گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

مقاله 2017-11-28 906 views

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

عنوان گزارش : گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

فایل: (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۳ 

مقدمه (بیان مساله و سابقه موضوع)

تمرکز در لغت یعنی تراکم، فشردگی مجموعه، چکیده، تمرکز در اصطلاح یعنی حفظ و نگهداری توجه و تمرکز حواس، روی موضوعی معین، بدون تمرکز حواس، یادگیری مثمر ثمر نخواهد بود. بنابر این همه افراد توانایی تمرکز دارند و تمرکز نسبی است یعنی کسی نمی تواند ادعا کند کاملا حواس پرت است ویا همیشه تمرکز حواس دارد. تمرکز گاهی ساده است و گاهی مشکل. تمرکز در موضوع هایی که نیاز به تفکرو تجزیه و تحلیل دارند مشکل و تمرکز در موضوع هایی که جنبه ی تفریحی و سرگرمی دارند، بسیار آسان است.گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

یعنی عوامل حواس پرتی را به حد اقل رساندن… تمرکز هر شخص به نسبت کاهش عوامل حواس پرتی او افزایش می یابد و بنا به تغییرات موقعیت ذهنی و محیطی او تغییر می کند. بیشتر افراد گمان می کنند که تمرکز یک امر ذاتی و تغییر آن ناممکن است، در حالی که تمرکز یک امر اکتسابی است و باید هر روز پرورش و جهت داده شود و هر کس با هوش عادی خود می تواند به آن دست یابد. پس برقراری تمرکز حواس به میزان کاهش عوامل حواس پرتی بستگی دارد. یعنی هر چه عوامل مزاحم و مخل تمرکز بیشتر باشند توانایی حفظ تمرکز حواس کمتر است و بر عکس. لذا حواس پرتی؛ یعنی خارج شدن از روند مطالعه یا جریان کاری و فرو رفتن در افکار و تخیلات و یا انجام کار دیگر.

رهایی از حواس پرتی و ایجاد تمرکز حواس در افراد مختلف، متفاوت است و به حالت درونی، تجربه ها مکان و موقعیت آن ها بستگی دارد. برخی از افراد اظهار می دارند که من آدم کاملا حواس پرتی هستم و برخی دیگر می گویند نمی توانم تمرکز حواسم را به روی کاری حفظ کنم. در حالی که این تفکر غلط است و هیچ کس نباید خود را فردی کاملا حواس پرت یا فاقد تمرکز حواس بداند بلکه بهتر است وقتی که تمرکز حواس فردی دچار اختلال شد، بگوید در این لحظه و در محیط فعلی حواس پرتی من بیشتر و میزان تمرکزمن کمتر است. لذا حواس پرتی بیشتر علل درونی دارد و به طبیعت خود فرد، ویژگی ها، حالات روحی و روانی، و عادات فردی بستگی دارد.

بی شک حواس پرتی بیرونی آسانتر از عوامل حواس پرتی درونی بر طرف می شود. پس می توان بدون توجه به عوامل محیطی مانند: سرو صدای زیاد، شلوغ بودن محیط و حتا داخل مترو، سرویس و هنگام مسافرت تمرکز حواس خود را حفظ کرد. اما نمی توان در حال گرسنگی و یا تشنگی شدید، نگرانی و ناراحتی و دگرگونی فکر و اندیشه با تمرکز مطالعه کرد و یا کار دیگری را با تمرکز انجام داد و مطالعات و یا تجربیات زیادی این موضوع را تائید کرده است که یک انسان می تواند در محل پر سرو صدا و نا آرامی با تمرکز و توجه کافی مطالعه کند.

بیان مسـئله

اینجانب آموزگار سال سوم آموزشگاه هستم. دانش آموزان علی رغم هوش بالایشان وسرعت زیاد در یادگیری مطالب وپاسخ به سوالات به هنگام تدریس (فرایند یاددهی-یادگیری) تمرکز لازم را نداشتند وبا کوچکترین عاملی دچار حواس پرتی شده وتمرکز خود را از دست می دادند. زمان تدریس مرتباً به ساعت کلاس که در بـالای تخـته قـرار داشت نگاه می کردند و سروصدای سالن وکلاس های مجاور حتی لوازم التحریر فانتزی دانش آموزان حواس آن ها را پرت می کرد وتمرکز آنها را برهم می زد این موارد به تشخیص ما وبعضی از همکاران در روند یاددهی ویادگیری فراگیران اختلال ایجاد می کرد وباعث می شد که بازده کیفی وکمی کلاس کاهش یابد وانگیزه ی دانش آموزان برای حضور در کلاس کم شود.

وقتی بر طبق عادت همیشگی در طی درس و انتهای هر مبحث سوالاتی از دانش آموزان می پرسیدم ولی از جواب هایی که می دادند که اکثرا بی ربط بود متوجه شدم که گویا در حین تدریس و مطرح کردن سوالات درست به مطالب گوش نسپرده اند حتی بعضی زمانی که نامشان را صدا می زدم تازه به خود می آمدند و قادر به پاسخگویی نبودند. در ادامه با دقت بیشتری کارم را ادامه دادم در حین تدریس آن ها را کاملا زیر نظر گرفتم اکثرا مثل کودکی که برای اولین بار برای مدتی نسبتا طولانی روی یک صندلی می نشیند مدام سر جای خود حرکت می کردند برخی نگاهشان مدام به اطراف بود مثل اینکه تنها جسمشان در کلاس حضور داشت و ذهنشان جای دیگری بود سعی کردم سوالاتم را از همان دانش آموزان بپرسم تا حواسشان را بیشتر جمع کنند این روش هم تنها برای مدت کوتاهی مشکل را برطرف کرد و بعد از مدتی دوباره همه چیز به همان حالت قبل برگشت، جلسات اول گمان می کردم این رفتارها به دلیل این است که به تازگی وارد محیط جدیدی شده اند و به مرور زمان این مسئله حل می شود ولی با گذشت روزها و ادامه این روند متوجه شدم که مشکلی در کار است. چندین بار نیز روش تدریس خود را تغییر دادم ولی باز هم تغییری ایجاد نشد. موضوع را در جلسه شورای آموزگاران مطرح کردم ایشان نیز تجربه هایی مشابه تجربه من در داشتند.

این موضوع مشکلات زیادی برای من و همکارانم به وجود آورد. و من برای بررسی این مشکلات و رسیدن به یک راه حل مناسب سوالات زیادی در ذهنم مطرح شد، اینکه چگونه می توانم دقت و توجه دانش آموزانم را هنگام تدریس تقویت کنم ؟ چگونه می توانم دانش آموزانم را به گوش دادن صحیح درس ترغیب کنم؟

بنابراین تصمیم گرفتم حال که این فرصت را دارم که در درس طراحی و مطالعه مسائل یادگیری به بررسی این مساله بپردازم فرصت را غنیمت شمرم و عنوان پروژه خود را «چگونه می توانم تمرکز حواس دانش آموزان را هنگام تدریس تقویت کنم ؟» انتخاب نمایم و با مشاهده ,مصاحبه، مطالعه و مساعدت همکارانم بتوانم دلایل این عدم تمرکز حواس راشناسایی و به یاری خداوند گامی مطلوب در جهت تغییر این وضعیت بردارم.

اهداف گزارش تخصصی :

هدف اصلی :

بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم با راه حل های مناسب

اهداف جزئی :

١ – چگونه می توانم دقت و توجه دانش آموزانم را هنگام تدریس تقویت کنم.

٢ – چگونه می توانم دانش آموزانم را به گوش دادن صحیح درس ترغیب کنم.

٣ – ارائه راهکارهایی به سایر همکاران جهت ایجاد تمرکز حواس در دانش آموزان

مقایسه با شاخص :

در مقایسه با شاخص، دانش آموزان باید تماس حواسشان در سر کلاس معطوف به درس باشد و برای رفتن به بیرون از کلاس عجله نداشته و درس را به خوبی یاد بگیرند.

مختصری راجع به تمرکز حواس : تمرکز حواس

تمرکز در لغت یعنی تراکم، فشردگی مجموعه، چکیده، تمرکز در اصطلاح یعنی حفظ و نگهداری توجه.

تمرکز حواس عنی عوامل حواس پرتی را به حد اقل رساندن… حواس پرتی؛ یعنی خارج شدن از روند مطالعه یا جریان کاری و فرو رفتن در افکار و تخیلات و یا انجام کار دیگر.

دکتر مجید حورایی در کتاب مطالعه موفق با تمرکز می نویسد: تمرکزحواس یعنی توانایی کاهش عوامل حواس پرتی و سعی در ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی موضوع یا کاری که به میل و اراده انتخاب شده است. و حواس پرتی چیزی نیست جز تمایل ذاتی ذهن به درگیری و فعالیت.

گزارش تخصصی تقویت مهارت انشاء نویسی در پایه دوم ابتدایی

تمرکز حواس استعداد ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی موضوع و کاری است که به میل و اراده انتخاب شده است و مانع شدن از این که این دقت و توجه به موضوعات دیگری متوجه شودمرکز، ملکه و استعدادی است که دقت ما را روی یک موضوع معین، بی آنکه افکار دیگری آن را به خود مشغول کند، نگاه میدارد. به دیگر سخن از میان همه تصویرها و فکرهایی که ممکن است در مغز ما رشد و نمو پیدا کند آنهایی را که به نفع موضوعهایی است که می خواهیم دنبال کنیم، انتخاب کنیم و آنهایی که نسبت به آنها بیگانه اند را کنار بگذاریم.

تمرکز حالتی است که در آن از میان افکار و آراء مختلف شخص، یک فکر در مرکز قرار می گیرد و بقیۀ افکار و آراء او نسبت به آن فکر، جنبۀ پیرامونی دارند. بنا به تعریفی دیگر، تمرکز حواس یعنی توانایی ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی موضوع یا کاری که به میل و اراده انتخاب شده است و مانع شدن از اینکه این دقت و توجه به سوی موضوعات دیگر منحرف شود(مطالعۀ روشمند، عین الله خادمی)

جمع آوری مطالب

شاخص های کیفی وضع موجود

باتوجه به اهداف کلی از آموزش با مشاهده دقیق رفتار دانش آموزان ونمرات ماه اول وپرسش از همکاران ، اولیا ودانش آموزان مشخص شد که :

– دانش آموزان تمرکز لازم جهت شرکت درکلاس را نداشتند.

– وقتی سوالی ازمعلم می پرسیدند به پاسخ معلم بی توجه بودند. – فراموش می کردند کتاب های درسی را به مدرسه بیاورند. – اغلب اضطراب داشتند. – به هنگام تدریس نقاشی می کشیدند. – با کوچکترین صدا ازبیرون، واکنش نشان می دادند ونظم کلاس رابهم می زدند.

شـاخص هـای کـمی وضـع موجـود

مولفه ها

 

فراوانی

سروصدای محیط بیرونشلوغی داخل کلاسسوالات بی مورد بعضی دانش آموزانمحیط فیزیکی نامطلوب کلاسصدای آرام معلم و روش تدریسوسایل فنتزی دانش آموزانعکس ها و پوسترهای نصب شده در کلاسخستگی روزانه تغذیه نامناسبکل دانش آموزان
درصد۶۸٫۱۸۷۹٫۵۴۳۴٫۰۹۱۳٫۶۳۳۸٫۶۳۲۹٫۵۴۳۴٫۰۹۴۵٫۴۵

جدول شماره ١: جدول فراوانی دانش آموزان که براثر عوامل برهم زننده تمرکز، حواسشان پرت می شود

راه حـل هـای پیشـنهادی

برای برطرف شدن این مشکل موارد زیر پیشنهاد شد:

١) توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان وتعیین تیپ های شخصیتی آنها(بصری-سمعی-جنبشی ولمسی)

٢) استفاده از تشویق لفظی

٣) تقویت کنجکاوی، جستجوگری وتمایل به اکتشاف در شاگردان

۴) انجام دادن کارهای غیرمنتظره در کلاس

۵) استفاده از نمایش وبازی درتبیین مطالب درسی

۶) ترتیب دادن شرایط محیط آموزشی به نحوی که برای شاگردان خوشایند باشد.

٧) اتاق درس دل انگیز

٨) بیان اهداف آموزشی درس درابتدای بحث

٩) تغییر روش تدریس معلم

١٠) توجه به وضعیت جسمانی

١١) مسئولیت دادن به شاگردان درون گرا وکم رو.

١٢) توجه به تغذیه مناسب دانش آموزان

١٣) عدم ورود به بحث های حاشیه ای زمان تدریس.

١۴) هماهنگی با دفتر مدرسه برای کنترل شلوغی خارج کلاس وهماهنگی با اولیا برای عدم تهیه ی وسایل فانتزی.

اجـرای راه حـل هـا

اجرای موارد زیر پس از اعتباریابی صورت پذیرفت.

١) توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان ومشخص کردن تیپ های شخصیتی آن ها.

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

گزارش تخصصی بهبود تمرکز حواس دانش آموزان پایه سوم

برچسب‌ها:, ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]