گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی

گزارش تخصصی 2017-11-09 886 views

گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی 

عنوان گزارش : گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی

فایل: (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۷

چکیده :

نشانه وجود اضطراب در رفتار دانش آموزان بخصوص در موقعیت هایی چون امتحان ، پاسخ دادن به سوالات در کلاس ،بازی،محبت کردن در جمع ،ماندن در مدرسه می توان مشاهده و سنجش کرد.که با گذشت زمان و برخورد با دانش آموزان. یکی از مشکلات اساسی دانش آموزان در خانه و مدرسه اضطراب است اضطراب را می توان یک حالت هیجانی شایع دانست به طوری که همه ی ما دوره یا موقعیت هایی از زندگی را به خاطر می آوریم که در آن کم و بیش دچار اضطراب شده ایم. از نظر روانپزشکی اضطراب را می توان چنین تعریق کرد : ناآرامی ،هراس و ترس ناخوشایند یا احساس خطر قریب الوقوع که منبع آن قابل شناختن نیست. من خود نیز با این مسئله روبرو شدم که یکی از دانش آموزانم به نام سارا در صحبت کردن بین جمع دچار اضطراب می شد. و در پاسخ دادن به سوالات درس علوم تجربی به لکنت زبان و دستپاچگی می افتاد.گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی

این عامل باعث شد که من این مشکل را پی گیری نمایم.و تا حد امکان در رفع آن تلاش کنم. پس از بررسی دریافتم که یکی از مهم ترین علت اضطراب این دانش آموز نقش والدین در ایجاد و افزایش اضطراب او بود..مثلا رفتار های پرخاشگرایانه والدین با سارا ،شخصیت اضطرابی خود والدین ، ،انتظارات و توقعات بیش از توان سارا ،تبعیض قائل شدن بین فرزندان در خانواده ،رقابت جویی و… باعث تشدید اضطراب سارا شده بود.که با ایجاد ارتباط با خانواده ی وی و صحبت کردن با آنان در زمینه ایجاد فضای آرام در خانواده ،بهبود روابط والدین با وی ،شناخت شرایط و موقعیت های اضطراب زا و تلاش برای حذف آن و کمک از مشاوران با تجربه سعی نمودم که اضطراب و ترس را در سارا کاهش دهم و او را تا حدی به آرامش مطلوبی برسانم.

 

مقدمه  بیان مساله و طرح

اضطراب به منزله بخشی از زندگی هر انسان، در همه افراد در حدّی اعتدال آمیز وجود دارد و در این حد، به عنوان پاسخی سازش یافته تلقّی می شود، به گونه ای که می توان گفت: « اگر اضطراب نبود، همه ما پشت میزهایمان به خواب می رفتیم.» فقدان اضطراب ممکن است ما را با مشکلات و خطرات قابل ملاحظه ای مواجه کند: اضطراب است که ما را وامی دارد تا برای معاینات پزشکی و درمان بیماری ها به پزشک مراجعه کنیم، کتاب هایی را که از کتابخانه به عاریت گرفته ایم بازگردانیم، در یک جاده لغزنده با احتیاط رانندگی کنیم… و بدین سان، زندگی طولانی تر، سازنده تر و بارورتری داشته باشیم. بنابراین، اضطراب به منزله بخشی از زندگی هر انسان، یکی از مؤلّفه های ساختار شخصیت وی را تشکیل می دهد و از این زاویه است که برخی از اضطراب های دوران کودکی و نوجوانی را می توان بهنجار دانست و تأثیر مثبت آن ها را بر فرایند تحوّل پذیرفت؛ چرا که این فرصت را برای افراد فراهم می آورد تا سازوکارهای سازشی خود را در جهت مواجهه با منابع تنیدگی زا گسترش دهند. به عبارت دیگر، می توان گفت: اضطراب در برخی مواقع، سازندگی و خلّاقیت را در فرد ایجاد می کند، امکان تجسّم موقعیت ها و سلطه بر آن ها را فراهم می آورد و یا آن که وی را برمی انگیزد تا به طور جدّی با مسؤولیت مهمی مانند آماده شدن برای یک امتحان یا پذیرفتن یک وظیفه اجتماعی مواجه شود.

اما اگر اضطراب از این حد فراتر رود و از حالت سازندگی خارج شده، جنبه مزمن و مداوم پیدا کند، نه تنها نمی توان این صورت را پاسخی سازش یافته دانست، بلکه باید آن را به منزله منبع شکست، سازش نایافتگی و استیصال گسترده ای تلقّی کرد که فرد را از بخش عمده ای از امکاناتش محروم می کند، آزادی و انعطاف او کاهش می یابد و طیف گسترده اختلال های اضطرابی را، که از اختلال های شناختی و بدنی تا ترس های غیر موجّه و وحشت زدگی ها گسترده اند، به وجود می آورد.

 

بیان مسئله:

» نگرانی «در فرهنگ لغت به معنای دلواپسی، دل شوره داشتن و پریشانی خاطر است. اما در اصلاح و درحوزه روان شناسی، نگرانی، حالتی است که فرد در قبال آینده غیر قابل پیش بینی دچار آن می شود به طوری که کارکرد او را عملاً تحت الشعاع قرار می دهد و فرد نمی تواند از موقعیت کنونی خود لذت ببرد.

دانش آموزان، همه روزه ، درس می خوانند، در فعالیت های گوناگون کلاسی شرکت می کنند و همه چیز به روال عادی پیش می رود. اما زمانی که امتحانات شروع می شوند، آرامش آنها به هم می خورد و همه چیز تغییر می کند، گروهی از دانش آموزان عصبانی، افسرده، پریشان، ناراحت و مضطرب می شوند و گروهی دیگر، چنان آشفته و نگران می گردند که پاسخ سوالات ساده را هم از یاد می برند. البته داشتن کمی اضطراب و دلهره در ایام امتحانات امری طبیعی و معقول است، چرا که موجب حرکت و انگیزه بچّه ها برای درس خواندن و موفقیت می شود. اما اگر این نگرانی به حدی برسد که تاثیر منفی بر روند آموزشی روزانه آنان بگذارد و مانعی برای پیشرفت آنها شود، غیر طبیعی و نامعقول است. در مورد سارا دانش آموز پایه چهارم کلاس من موضوع اینچنین بود که در موقعیت های مختلف دچار اضطراب ،استرس و دلواپسی می شد.

ارزیابی از وضع موجود

اینجانب … آموزگار پایه چهارم آموزشگاه .. ……… هستم و مدت … سال است که در آموزش و پرورش مشغول خدمت می باشم. در پایه چهارم ابتدایی این آموزشگاه بنده با ۲۰ نفر دانش آموز سر و کار داشتم که این دانش آموزان و بخصوص یکی از آنها به نام سارا در موقعیت های مختلف دچار استرس و اضطراب می شدند. و این اضطراب و دلواپسی کلیه فعالیت های تحصیلی و کلاسی آنها را تحت تاثیر قرار می داد. در مورد دانش آموز مورد مطالعه من وضعیت بسیار شدیدتر بود .این عامل باعث شد که من این مشکل را پی گیری نمایم.و تا حد امکان در رفع آن تلاش کنم.

 

اهمیت موضوع :

در پیدایش اضطراب عوامل متعدد اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی به عنوان زمینه سازهای محیطی با استعداد زمینه ای ژنتیک همراه شده و علا یم خود را در سنین کودکی و نوجوانی به تدریج آشکار می سازد.

– اضطراب آشکار: بیانگر احساس افراد مورد مطالعه درخصوص احساس تنش، بیم از آینده، ناآرامی، خودخوری، برانگیختگی و فعال سازی سیستم خودمختار )سمپاتیک و پاراسمپاتیک( است.

– اضطراب پنهان: به تفاوت های فردی نسبتا ثابتی در مستعد بودن به ابتلا به اضطراب اشاره می کند که از آن طریق بین افراد در آمادگی داشتن ادراک موقعیت های پراضطرابی مثل تجربه خطر یا موقعیت های تهدیدکننده تمایز گذاشته می شود و پاسخ به چنین موقعیت هایی با شدت بالا ی عکس العمل های اضطراب آشکار همراه است.

 

نشانه های استرس

استرس می تواند بعضی از نشانه های زیر را به وجود آورد و نوع علا یم آن در افراد متفاوت است )گرفتگی

یا اضطراب، احساس درد، تپش قلب، تعرق بدن، مشکلات خواب و…)

نشانه های روحی و روانی: )بی حوصلگی، خلق ناپایدار، بی قراری و…)

نشانه های رفتاری: )پرخاشگری، بازی با موی سر یا کندن پوست سر، نداشتن تمرکز  و…)

نشانه های فکری: )گیجی یا شلوغی ذهن، بهانه جویی، اشتباهات مکرر و…)

اهداف گزارش :

هدف اختصاصی :

برطرف کردن اضطراب و دلهره یکی از دانش آموزان پایه چهارم در درس علوم تجربی

اهداف جزئی :

پیدا کردن علل اضطراب و استرس سارا در زنگ علوم تجربی پیدا کردن روش هایی جهت کاهش اضطراب واسترس سارا در زنگ علوم تجربی ارائه پیشنهادات به سایر همکاران برای کاهش اضطراب دانش اموزان در زنگ علوم تجربی

مقایسه با شاخص :

در مقایسه با شاخص باید دانش اموزان در هنگام درس و امتحان بدون هیچ اضطرابی و استرسی حاضر شوند.

گزارش تخصصی جذاب کردن درس علوم تجربی برای دانش آموزان

روش گرداوری اطلاعات:

پس از گذشت چند هفته از سال تحصیلی و برگزاری آزمون های سنجش آزمایشی توسط آموزگاران و همچنین خود بنده متوجه شدم که تعدادی از دانش آموزان به طور مستمر از نحوه برگزاری امتحان و چگونگی طرح سوال و تعداد سوالات امتحانات پرسش به عمل می آورند که وقتی با این موضوع مواجهه شده اند آن را با آموزگاران و همکاران دیگر در میان گذاشتم که در نتیجه برایم یقین حاصل شد که این تعداد از دانش آموزان ترس و دلهره و اضطرابشان از امتحان بیشتر از دیگر دانش آموزان می باشد، لذا بعد از مدتی متوجه شدم والدین این گروه از دانش آموزان چنان نگران موفقیت بچّه ها در طول سال تحصیلی اند که ناخودآگاه اضطراب را در بین خانواده و محیط مدرسه رواج می دهند و باعث دامن زدن و شدت بخشیدن این موضوع می شوند. در بین این دانش آموزان سارا وضعیتش از همه بدتر و نگران کننده تر بود و وقتی صحبتی از درس و امتحان و ارزشیابی به عمل می آمد دست و پایش شروع به لرزیدن می کرد.

 

تجزیه و تحلیل اطلاعات:

برای رهایی از استرس پس از مصاحبه و مشاهده به راهکار های زیر دست یافتم:

 1. تن آرامی
 2. حساسیت زدایی منظم
 3. ایمن سازی در مقابل استرس
 4. آموزش مهارت های مطالعه
 5. مقابله با باورهای غیر عقلانی و غیر منطقی
 6. ایمن سازی در مقابل استرس
 7. آموزش توجه )عدم توجه به محرک های نامربوط به تکلیف و توجه به محرک های مربوط به تکلیف(

 

نقش اولیای مدرسه در کاهش اضطراب امتحان :

 • عدم ایجاد ترس و واهمه از امتحان در دانش آموزان ) جلسه ی امتحان نه انتقام(
 • اطمینان خاطر به دانش آموزان درراستای طراحی سؤالات از متن کتاب
 • گنجاندن سؤالات دشواردر شماره های آخر
 • اجتناب از ایجاد رقابت ناسالم در میان دانش آموزان
 • هدف امتحان ارزیابی از دانسته های دانش آموزان می باشد نه آنچه را که نمی دانند
 • توجه به اصول سنجش و اندازه گیری خصوصاً سطح دشواری سؤالات
 • اجرای امتحانات مستمر و خودآزمایی به منظور آشنا کردن دانش آموزان با سؤالات و نحوه ی امتحان
 • کاهش اعتبار نمره و ارزش گذاری به فعالیت های علمی و تحقیقات
 • آموزش های جبرانی
 • اجرای مسابقات علمی متعدد
 • و …

 

راه حل پیشنهادی:

برای تقلیل و کاهش نگرانی و اضطراب دانش آموزان و به خصوص سارا راه کارها و راهبردهای ذیل پیشنهاد می شود:

 1. ایجاد علاقه و انگیزش بیشتر برای یادگیری بهتر مطالب درسی از طریق برگزاری کلاس های تقویتی
 2. انجام ارزیابی و سنجش مستمر دانش آموزان تا قبل از برگزاری امتحانات
 3. اصلاح روش تدریس معلّمان و آموزگاران و استفاده از روش های نوین علمی و آموزشی که بتواند فرایند یادگیری در دانش آموزان را تسهیل نماید .
 4. ۴٫ نیل به هدفهای ارزشمند آموزشی که بدانیم علی الاصول نه تنها دانش آموزان نباید ترس و دلهره ای از امتحان به خود راه دهند بلکه باید به این درجه از آمادگی علمی برسند که مشتاقانه به انتظار روزهای امتحان باشند.

 

ارائه راه حل های پیشنهادی

با عنایت به مواجه بودن دانش آموزانم نسبت به چگونگی انجام ارزیابی و امتحان از آنان و نگرانی شدیدشان از این موضوع، چند راه کار را جهت کاهش و تقلیل دلهره و اضطراب آنان به ترتیب و شرح ذیل معمول داشتم:

 1. برگزاری جلسه با حضور دانش آموزان و اولیای محترم آنان با هماهنگی قبلی با مدیر آموزشگاه و تبیین معیارها و ملاک های ارزیابی و چگونگی انجام امتحان و اهداف اصلی و بیان رهنمودهای مهمّ آموزشی و تربیّتی جهت ایجاد فضا و بستر مناسب منزل
 2. برگزاری کلاس تقویتی، برای دانش آموزان جهت آشنایی آنان با مطالب کلیدی هر درس و همچنین شناخت بیشتر آنان با نمونه سوالات و همچنین تقویت بنیه علمی دانش آموزان ضعیف که پیشرفت مطلوبی در طول سال تحصیلی نداشته اند.
 3. برگزاری کلاس کوتاه مدت برای همه دانش آموزان جهت مرور نکات مهم و کلیدی درس مربوطه و تقویت حس اعتماد و خودباوری در دانش آموزان و رفع اشکالات درسی

در تمام این جلسات و کلاس ها سارا و والدینش شرکت فعال و مستمر داشتند و همواره سعی می نمودند. از راهکار های ارائه شده بیشترین بهره را ببرند.

 

ارزیابی بعد از اجرای راه حل

با امعان نظر و تفحّص لازم از پژوهش و تحقیقات علمی و عملی به عمل آمده در زمینه موضوع مطروحه نتایج به شرح و ترتیب ذیل حاصل شد:

 1. گروهی از دانش آموزان مثل سارا تصوّر می کنند که تنها حضور مستمر و مرتب آنها در سر کلاس، برای گذراندن موفقیت آمیز کافی است. در حالی که بودن در کلاس، تنها بخشی از فرآیند یادگیری و آموزش محسوب می شود، لذا با اندکی هشدار دادن و ایجاد انگیزه در وجود بچّه ها، می توان میزان اعتماد بنفس و افزایش حسّ مسئولیت پذیری را در آنها تقویت نمود.
 2. باید توجّه داشته باشیم که دانش آموزان از ابتدا که وارد مدرسه و محیط آموزشی می شوند، هیچ ترس و دلهره ای نسبت به آزمون های کلاسی ندارند، این بزرگترها هستند که با نگران کردن بچّه ها، آن ها را نسبت به امتحان، آشفته و پریشان می کنند تا حدّی که در کلاس های بالاتر دچار چنان اضطراب می شوند که این امر گاهی مانع از مدرسه رفتن آنان می شود. که این موضوع با برگزاری متعدد اولیای دانش آموزان به همراه خود دانش آموزان قبل از برگزاری امتحانات تا حدّ قابل توجّهی تقلیل یافت.همچنین در مورد سارا که قبلا بسیار اوضاع نگران کننده ای بود پیشرفت زیادی حاصل شد.

گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی

گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی

گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی

گزارش تخصصی برطرف کردن اضطراب دلهره در درس علوم تجربی

برچسب‌ها:, ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]