گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی 2017-12-10 815 views

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

عنوان گزارش : گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۲

چکیده

در آموزش یادگیری به شیوه فرایندی این باور اساسی وجود دارد که فرایندهای شناختی مانند مشاهده دقیق، جمع آوری و پردازش داده‌ها و فرضیه سازی پیش بینی استنباط و… اساس یادگیری را تشکیل می‌دهند. و به همین اساس در تدریس فلسفه باید شرایطی فراهم شود تا این مهارت در یادگیرندگان تقویت شود و مکمل این یادگیری شرایط محیطی، ویژگی‌های یادگیرندگان، ضرورت‌های موضوع یادگیری، هدف آموزشی، هدف‌های یادگیرنده، نحوه سازمان دهی و ارائه موضوع و محتوای یادگیری، فعالیت یادگیرنده و مهم تر از همه شیوه ی تعاملی در فرایند تدریس مورد توجه قرار می‌گیرند.

فلسفه غرب با در دست داشتن چند ویژگی به راحتی توانسته است تا بنیادی ترین مراکز فکری و فرهنگی مسلمانان پیشروی کند از آن جمله:

١) دسترسی به کتابخانه و منابع نوشتاری گسترده و غنی از کهن ترین منابع تا جدیدترین آنها

٢) در اختیار داشتن فضاهای آموزشی-پژوهشی مناسب و گسترده

٣) امکانات فرآوان اطلاع رسانی به منظور نشر اندیشه‌های جدید از طریق کتاب، مجله‌های تخصصی، سایت‌های علمی و…

۴) بهره گیری از شیوه‌های پژوهشی-علمی

اما در این سوی دفتر پر برگ اندیشه‌های ناب فیلسوفان مسلمان به ویژه شیعیان هنوز با کمبودهایی روبرو است. و این کمبودها برای دانش پژوهشی که بخواهد در زمینه فلسفه اسلام حتی در زمینه فلسفه یونان باستان و… تحقیق نماید محرز و تأثیرگذار است..

اینجانب….. دبیر فلسفه در پژوهش حاضر کوشیده ام تا درس فلسفه را از طریق راهکار‌های دانش‌آموز محور برای دانش‌آموزانم جذاب نموده و آنان را در فهم این درس یاری بخشم.

مقدمه (طرح موضوع وبیان مساله)

از وقتی درآموزش و پرورش بعنوان دبیر درس فلسفه مشغول به کارشده ام هر وقت پای صحبت دبیران این درس نشسته ام ازگله و شکایت آنها مبنی بر اینکه دانش‌آموزان نسبت به این درس علاقه نشان نمی دهند رنج برده ام و همیشه این سوال مرا به خود مشغول کرده است که چرا دانش‌آموزان نسبت به این درس خاص اینگونه رفتارمی کنند؟ و با توجه به آمارهای موجود درصد قبولی و میانگین نمرات این درس نیز پایین است؟ در ذهن خودم تحلیل‌ها و دلایل خاصی هم برای این رفتار دانش‌آموزان پیدا می‌کردم. مانند اینکه:

این درس برای دانش‌آموزان خشک و بی جاذبه است.

کلمات آن سخت و غیر قابل فهم و درک است.

این درس در سالهای قبل از پایه سوم پیش نیازی ندارد.

این دو کتاب عاری از عکس و تصاویر جذاب برای جلب توجه دانش‌آموزان است.

تدریس این دو کتاب در بیشتر مواقع توسط دبیران غیرمتخصص انجام گرفته است که آنها هم در تدریس این دو کتاب دچار مشکل بوده اند و یا حتی خودشان نیز به تدریس این درس علاقه ای ندارند و به خاطر پرکردن ساعات موظف خود مجبور شده اند که در این کلاسها تدریس کنند.

دانش‌آموزان با الفاظ و مفاهیم فلسفه آشنا و مأنوس نیستند و کلماتی که در آن استفاده می‌شود کاملاً تخصصی و دور از ذهن دانش‌آموزان می‌باشد.

دانش‌آموزان از مفاهیم این دروس در ذهن خود غولی ساخته اند که هیچگاه دست یافتنی نیست و نمی توانند این درسها را یاد بگیرند.

عدم علاقمندی دانش‌آموزان به این درس حتی چه قبل از آنکه آن را بخوانند و چه بعد از مطالعه آن وجود دارد.

رواج فرهنگ بدون فایده بودن و بدرد نخوری این علوم در جامعه و کاربردی نبودن این دروس در تحصیل و زندگی فردی و شخصی تحت تأثیر فرهنگ غلط در میان عوام و حتی بعضی از افراد تحصیل کرده.

مظلوم بودن فلسفه در جامعه ی کنونی ما، زیرا نظام آموزش و پرورش و رسانه‌های جمعی کشور روی معرفی این علوم آن چنان کار نکرده و بسترسازی لازم را انجام نداده است و اطلاع رسانی صحیح در این رابطه وجود ندارد. البته هرکدام از این دلایل بحران را می‌توان به دقت آسیب شناسی و تحقیق جامع و علمی نمود. برای اینکه بتوانیم در کلاس بهتر عمل کنیم و در دانش‌آموزان علاقه و انگیزه ایجاد کنیم این راه حلها را متناسب با شرایط و امکانات موجود در مدرسه و شناخت استعدادها و توانائیها و علایق و سلیقه ی دانش‌آموزان بکارگیریم. البته باید بدانیم که همیشه فقط یک روش تدریس خاص و محدود برای همه نوع کلاس‌ها و درهمه ی شرایط نتیجه بخش نخواهد بود بلکه معلم هنرمند و توانا و فعال کسی است که برای هر زمان و شرایطی یک راه حل منطقی و مناسب بکار ببندد.

بیان مساله

شناخت علل افت تحصیلی و عوامل بی میلی و بی توجهی دانش‌آموزان به درس فلسفه به دبیران و مسئولان آموزش و پرورش کمک می‌کند تا با به کارگیری راهکارهایی با ایجاد انگیزه و علاقه در دانش‌آموزان و از میان برداشتن موانع زمینه پیشرفت در درس فلسفه را فراهم می‌آورد. در بررسی علل افت در ساختار نظام آموزشی می‌توان موارد زیر را مشاهده نمود:

– بی توجهی به رشته علوم انسانی و به طریق اولی به جایگاه فلسفه در نظام آموزشی

-عدم سنخیت درس فلسفه با مجموعه دروس رشته فلسفه و علوم انسانی که بیشتر که بیشتر مبتنی بر تحفظ اند تا تفهم

-عدم استفاده از منابع غنی به ویژه منابع فلسفی گذشتگان (فلسفه اسلامی)

-تأخیر در زمان ورود دروس فلسفه به برنامه درسی نظام آموزشی کشور (این درس از سال سوم متوسطه نظری آن هم در رشته انسانی و بدون هیچ پیش زمینه قبلی وارد نظام آموزشی رسمی کشور شد)

-ادغام تدریس و امتحان دروس فلسفه سال سوم، که از ماهیت متفاوت و مستقلی برخور دارند، در نظام جدید آموزش متوسطه (سالی-واحدی)

-عدم کفایت ساعات درسی با توجه به موضوعات گسترده و متنوع فلسفی و منطقی به خصوص در دوره پیش دانشگاهی

-بی توجهی و اعمال در برگزاری کلاس‌های آموزش ضمن خدمت معلمان با توجه به غیر خصوصی بودن اکثر معلمان در سراسر کشور تأخیر در آغاز سال تحصیلی در بسیاری از مناطق، به علت مشکلات موجود در سازماندهی دبیران -فقدان مجله رشد فلسفه و عدم دسترسی معلمان فلسفه به نشریات تخصصی در این زمینه

ارزیابی از وضع موجود

اینجانب… دبیر فلسفه آموزشگاه…. شهرستان… مدت… سال است که در آموزش و پرورش در حال خدمت می‌باشم. و هم اکنون در آموزشگاه… در سمت دبیر فلسفه تدریس می‌کنم. مساله ای که بنده با آن مواجه شدم وباعث شد که تغییراتی در کلاسم ایجاد کنم هر ساله در پایان هر دو نیم سال (اول ودوم) از دانش‌آموزان می‌خواهم که نقطه نظرات خود را در قالب نظرا ت، انتقادات و پیشنهادات در مورد روش تدریس بنده ارائه دهند پس از جمع آوری به این نتیجه رسیدم که دانش‌آموزانم به درس فلسفه کمتر توجه نشان می دهند ونمره ارزشیابی‌های مستمر آنان در این درس کمتر است و در فعالیت‌های گروهی شرکت نمی کنند. به همین دلیل تصمیم گرفتم پژوهشی در این زمینه انجام دهم.

گزارش تخصصی آموزگاران همه پایه آموزش طرح سوالات جذاب کاربردی

– چرا دانش‌آموزان به درس فلسفه علاقه چندانی ندارند؟

– آیا شیوه تدریس بنده یا دبیران سال‌های قبل سبب بی انگیزه نمودن آنها به درس فلسفه شده است؟

– عدم آشنایی دانش‌آموزان به نحوه ی مطالعه این درس، سبب بی علاقگی آنها به این درس شده است؟

– عدم توجه به ارزشیابی‌های مستمر وتکوینی در یادگیری درس فلسفه تاثیر داشته است؟

– عدم استفاده از وسایل کمک آموزشی درتدریس توسط دبیران موثر بوده است؟

– چگونه می‌توان دانش‌آموزان را به درس فلسفه علاقه مند سازم؟

اینها سوالاتی بودند که باید پاسخ آنهارا پیدا کرده وراهکارهای مناسب برای آنها پیدا می‌کردم.

ارزشیابی بخشی از فرایند یاددهی – یادگیری است. همه دست اندرکاران امور آموزشی وتربیتی با کلمه ارزشیابی و امتحان آشنایی دارند. اگر بگوییم که ارزشیابی حلقه مفقوده یادگیری محسوب می‌شود زیاد به خطا نرفته ایم چرا که از یک نظر ارزشیابی آخرین حلقه از فعالیت‌های آموزشی دبیر وبرنامه درسی محسوب می‌شود واز نظر دیگر ارزشیابی در روش‌های فعال تدریس فلسفه باید مقدم واستمرار دهنده برنامه‌های درسی وفرایند تدریس شمرده شود. همه گمان می‌کنند که ارزشیابی مخصوص اندازه گیری دانش‌ها ومهارت‌ها ی دانش‌آموزان از مطالب مطرح شده در کلاس درس است در حالی که ارزشیابی باید شامل برنامه درسی وفعالیت‌های دبیر در کلاس ونحوه تدریس وی نیز می‌باشد وبه عنوان ابزاری برای درک نقایص برنامه وروند تدریس ویادگیری دانش‌آموز به کار رود. حال می‌توان گفت که ارزشیابی بخشی از فرایند یاددهی – یادگیری است وجدا از آن ودر انتهای آن قرار نمی گیرد.

اهمیت موضوع

در سال‌های اخیر در دروس فلسفه دبیرستان، شاهد نمره‌های پایین دانش‌آموزان هستیم.. در پرداختن به علل تقلیل نمره‌های دانش‌آموزان در این دروس میتوان چند عامل را در نظر گرفت:

١) نیروی انسانی (دبیر)

٢) سبک نگارش متون این دو کتاب

٣) روش تدریس دبیران

۴) نقش دانش‌آموزان به عنوان فراگیران اصلی

در مبحث نیروی انسانی چند نکته را باید در نظر گرفت:

١) مرتبط، عدم مرتبط یا نیمه مرتبط بودن رشته تحصیلی دبیران با این دروس ؛ که به نظر میرسد چنانچه از دبیران مرتبط یا نیمه مرتبط برای تدریس استفاده شود این مساله تاثیر مثبتی روی کیفیت تدریس و نمره‌های شاگردان میگذارد. البته ناگفته نماند گاه معلمی رشته تحصیلیاش مرتبط با این درس است ولی از اطلاعات علمی به روز، یا از فن بیان خوبی برخوردار نیست که خود این مساله نیز اثر منفی دارد.

٢) مساله بعدی در مورد نگارش خود این دو کتاب است. شاگردان بدون هیچ گونه سابقه ذهنی و بدون اینکه هیچ مط لبی را قبلا در مورد فلسفه یا منط ق خوانده باشند یا شنیده باشند، به یک باره در سال سوم با این دوکتاب مواجه میشوند. نگارش سنگین، پیچیده و گاه گنگ و مبهم این دو کتاب دانش‌آموزان را دچار خستگی و خمودگی میکند و از آنجا که ورود دانش‌آموزان به رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها نیازمند یادگیری این درس است، به ناچار باید این دو کتاب خشک و سخت را مطالعه کنند، بدون آنکه ضرورت مطالعه این دو کتاب و کاربرد آن را در زندگی روزمره خود بدانند و به جهت کم اطلاعی و قشرینگری، نقش و اهمیت علوم انسانی در پیشرفت و شکل دادن به دنیای تکنولوژی را به خوبی درک نمیکنند. هرگز به نوجوانان گفته نشده که پاسخ به مشکلات اولیه بشر و چگونگی پاسخ به نیازهای اولیه وی همگی برداشتن اولین گام‌ها به سمت فلسفه بوده است، پس از جواب به این نیازهای اولیه بود که بشر به فکر مسائل مربوط به حقیقت هستی، مرگ، گذشته، آینده، آزادی، عدالت اجتماعی، خوبی و بدی و… میافتد و اینکه ما وقتی به این جهان نگاه میکنیم از آن جدا نیستیم، بلکه جزو جدانشدنی از این جهان هستیم و هستی خود را بدون حضور در این جهان نمیتوانیم تصور کنیم و اگر در کتب مختلف به عنوان مثال مطالعات اجتماعی، رمان شناسی، دینی یا حتی ریاضی و… فلسفه تدریس این کتاب‌ها و فلسفه پرداختن به بعضی از مطالب و نیز روش صحیح اندیشیدن ذکر میگردید، شاید در سال سوم مشکلات دانش‌آموزان کمتر میشد.

٣) مساله بعدی نقش تدریس دبیران برای این درس است که باید دید آیا روش خاصی در تدریس باید به کار گرفته شود تا جذابیت و فراگیری این دروس برای دانش‌آموزان بالا رود یا هر دبیری نسبت به سلیقه و روش تدریس خود باید این دروس را تدریس کند.

۴) نکته بعدی نقش خود فراگیران (دانش‌آموزان) است که باید به آن پرداخت. در وهله اول اینکه دانش‌آموزان به دلیل شرایط خاص جامعه (دسترسی نامعقول به اینترنت، دیدن فیلم‌های ماهواره ای و…) در یک بیانگیزگی خاص به سر میبرد شکی نیست و این مساله به طور یقین نه تنها در مورد یادگیری این درس بلکه در مورد سایر دروس نیز اثر منفی داشته و دارد.

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

جذاب کردن درس فلسفه برای دانش‌آموزان

اهداف جزئی:

– چرا دانش‌آموزان به درس فلسفه علاقه چندانی ندارند.

– آیا شیوه تدریس بنده یا دبیران سال‌های قبل سبب بی انگیزه نمودن آنها به درس فلسفه شده است.

– عدم توجه به ارزشیابی‌های مستمر وتکوینی در یادگیری درس فلسفه تاثیر داشته است.

– عدم استفاده از وسایل کمک آموزشی درتدریس توسط دبیران موثر بوده است.

– چگونه می‌توان دانش‌آموزان را به درس فلسفه علاقه مند سازم.

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص باید درس فلسفه برای دانش‌آموزان جذاب و آنها به این درس علاقمند شوند.

جمع آوری اطلاعات

پژوهش حاضر دربین دانش‌آموزان سال سوم رشته انسانی آموزشگاه…………………. می‌باشد. امسال هم طبق سالهای قبل برای اینکه بدانم چرا دانش‌آموزان به درس فلسفه علاقه کمتری نشان می‌دهند وچه کار کنم که دانش‌آموزان از این حالت خارج شوند وبا دید دیگری به این درس نگاه کنند به اهمیت درس فلسفه پی ببرند ابتدا از خود آنها خواستم که نظرشان را درباره این درس وکلاس بنویسند وبگویند چه انتظاری از کلاس فلسفه دارند ودوست دارند از چه روشی برای تدریس این درس استفاده شود. بعداز نظر خواهی از دانش‌آموزان با مشاور وهمکارانم در باره علل بی علاقگی وضعف دانش‌آموزان در این درس صحبت نمودم سپس از تعدادی از اولیاء دانش‌آموزان ضعیف دعوت به عمل آمده وعلل بی علاقگی وضعف فرزندشان را نسبت به درس جویا شدم. تا بتوانم دانش‌آموزانم را به شرکت در کار گروهی ترغیب نمایم.

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

گزارش تخصصی دبیر فلسفه جذاب کردن درس فلسفه

برچسب‌ها:, ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]