گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی 2017-11-08 816 views

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

عنوان گزارش : گزارش تخصصی درس املاء برطرف کردن ضعف املای دانش آموزان

فایل: (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۰

چکیده:

گزارش تخصصی حاضر در سال تحصیلی… در کلاس…. آموزشگاه.. شهرستان..و با فراوانی.نفر دانش آموز انجام شده است.مساله ی مورد نظر بی علاقگی و کم کاری دانش آموزان در آموزش و یاد گیری واژگان و درک مفاهیم زبان انگلیسی بوده و هدف از انجام این پژ و هش،افزایش میزان علاقه مندی دانش آموزان پایه ی هشتم به درس زبان انگلیسی و یادگیری درک مفاهیم آن بوده است.

بر این اساس، بنده به عنوان دبیر زبان انگلیسی با استفاده از روش های علمی از منابع گوناگون تحقیق مانند: مدیر، همکاران، دانش آموزان، کتابها، مجلات و اینترنت به تجزیه و تحلیل آنها جهت شناسایی عوامل موثر در ایجاد مساله و یافتن راه حل های پیشنهادی پرداختم.سپس به انتخاب چندین راه کار عملی از میان راه حل های پیشنهادی پرداخته و پس از اعتبار بخشی توسط گروه پژوهش، به اجرای آنها اقدام نمودم که عبارت بودند از: استفاده از فلش کارت ها همرا با تصاویر،اجرای نمایش متون انگلیسی کتاب درسی،تکرار و تمرین واژ ه ها در قالب متن های مختلف. لازم به ذکر است، بعد از اجرای راه حل های فوق، بنده توانستم تا فراوانی دانش آموزان علاقه مند به خواندن و درک مفاهیم زبان انگلیسی را از ٣٠ درصد به ٧٠ درصد برسانم. در پایان این نتیجه به دست آمد که استفاده از روش های متنوع تدریس، توجه به تفاوت های فردی و نیازها و علایق آن ها و تقویت حافظه ی دیداری و شنیداری در بالا بردن میزان علاقه به یادگیری درک مفاهیم انگلیسی موثر بوده است.

واژه های کلیدی:

درس زبان انگلیسی، علاقه مندی، درک مفاهیم، ارزشیابی، پایه ی..، دانش آموزان

 

 مقدمه:

زبان توسعه یافته ترین ابزار فکری است که برای برقراری ارتباط بین انسان ها و جوامع انسانی به کار گرفته می‌شود. گرچه با ابزارهای دیگری مانند علایم، هنرهای بصری همچون نقاشی و مجسمه سازی نیز می‌توان ارتباط برقرار نمود، اما انتقال مفاهیم پیچیده ذهنی به ساده ترین و کامل ترین شکل ممکن فقط از طریق زبان نوشتاری و گفتاری ممکن است. اما جمعیت کره ی زمین به زبان های مختلفی صحبت می‌کنند، زبان هایی که هر کدام به گوش دیگری غریب می‌آیند. طی سالیان اخیر به دلایل مختلف علمی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، زبان انگلیسی تبدیل به وسیله ی ارتباط مردمانی از فرهنگ ها و ملیت های متفاوت شده است. در دنیای امروز، اگر بخواهید در رشته ی پزشکی تحصیل کنید یا مدیری موفق باشید، دانستن زبان انگلیسی برایتان یک ضرورت به شمار می‌آید. چرا که در آن صورت می‌توانید در تجربیاتی که دیگر مردم دنیا به دست آورده اند سهیم شوید و در ارتباطی تنگاتنگ با آنان، دانش خود را به روز نگه دارید علاوه بر آن، در دنیایی که پیشرفت وسایل ارتباط جمعی رفته رفته آن را به دهکده ای فرضی بدل می‌کند، نیاز به زبانی مشترک برای برقراری ارتباط و پیشبرد اهداف علمی- اجتماعی بشر، بیش از پیش احساس می‌شود. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی که خواهی نخواهی به زبان ارتباط مردم دنیا بدل شده است در اولویت کاری تاجران، دانش پژوهان و…. قرار می‌گیرد. البته منظور از یادگیری، کسب تواناییهای لازم به اندازه ی سخن پردازانی مانند شکسپیر و میلن نیست. بلکه تا حدی است که بتوان دریافت کدام واژه چه مفهومی می‌توا ند داشته باشد

لازم می‌دانم سخنی درباره ی ضرورت یادگیری زبان خارجی از حضرت امام خمینی(ره) نقل کنم:” بیش تر به زبان (خارجی) احتیاج نبود. امروز احتیاج است. باید زبان های زنده ی دنیا جزء برنامه ی تبلیغاتی مدارس باشد… امروز مثل دیروز نیست که صدای ما از ایران بیرون نمی رفت. امروز ما می‌توانیم در ایران باشیم و در همه جای دنیا با زبان دیگری تبلیغ کنیم.”

با توجه به مطالب یاد شده، آشکار می‌گردد که نقش و جایگاه درس زبان انگلیسی در زندگی انسان به چه میزان دارای اهمیت است.اما سوال مهمی که مطرح می‌باشد آن است که، چرا بعضی از دانش آموزان به درس زبان انگلیسی علاقه مند نمی باشند؟ چرا در بررسی نتایج ارزش یابی درس زبان انگلیسی اغلب فراگیران از بخش واژگان و درک مفاهیم، نمره ی بیشتری از دست می‌دهند؟ چرا بعضی از دانش آموزان در پاسخ گویی به طور شفاهی دچار اضطراب می‌شوند؟چرا بعضی از دبیران در تدریس این درس موفقیت چندانی ندارند؟به راستی دلیل این ناکامی ها چیست و عوامل آن کدامند؟

در مباحث روانشناسی تربیتی، انگیزش و تعلیم و تربیت رابطه ای مانند آب و ماهی دارند. برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان باید تلاش نمود تا فرد احساس نیاز کند. برای کسب مهارت در یک زمینه یا کسب دانش در موضوعی خاص اگر انگیزه، شوق و یا علاقه در میان نباشد، هیچ گاه به هدف خود نخواهیم رسید. برای اینکه بتوانیم میزان علاقه و میزان انگیزه را افزایش دهیم، از تقویت کننده های موثر استفاده می‌کنیم.

در میان دروس دوره ی پایه ی هشتم، زبان انگلیسی زیاد مورد علاقه ی اکثر دانش آموزان نیست ویا اینکه در یادگیری آن مخصوصا” در واژگان و درک مفاهیم مشکلاتی دارند. زبان انگلیسی بسیار فرار است و اگر هر چند وقت یکبار تمرین نشود از یاد خواهد رفت. پژوهنده در این پژوهش از هر دو روش تقویت کننده ها هم بیرونی و هم درونی استفاده کرده تا به نتایج مطلوب خود برای حل این مشکل دست یابد.

بر این اساس، عنوان این گزارش تخصصی و پژوهش حاضر این است:” افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی با جذاب سازی کلاس و ارائه راهکارهای کاربردی ” و هدف اصلی آن ایجاد انگیزه و افزایش علاقه در دانش آموزان یاد شده نسبت به مفاهیم و واژگان درس زبان انگلیسی می‌باشد.

از سوی دیگر، این تحقیق در پی آن بود تا علاوه بر افزایش علاقه ی دانش آموزان پایه ی هشتم را به یادگیری واژگان و درک مفاهیم زبان انگلیسی، میزان مهارت آنان را نیز در مکالمه وترجمه ی متون مختلف انگلیسی و کاربرد آن در ارتقاء سطح آگاهی خود افزایش دهد.

بیان مساله:

در اوایل سال تحصیلی یاد شده ؛ همواره رفتار دانش آموزان در زنگ زبان انگلیسی، توجه مرا به خود جلب می‌کرد. بدان معنا که در این زنگ، کم تحرک تر و بی توجه به نظر می‌رسیدند. با توجه به رفتار آنها دریافتم که در جلساتی که گرامر (دستور زبان) تدریس و تمرین می‌شد، فراگیران با توجه بیشتری به درس گوش می‌کردند. اما زمانی که به آنها واژه ها و متن (READING) تدریس می‌شد، آنها با بی حوصلگی به درس گوش می‌د ادند و دقت و توجه کافی را نداشتند.

طبق ارزشیابی های مستمر در کلاس، بنده دریافتم که دانش آموزان نکات گرامری را خیلی بهتر و راحت تر یاد می‌گرفتند و سوالات مربوط به گرامر (دستور زبان) را بهتر از قسمت لغات و درک مفاهیم پاسخ می دادند. بنده در مقاله ای به موضوعی برخوردم که نوشته بود: اکثر کسانی که در دوران مدرسه از زبان انگلیسی استفاده ای نمی برند به علت نا آگاهی از اهمیت آن است. همین افراد وقتی وارد دانشگاه می‌شوند و می‌بینند که زبان علم دنیا و اینترنت و رسانه ها انگلیسی است، بیشتر انگیزه برای یادگیری زبان دارند.

برخی به دنبال آموختن آن می‌روند، برخی دیگر به همین شکل، فارغ التحصیل می‌شوند. بسیاری از دانشجویان حتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری درس را تمام می‌کنند، بدون آنکه توانایی ترجمه ی حتی یک متن انگلیسی ساده را داشته باشند چه برسد به متون تخصصی. و همان ها می‌شوند استاد دانشگاه.

بنابراین بنده علاقه مند شدم تا این وضع را تغییر داده و زمینه ای فراهم آورم تا دانش آموزان بهتر و راحت تر واژگان و مفاهیم را درک کنند.بنده فکر کردم تا با بهبود بخشیدن به توانایی درک مفاهیم در آینده، این دانش آموزان هم موثر می‌باشم، چون همان طور که ذکر شد، واژگان و درک مفاهیم زبان انگلیس در دانشگاه ها و…. نیز برای آنها سودمند می‌باشد.

اهداف تحقیق:

هدف اصلی:

هدف کلی از پرداختن به این پژوهش، علاقه مندی دانش آموزان به یادگیری واژه ها و در نتیجه خواندن و درک مفاهیم زبان انگلیسی بوده است.

اهداف جزئی:

١ – بررسی بی علاقگی دانش آموزان به یادگیری و خواندن و درک مفاهیم زبان

٢ – یافتن راه حل هایی برای علاقمند کردن دانش آموزان به یادگیری و خواندن و مفاهیم زبان انگلیسی

٣ – ارائه راه حل وپیشنهادات به سایر همکاران

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص می‌بایست پس از اجرای طرح، میزان علاقه مندی دانش آموزان به یادگیری خواندن و درک مفاهیم درس زبان انگلیسی از ٣٠ درصد به ٧٠ درصد افزایش یابد.

ارزیابی از وضع موجود

اینجانب… مدت…سال است که در آموزش و پرورش مشغول خدمت هستم و هم اکنون در آموزشگاه

….مشغول تدریس زبان انگلیسی هستم. در یکی از کلاس هایم به نام کلاس.. برای مشخص کردن مساله ی ذکر شده، در اوایل سال تحصیلی…از شاخص های کیفی و کمی جهت گردآوری داده ها استفاده نمودم.

 

الف – شاخص های کیفی وضع موجود:

با نظر سنجی از دانش آموزان در مورد میزان علاقه ی آنها نسبت به درس زبان انگلیسی دریافتم:

 • نسبت به واژگان و متون انگلیسی نگرش مثبتی نداشتند.
 • معنی واژگان را زود فراموش می‌کردند.
 • نسبت به یادگیری درک مفاهیم متون انگلیسی ضعیف بودند.
 • انگیزه و علاقه ای نسبت به یادگیری واژگان نداشتند.
 • از اهمیت کاربرد زبان انگلیسی در زندگی روزمره اطلاع چندانی نداشتند.
 • نسبت به چگونه مطالعه کردن و یادگیری واژگان انگلیسی آگاهی نداشتند.
 • زمان تدریس متون انگلیسی خسته و کسل به نظر می‌آمدند.

 

با بررسی نتایج حاصل از آزمون زبان انگلیسی دی ماه دریافتم:

 • در قسمت واژ گان و درک مفاهیم، دانش آموزان نمره بیشتری را از دست داده بودند.
 • دانش آموزان علاقه ای به پاسخ دادن به قسمت درک مطلب را نداشتند.
 • دانش آموزان در آزمون شفاهی که مستلزم کاربرد واژ گان است نمره بیشتری را از دست داده بودند.

 

ب – شاخص های کمی وضع موجود:

برای تعیین وضع موجود از اعداد و ارقام نیز استفاده شد که در این قسمت در قالب شاخص های کمی به

شرح زیر ارایه می‌گردد:

با استفاده از روش های متمرکز به بررسی نتایج آزمون دی ماه درس زبان انگلیسی پرداختم.نتایج به دست

آمده چنین بود:

جدول شماره ١:جدول درصد فراوانی نتایج آزمون زبان انگلیسی دی ماه در سال تحصیلی ٩۴٩٣

مولفه هاجمع دانش آموزاندانش آموزانی که به کل سوالات پاسخ صحیح دادنددانش آموزانی که از همه قسمت های سوال، نمره از دست داده بودنددانش آموزانی که فقط از قسمت درک مطلب نمره از دست داده بودند
مطلق۱۵۳۳۹

 

سوالات مصاحبه چنین بود:

 • کدام بخش از کتاب زبان انگلیسی پایه ی هشتم را دوست دارید؟
 • آیا مایلید در کلاس به متون انگلیسی غیر از کتاب درسی هم پرداخته شود؟
 • آیا مایلید به عنوان فعالیت نوروزی به ترجمه ی کتاب های داستانی کوتاه بپردازید؟

گردآوری داده ها:

پس از اینکه برایم محرز شد که دانش آموزانم علاقه ای به متون انگلیسی از خود نشان نمی دهند و فقط دوست دارند دستور زبان انگلیسی را به صورت حفظی و فرمولی یاد بگیرند، تصمیم گرفتم برای شناسایی علت یا علل ایجاد کننده ی این مساله، به گردآوری داده ها اقدام نمایم.

ابتدا به جمع آوری فرضیاتی که در ذهن خود داشتم پرداختم.، مثلا”: جذاب نبودن روش تدریس خودم برای دانش آموزان، عدم علاقه ی انان نسبت به خودم و غیره. با بررسی های به عمل آمده، دریافتم که مشکل بی علاقگی آنان نسبت به درس زبان انگلیسی به سال های قبل هم برمی گردید. لازم دانستم از روش های علمی گردآوری داده ها استفاده کنم، تا از این راه بتوانم راه حل های مساله را نیز بیابم.

از آنجا که یکی از ابزارهای کسب داده های تحقیق و پژوهش، پرسش نامه است، پرسش نامه ای با این سوال

تنظیم کردم:

” به نظر شما علت بی علاقگی دانش آموزان به یادگیری واژ گان و درک مفاهیم زبان انگلیسی چیست؟” و آن را در اختیار ۵ نفر از دبیران زبان انگلیسی قرار دادم.

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی دبیر زبان افزایش یادگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی

برچسب‌ها:, ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]