرض خطر گشت های جذاب اما خطرناک در فضای مجازی اینتر نت هستند بچه ها به دنبال دستیابی به جواب سؤالات درسی و انجام یک تحقیق ساده پا به عرصه ای جدید از کاملترین منبع دانستنی ها می گذراند جائی که نه والدین و نه معلمان نمی توانند همیشه حاضر و ناظر به آن باشند و خطرات جدی و بسیاری در کمین دانش آموزان است که با ذهنی جویا مستعد هر نوع آموزشی هستند این زنگ خطر باعث شد که راههای صحیح استفاده از اینترنت و خطرات جتنبی انرا مورد پژوهش قرار دهم.

 

اهداف گزارش تخصصی :

با انجام این پژوهش می توان فقط زنگی را به صدا در آورد که والدین را نسبت به یک پدیده بسیار مهم که بر سر راه فرزندانشان قرار دارد آگاه کند و بطور کلی مزایا و معایب و نحوه برخورد با آنرا گوشزد نماید. نه اینکه ما ادعای حل کامل مشکلات استفاده از اینترنت را داشته باشیم.

هدف کلی:

آموزش صحیح استفاده از اینترنت به دانش آموزان

اهداف جزئی:

افزایش سطح آگاهی والدین در مورد مزایا و معایب استفاده از اینترنت

آموزش خویشتن داری و تقویت فطرت نیکوی درونی دانش آموزان در مواجهه با جاذبه های منفی

تغییر نگرش منفی و سطحی والدین نسبت به فناوری های جدید

اتخاذ برنامه های مدون و قابل قبول برای فرزندان در مورد استفاده از رایانه و اینترنت

آشنایی و آموزش والدین در مورد رایانه بصورت سطحی و مورد نیاز

نمونه گزارش تخصصی دبیر معلم ورزش برطرف کردن مشکل چاقی

 

ارزیابی از وضع موجود :

با گذشت چند هفته اول سال تحصیلی و رونق گرفتن سیر صعودی تدریس و امور آموزشی در مدرسه مراجعاتی توسط والدین داشتیم و اعتراض آنان را در این مورد شنیدیم که بچه ی آنها فقط به چند درس علاقه نشان داده و وقت خود را کامل صرف موضوعات خاص می نماید. موارد دیگری به چشم می خورد که از تغییرات رفتاری در نوع حرف زدن و حتی پوشش دانش آموزان خبر می داد و یا حتی در بعضی موارد ما شاهد بی میلی بچه ها نسبت به شنیدن و درک مطالب مذهبی، تاریخی و به قول خودشان کهنه ی مربوط به گذشته بودیم. در اولین جلسه ی انجمن اولیاء که تشکیل شد همه ی این موارد توسط والدین بازگو شده و به شکل جدید در برابر ما مجسم شد. شواهد حاکی از آن بود که برخی از والدین از میزان استفاده فرزندانشان از رایانه و تأثیرات آن حسابی کلافه و شاکی بودند. ما بدون هی پیش داوری در مورد دلیل تغییر رفتار بچه ها اولین و بارزترین موضوع مرتبط با این بحث را اینترنت و چگونگی استفاده از آن را شالوده ی اصلی مشکل بوجود آمده دانستیم. بنابراین من به عنوان معاون اجرایی مدرسه باید اطلاعاتی را برای بررسی وضعیت موجود جمع آوری می کردم.

 

گردآوری اطلاعات از این موضوع

بررسی نحوه آموزش دروس مختلف و میزان ارتباط آنها با دنیای مجازی برای رفع نیازهای علمی

نام درسقرآن و دینیعربیزبان خارجهریاضیعلومحرفه و فنتعلیمات اجتماعیهنرورزشادبیات
میزان ارتباط و استفاده از اینترنت۶۰%۳۰%۲۰%۴۰%۵۰%

جدول شماره ۱

میزان سطح سواد والدین

کم سواددیپلمدیپلم تا لیسانسلیسانس و بالاتر
۱۲%۳۴%۲۹%۱۵%

جدول شماره ۲

میزان دسترسی به رایانه و اینترنت خانگی

افرادی که به رایانه دسترسی ندارندافرادی که فقط به رایانه دسترسی دارندافرادی که دائم به اینترنت دسترسی دارند
۴۷%۱۹%۳۴%

جدول شماره ۳

بر اساس اعلام (NCH) و تسکوتله کام (Tesco Telecom) در سال ۱۱۱۶ میلادی دو سوم از والدین ناتوان از آگاهی از نمونه استفاده فرزندانشان از اینترنت هستند در حقیقت آنها به هی وجه نمی توانند ارتباطات اینترنتی فرزندانشان را کنترل کنند و این به نگرانی حاد در میان والدین تبدیل شده است.

بر اساس اطلاعات بدست آمده می توان اینگونه تفسیر نمود که استارت اولیه و جرقه ای که در ذهن دانش آموز زده می شود که به سمت اینترنت برای جمع آوری اطلاعات روانه شود در کلاس درس زده می شود.

(جدول شماره ۱)

نکته ی مهم بعدی تجربه نداشتن دانش آموز در مورد فضای مجازی و عدم آگاهی در مورد چگونگی استفاده از دریای بیکران دانستنی های اینترنت است آنان بدون هی پیش زمینه ای اینترنت را به خاطر سهولت دسترسی و تنوع مطالب برای انجام تکالیف محوله ی درسی بر می گزینند و بی خبر از اینکه بر سر راهشان چه خطراتی نهفته است. پس از گروه اول که معلمان و مربیان هستند فیلتر دومی که دانش آموزان از دید آنان عبور می کنند والدین هستند که مهمترین عامل دخیل در میزان کنترل آنان سطح سواد و آگاهی شان نسبت به علم و تکنولوژی جدید می باشد که در صورت کافی نبودن آگاهی و سواد ناخواسته فرزندشان را به سمت کسب تجربه های پر خطر و خارج از کنترل خود می فرستند. بر اساس جدول شماره ۲ می توان میزان آگاهی و تسلط والدین را بر بچه ها در حین استفاده از اینترنت سنجید.

موضوع قابل توجه دیگر نوع دسترسی بچه ها به رایانه و شبکه های اینترنتی می باشد. مسلماً آنانی که فقط در ساعات معین در طول روز و خارج از منزل در مراکز کامپیوتری و کافی نت ها موفق به استفاده از اینترنت هستند. محدودتر از افرادی هستند که بطور شبانه روز در منزل به اینترنت دسترسی دارند.

(جدول شماره ۳)

برای گردآوری داده های بیشتر در زمینه ی شاخص های کیفی وضع موجود پرسش نامه ای تدوین کرده و در اختیار دانش آموزان قرار دادم.

پرسش هاپاسخ دانش آموزان
۱٫        به نظر شما کتاب بهترین منبع بدست آوردن مطالب جدید است؟

۲٫        آیا نداشتن رایانه به پیشرفت تحصیلی شما آسیب می رساند؟

۳٫        آیا کسانی که به اینترنت دسترسی دارند موفق تر از دیگرانند؟

۴٫        آیا شما از ورود به فضای اینترنت و استفاده از آن لذت می برید؟

۵٫        به نظر رایانه در موفقیت تحصیلی شما تأثیر دارد؟

۶٫        به نظر شما اینترنت بهترین منبع برای پاسخگویی نیازهای علمی شماست؟

۷٫        آیا تمایل دارید هنگام کار با رایانه والدین در کنار شما باشند؟

۸٫        آیا برای سرگرمی و تفریح وارد سایت های مهیج اینترنت می شوید؟

۹٫        از اینکه معلمان به شما فعالیت خارج از کلاس می دهند راضی هستید؟

۱۰٫  آیا مایلید به تنهایی از رایانه و اینترنت استفاده کنید؟

بلهخیر

 

تجزیه و تحلیل داده های اطلاعاتی بدست آمده:

طبق نظرسنجی بر اساس پرسش نامه ی فوق که در اختیار نمونه ۱۵۶ نفری آموزشگاه قرار گرفت. ۲۱% کتاب را منبع مناسبی می دانستند ۵۸% موافق کمک اینترنت و رایانه در پیشرفت تحصیلی بودند ۷۴ % پس از ورود به اینترنت به دنبال بازیها، سرگرمی وبسایتهای متفرقه می رفتند ۷۲ % موافق بودند که بهترین منبع برای پاسخگویی سؤالات درسی و علمی اینترنت است ۳۹ % موافق بودند که دبیران فعالیت خارج از کلاس رایانه ای و اینترنتی به آنها محول نمایند ۸۳ % مایل بودند هنگام کار با رایانه و استفاده از اینترنت تنها باشند.

از آنجا که نوجوانان و جوانان بخش مهمی از سرمایه انسانی جامعه را تشکیل می دهند تغییرات اجتماعی فرهنگی این نسل باعث دگرگونیهای عظیمی در سطوح دیگر جامعه می شود اینترنت به عنوان یکی از کارآمدترین رسانه های جهانی امروزه پا به فضای خانواده ها گذاشته است و به روی جوانان و نوجوانان تأثیرات مثبت و منفی را می گذارد و مدرسه نیز یکی از شاه راههایی است که می توان این تغییرات را بطور ملموس دید و نسبت به آنها حساس شد نوجوانان به شدت شیفته ابراز لیاقت و اظهار وجود و شایستگی هستند به همین دلیل رو به راههای مختلفی می آورند که اطلاعات و دانستنی های خود را افزایش دهند تا حرفی برای گفتن داشته باشند از طرفی دنیای امروزه می طلبد که انسان دائم به روز باشد محدودیت زمان و مکان برداشته شده و این خود باعث تضعیف کنترل والدین، اولیاء و مربیان بچه ها شده است.

مطالعات انجام شده نشان می دهد اغلب والدین زمانی از نحوه ی استفاده فرزندشان از اینترنت آگاه می شوند که او حداقل یکماه است که از سایت های غیر اخلاقی دیدن کرده و با افراد جدیدی آشنا شده و این امر خود باعث تغییر و تحول رفتاری کودکان و نوجوانان می شود.

با ورود یک تکنولوژی جدید به جامعه در صورتی که آمادگی لازم برای پذیرفتن و نحوه صحیح استفاده از آن وجود نداشته باشد به دلیل عدم آگاهی، حجم بالای تقاضا و سرعت انتشار آن جامعه دچار شوک شده و مضراتی را بدنبال دارد.

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

گزارش تخصصی معاون اجرایی استفاده صحیح دانش آموزان از اینترنت

برچسب‌ها:, , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]