گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی 2018-01-23 720 views

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

عنوان گزارش : گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۵

چکیده

همه ساله با آغاز سال تحصیلی، در بعضی از خانواده ها مشکلی به نام کودکان بیش فعال مطرح میشود.

بیش فعالی اختلالی است که در ۵ تا ٨ درصد کودکان دیده میشود. این عارضه در پسرها سه برابر دخترها است. کودکان بیش فعال بسیار پرتحرک، بیقرار و ناآرام هستند و نمیتوانند برای مدتی در یک جا آرام بگیرند. دایم در حال راه رفتن، حرکت و جنب و جوش هستند. بی مهابا اشیا را پرت میکنند، ظروف را میشکنند. بدون احساس خطر، کارهای پرمخاطره و خطرناک انجام میدهند.

پس از آغاز سال تحصیلی و ورود به کلاس تعدادی از دانش آموزان را را از نظر نظم و انضباط ضعیف و کم انگیزه دیدم و برخی کارهای غیر هنجار از جمله بیش فعالی، بی انگیزگی در یادگیری و بی حوصلگی در تحمل کلاس و… را در مورد آنها مشاهده نمودم.، بر آن شدم تا با کمک سایر همکاران منشأ این مشکلات را پیدا کنم. و در این راه از راه های متفاوتی استفاده کردم و اقداماتی انجام دادم گرفتن آزمون هایی در زمان وضع نامطلوب و مطلوب، گرفتن نظر همکلاسی هایشان در هر دو شرایط، نظرخواهی از همکاران و مدیریت به طریقه پرسشنامه در رابطه با این موضوع، و کمک گرفتن از والدین این دانش آموزان و با توجه به شواهد موجود و وقت اندکی که در این راه در اختیار داشتم شروع به کار کردم برای اعتباریابی این پروژه از وجود همکاران، دانش آموزان، اولیاء بهره بردم.

اهمیت موضوع

برای اینکه انسان بتواند در اجتماع زندگی کند باید رفتار اجتماعی را بیاموزد به این معنی که رفتارش باید مورد قبول اجتماع باشد. یکی از راههای اجتماعی شدن و مورد قبول قرار گرفتن رعایت انضباط و مقرراتی است که در اجتماع حکمفرماست. مقررات و قوانینی انضباطی رفتار را تحت کنترل درمی آورد و چون این کنترل اغلب مانع انجام خواسته های کودکان می شود، گاهی موجب خشم و عصبانیت آنها می گردد. در تعلیم و تربیت کودکان انضباط همیشه مورد توجه بوده، ولی در اینکه این انضباط چگونه باید باشد و چگونه می توان آن را آموزش داد عقاید متفاوت است. «هدف از انضباط این است که کودک را قادر به سازش با قوانین و مقرراتی که فرهنگ یک گروه پذیرفته است بنماید، به طوری که رفتار خود را با توقعات و خواستهای گروه اجتماعی که در آن زندگی می کند هماهنگ نماید» (بدری مقدم، ١٣٧٩)

از این رو بنده تصمیم گرفتم در سال تحصیلی اخیر به مشکل بیش فعالی تعدادی از دانش اموزان پایه چهارم ابتدایی پرداخته و نسبت به رفع مشکل آنها اقدام نمایم.

 

مقدمه

کودکان بیش فعالی که دچار نقص توجه هستند، در تحصیل با مشکل مواجهند. دامنهِ توجه در آنها بسیار محدود است و به همین علت نمی توانند تمرکز لازم را حین درس خواندن داشته باشند. این کودکان به سرعت حواسشان پرت می شود و به کوچکترین محرک بیرونی واکنش نشان می دهند. در نتیجه عملکرد تحصیلی آنان پایین می آید و در یادگیری دچار مشکل می شوند.

از لحاظ اجتماعی، کودکان بیش فعال تأثیر مثبتی بر دیگران نمی گذارند و مرتب مورد انتقاد قرار می گیرند.

آنها به دلیل دقت پایین، اغلب دچار اشتباه می شوند و انتقاد دیگران را نسبت به خود برمیانگیزانند. این بچه ها به جزئیات مسائل توجهی ندارند. حتی در بازیها نیز با دشواری رو به رو می شوند و در ارتباط خود با بچه های دیگر مشکل پیدا می کنند. اغلب از دستورالعمل ها پیروی نمی کنند و از عهده تکالیف مدرسه و سایر کارها و وظایف برنمیآیند. آنان از درگیر شدن با تکالیفی که مستلزم تلاش ذهنی مداوم است، می پرهیزند. اغلب، وسایل خود را گم می کنند و دچار فراموشکاریاند. به طور افراطی حرف می زنند و پیش از تمام شدن پرسش ها، پاسخ می دهند. منتظر نوبت ماندن برایشان دشوار است و بسیاری اوقات مزاحم کار دیگران می شوند. در برخی موارد مشکلات همراه با این اختلال در سراسر زندگی شخص ادامه می یابد.

گرچه این کودکان در دوره بزرگسالی همه علایم مربوط به بیماری را ندارند و از پرتحرکی آنها کاسته شده است ولی مشکلات توجه و تمرکز و رفتارهای تکانشی آنها ادامه می یابد. در عده ای از این کودکان نیز با رسیدن به سن ١٢ سالگی علایم آنها بهبود می یابد و عملکرد طبیعی در حوزه های مختلف رفتاری، اجتماعی و تحصیلی پیدا می کنند. در کسانی که بیماری ادامه می یابد نیاز به ادامه درمان نیز وجود دارد.

به نظر می رسد عمده مشکلات این کودکان با ورود به مدرسه آغاز می شود، مکانی که در آنجا انتظار نظم، انظباط، پیشرفت تحصیلی، ارتباط مناسب با همسالان، پیروی از دستورات معلم و انجام تکالیف مدرسه می رود. از آنجا که مطالعه، خواندن و نوشتن، گوش فرادادن به صحبت های معلم نیازمند تمرکز، توجه، قرار و آرامش کافی دارد و این کودکان در این زمینه ها مشکل دارند، در نتیجه درس خواندن برای آنها تبدیل به معضلی می گردد که به راحتی قابل حل نیست، ساعات انجام تکالیف درسی در منزل ساعات طولانی کشمکش بین والد و کودک است. کودکی که ساعت های زیادی را به بازی و فعالیت می پردازد، از نیم ساعت نشستن روی تکالیف درسی بیزار است. در کلاس درس زمانی که سایر دانش آموزان مشغول یادگیری مطالب جدید هستند و به صحبت های معلم گوش می دهند، آنها مشغول حرف زدن با بغل دستی، بازی کردن و یا ور رفتن با کتاب، مداد و سایر وسایل هستند.

بیان مسئله

افت درسی و عدم پیشرفت تحصیلی، آینده شغلی این کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد، همیشه ممکن است کارهای زیادی را شروع کنند، اما نیمه تمام رها کنند، در نتیجه طرح های ناتمام در بین کارهای آنها زیاد دیده می شود، فراموشکار هستند و به قرارهای کاری خود دیر می رسند و از دید دیگران اینها افرادی بدقول هستند. امکان ابتلای به اضطراب، افسردگی، اختلال سلوک، اختلال ایذایی مقابله ای،، پرخاشگری و سایر اختلالات رفتاری در کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی  کم توجهی در صورت عدم مداخله مناسب زیاد است. رعایت نکردن نوبت، عدم رعایت قوانین بازی، عدم پیروی از دستورات، بر هم زدن نظم و رفتارهای تکانشی در این کودکان باعث می شود که ارتباط آنها با همسالان، والدین و بزرگ ترها تحت الشعاع قرار گیرد. آنها از جمع دوستان خود طرد می شوند و پیامهای منفی که مرتب از پیرامون خود دریافت می کنند، اعتماد به نفس این کودکان را لطمه می زند و آنها را مستعد افسردگی و اضطراب می کند. چه راه حلهایی را برای درمان کودکان بیش فعال پیشنهاد می کنید؟بنا به دلایل فوق و دلایل بی شمار دیگر، اختلال بیش فعالی  کم توجهی باید درمان شود هدف از درمان کاهش علایم این بیماری است تا حدی که کودک آشفتگی کمتری را در زندگی روزمره خود متحمل گردد و عملکرد تحصیلی و ارتباطی کودک بهبود یابد.

درمان این وضعیت بیشتر بر اختلالات رفتاری همراه با بیش فعالی  کم توجهی موثرند و شامل درمان های شناختی، رفتاری و آموزش والدین می باشند. بدیهی آموزش والدین در مورد چگونگی بیماری فرزندشان، رفتارهای مثبت کودک، عدم بکارگیری شیوه های نا مناسب تنبیهی و… بسیار می تواند هم برای کودک و هم برای خانواده او موثر باشد.

توصیف وضعیت موجود

اینجانب… مدت… سال است که در نهاد آموزش و پرورش مشغول به خدمت می باشم و هم اکنون نیز در کسوت آموزگار پایه چهارم… آموزشگاه….. شهرستان…. خدمت می نمایم. پس از شروع سال تحصیلی در برخی از دانش آموزان مواردی چون ؛ جابه جا شدن روی نیمکت، صحبت با نفر کناری، پشت سری و…، ایجاد صدا مانند ضرب گرفتن روی میز یا جامیز، ساییدن کف پا به زمین، نقاشی کردن روی میز، دفتر، کتاب و… مشاهده کردم. دانش آموزان مذکور علاوه بر عدم یادگیری مطالب درسی حواس دیگر دانش آموزان را پرت می کردند و مانع یادگیری آنها می شدند. دانش آموزان هم کلاسی آنها از رفتار های آنها به ستوه آمده بودند و به رفتار آنها اعتراض داشتند. من از آنجایی که این مشکل را جدی می دیدم و علاقه ی زیادی به شناخت این دانش آموزان که به نظر فعالیت آنها بیش از دانش آموزان دیگر به چشم می آمد، داشتم. در نتیجه تصمیم گرفتم با کمک سایر همکاران به رفع مشکلات بیش فعالی این دانش آموزان بپردازیم.

اهمیت وضرورت تحقیق

یکی از مشکلات عمده مدارس ماکمک نکردن به دانش آموزان مشکل دار است. متاسفانه مد ارس به جای آنکه آماده کمک به کسانی که عقب افتادگی یامشکل ناسازکاری دارند بیشترآنهاراازخود دورمی سازند. وحالت دفعی از خود نشان می دهند. اغلب مدارسبه دنبال دانش آموزان قوی وبا نمره بالاهستند وبیشتر مواقع به تشویق وتکریم آنهامی پردازطند. در مقابل دانش آموان به ظاهر ضعیف مورد بی مهری قرار می گیرند وبه طور ناخواسته آنهارا رها وسرکوب می کنند (میر کمالی. ١٣٧٩. ص ٧۴)

بی انضباطی و بیش فعالی دانش آموزان همواره موجبات رنج وزحمت والدین واطافیان را فراهم می سازد وگاهی این رفتار به حدی شدید است که موجب رنج وعذاب افراد عادی نیز می گردد. وگاه افراد را از راه تحصیل نیز باز می دارد. وبه کار هایی مانند بد دهنی وانحرافات دیگر اخلاقی مبتلا می گرداند (حمزه گنجی. ١٣٨٧. ص ۵٢) لذا بر ما معلمان تکلیف است که با استفاده از منابع گوناگون وشیوه های صحیح نسل جوان وسرمایه های کشور را هدایت کنیم.

اهمیت وضرورت این تحقیق از اینجا ناشی شده که دانش آموزان مورد نظر این اقدام پژوهی مشکلشان با اجرای راه حل ها احتمالاکاهش خواهد یافت. زیرا وقتی علل مشخص شود راه حل هم مشخص ودر نتیجه مشکل نیز حل خواهد شدونتایج بدست آمده از آن می تواند در موارد مشابه مورد استفاده سایر همکاران ودست اندر کاران امر تعلیم وتربیت قرار گیرد.

 

اهداف گزارش تخصصی

هدف کلی:

شناسایی مشکلات بیش فعالی دانش آموزان

 

اهداف جزئی:

١) شناخت روشهای حل مشکل بیش فعالی در دانش آموزان

٢) ارائه راه حل درمورد بوجودآمدن مشکل بیش فعالی و بی انضباطی دانش آموزان

 

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص، دانش اموزان بیش فعال باید در کلاس ارام و مشکل بی انضباطی آنها حل شود.

جمع آوری اطلاعات

برای حل مشکل ابتدا تصمیم گرفتم اطلاعاتی راجع به این مشکل کسب نمایم. در نتیجه از راه های زیر استفاده نمودم:

 

١ – مشاهده

الف – در روزهای آغازین سال تحصیلی متوجه برخی بی انضباطی و بی انگیزگی هایی از جانب تعدادی از دانش آموزان شدم از جمله آنها از نظر نظم و انضباط ضعیف و کم انگیزه دیدم و برخی کارهای غیر هنجار از جمله بیش فعالی، بی انگیزگی در یادگیری و بی حوصلگی در تحمل کلاس و… را در مورد آنها مشاهده نمودم. به حدی که این مسئله نوعی گریز و بیزاری از آنها به من القا کرد. اما بعد از دو سه جلسه متوجه شدم که آنها کمی آرامتر و متمایل تر به کلاس شده اند و به این نتیجه رسیدم که می توان از در دوستی با انها وارد شد و برای این کار چند بار از خطاهایشان چشم پوشی کردم و اگرچه شاید این کار من از نظر وجدانی جالب و صحیح نبود اما مرا در جلب اعتماد و دوستی بیشتر با انها یاری و آنها را آرام تر کرد و متوجه شدم با مصالحت و دوستی می توان تا حدی مسئله را حل کرد ولی چگونه؟

ب – طی چند ماه متوجه شدم که از طرف همکاران و عوامل اجرایی و دفتر آموزشگاه هم به شدت از این دانش آموزان انتقاد می شود و کارهایی را که آنها انجام می دهد خلاف مقررات مدرسه است ولی هیچ کس در صدد اصلاح وضعیت نابهنجار بر نمی آمد.

٢ – پرسشنامه دانش آموزان

برای این کار ابتدا پرسشنامه ای را به این دانش آموزان ارائه دادم که متأسفانه بی انگیزگی و بی علاقگی در حل این سؤالات حتی در بین آنها موج می زد. و در زمان انجام این آزمون با بهانه های مختلف مثل بیماری و… پرسشنامه خود را روی میز گذاشتند و می گفتند: ما امتحان نمی دهیم. وقتی چرایی کارشان را جویا شدم با بی تفاوتی شانه ها را بالا می انداختند و می گفتند: بیمار هستیم (تمارض) . اینگونه مسائل مرا بر آن داشت تا در رفع مشکل این کلاس با همکارانم در صدد حل مشکل برآیم.

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

برچسب‌ها:, , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]