گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی 2017-12-19 895 views

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

عنوان گزارش : گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۷

چکیده

کودکان بیش فعال – همانگونه که از این عنوان برمی آید- بسیار پرتحرک اند و نمی توانند یک جا آرام بنشینند. آنها اضافه بر ناآرامی بسیار زیاد، نوعی اضطرار و اجبار برای خرابکاری نیز دارند. آنان اشیا را می‌شکنند یا پرتاب می‌کنند. همچنین کنجکاوی بسیار از خود نشان می‌دهند و نه تنها اسباب بازیهایشان را خراب می‌کنند، بلکه اشیاء و وسایل منزل را نیز دستکاری و خراب می‌کنند. کارهای خطرناک را دوست دارند و ابدا احساس خطر نمی کنند. بنابراین رفتارهایی بی مهابا از آنها سرمی زند. برخی از بزرگسالان آنها را افرادی بی باک و شجاع تصور می‌کنند؛ در حالی که این رفتارهای بی مهابا نشانگر این واقعیت است که احساس خطر واقعی – که یک احساس طبیعی است و بایستی در کودکان وجود داشته باشد – در این بچه‌ها وجود ندارد. بازی‌های خطرناک – از جمله بازی با کبریت – و علاقه به وسایلی چون کارد و چاقو نشانه‌های دیگری از گرایش‌ها و رفتارهای غیرطبیعی این بچه هاست.

کودکان بیش فعال در مورد کارها و اشیایی که به طور طبیعی باید در برابر آنها احساس خطر کنند، خطری احساس نمیکنند؛ و اختلالات سلوک در این کودکان بعضا دیده می‌شود؛ مثلا بعضی از آنها رفتارهای پرخاشگرانه دارند یا برای آسیب رساندن به دیگران آنان را تهدید می‌کنند. ممکن است به حیوانات نیز صدمه بزنند. بعضی دیگر در اعمالی چون سرقت و تقلب و به طور کلی کارهایی که تخلف از قوانین و مقررات محسوب می‌شود شرکت می‌کنند.. اینجانب آموزگار کودکان استثنایی سال سابقه کار در آموزش و پرورش دارم. و هم اکنون در مقطع آموزشگاه استثنایی مشغول به خدمت هستم. در این آموزشگاه با دانش‌آموزی به نام زهرا برخورد کردم که از مشکل بیش فعالی و کمبود توجه رنج می‌برد بنابر

این تصمیم گرفتم در رابطه با این موضوع به تحقیق و پژوهش بپردازم:

مقدمه

کودکان بیش فعالی که دچار نقص توجه هستند، در تحصیل با مشکل مواجهند. دامنه توجه در آنها بسیار محدود است و به همین علت نمی توانند تمرکز لازم را حین درس خواندن داشته باشند. این کودکان به سرعت حواسشان پرت می‌شود و به کوچکترین محرک بیرونی واکنش نشان می‌دهند. در نتیجه عملکرد تحصیلی آنان پایین می‌آید و در یادگیری دچار مشکل می‌شوند.

از لحاظ اجتماعی، کودکان بیش فعال تأثیر مثبتی بر دیگران نمی گذارند و مرتب مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

آنها به دلیل دقت پایین، اغلب دچار اشتباه می‌شوند و انتقاد دیگران را نسبت به خود برمیانگیزانند. این بچه‌ها به جزئیات مسائل توجهی ندارند. حتی در بازیها نیز با دشواری رو به رو می‌شوند و در ارتباط خود با بچه‌های دیگر مشکل پیدا می‌کنند. اغلب از دستورالعمل‌ها پیروی نمی کنند و از عهده تکالیف مدرسه و سایر کارها و وظایف برنمیآیند. آنان از درگیر شدن با تکالیفی که مستلزم تلاش ذهنی مداوم است، می‌پرهیزند. اغلب، وسایل خود را گم می‌کنند و دچار فراموشکاریاند. به طور افراطی حرف می‌زنند و پیش از تمام شدن پرسش ها، پاسخ می‌دهند. منتظر نوبت ماندن برایشان دشوار است و بسیاری اوقات مزاحم کار دیگران می‌شوند. در برخی موارد مشکلات همراه با این اختلال در سراسر زندگی شخص ادامه می‌یابد.

گرچه این کودکان در دوره بزرگسالی همه علایم مربوط به بیماری را ندارند و از پرتحرکی آنها کاسته شده است ولی مشکلات توجه و تمرکز و رفتارهای تکانشی آنها ادامه می‌یابد. در عده ای از این کودکان نیز با رسیدن به سن ١٢ سالگی علایم آنها بهبود می‌یابد و عملکرد طبیعی در حوزه‌های مختلف رفتاری، اجتماعی و تحصیلی پیدا می‌کنند. در کسانی که بیماری ادامه می‌یابد نیاز به ادامه درمان نیز وجود دارد.

به نظر می‌رسد عمده مشکلات این کودکان با ورود به مدرسه آغاز می‌شود، مکانی که در آنجا انتظار نظم، انظباط، پیشرفت تحصیلی، ارتباط مناسب با همسالان، پیروی از دستورات معلم و انجام تکالیف مدرسه می‌رود. از آنجا که مطالعه، خواندن و نوشتن، گوش فرادادن به صحبت‌های معلم نیازمند تمرکز، توجه، قرار و آرامش کافی دارد و این کودکان در این زمینه‌ها مشکل دارند، در نتیجه درس خواندن برای آنها تبدیل به معضلی می‌گردد که به راحتی قابل حل نیست، ساعات انجام تکالیف درسی در منزل ساعات طولانی کشمکش بین والد و کودک است. کودکی که ساعت‌های زیادی را به بازی و فعالیت می‌پردازد، از نیم ساعت نشستن روی تکالیف درسی بیزار است. در کلاس درس زمانی که سایر دانش‌آموزان مشغول یادگیری مطالب جدید هستند و به صحبت‌های معلم گوش می‌دهند، آنها مشغول حرف زدن با بغل دستی، بازی کردن و یا ور رفتن با کتاب، مداد و سایر وسایل هستند.

بیان مسئله

افت درسی و عدم پیشرفت تحصیلی، آینده شغلی این کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، همیشه ممکن است کارهای زیادی را شروع کنند، اما نیمه تمام رها کنند، در نتیجه طرح‌های ناتمام در بین کارهای آنها زیاد دیده می‌شود، فراموشکار هستند و به قرارهای کاری خود دیر می‌رسند و از دید دیگران اینها افرادی بدقول هستند. امکان ابتلای به اضطراب، افسردگی، اختلال سلوک، اختلال ایذایی مقابله ای،، پرخاشگری و سایر اختلالات رفتاری در کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی ـ کم توجهی در صورت عدم مداخله مناسب زیاد است. رعایت نکردن نوبت، عدم رعایت قوانین بازی، عدم پیروی از دستورات، بر هم زدن نظم و رفتارهای تکانشی در این کودکان باعث می‌شود که ارتباط آنها با همسالان، والدین و بزرگ ترها تحت الشعاع قرار گیرد. آنها از جمع دوستان خود طرد می‌شوند و پیامهای منفی که مرتب از پیرامون خود دریافت می‌کنند، اعتماد به نفس این کودکان را لطمه می‌زند و آنها را مستعد افسردگی و اضطراب می‌کند. چه راه حلهایی را برای درمان کودکان بیش فعال پیشنهاد می‌کنید؟بنا به دلایل فوق و دلایل بی شمار دیگر، اختلال بیش فعالی ـ کم توجهی باید درمان شود هدف از درمان کاهش علایم این بیماری است تا حدی که کودک آشفتگی کمتری را در زندگی روزمره خود متحمل گردد و عملکرد تحصیلی و ارتباطی کودک بهبود یابد.

درمان این وضعیت بیشتر بر اختلالات رفتاری همراه با بیش فعالی ـ کم توجهی موثرند و شامل درمان‌های شناختی، رفتاری و آموزش والدین می‌باشند. بدیهی آموزش والدین در مورد چگونگی بیماری فرزندشان، رفتارهای مثبت کودک، عدم بکارگیری شیوه‌های نا مناسب تنبیهی و… بسیار می‌تواند هم برای کودک و هم برای خانواده او موثر باشد.

ارزیابی از وضع موجود

اینجانب مدت سال است که در آموزش و پرورش مشغول خدمت هستم و هم اکنون در آموزشگاه استثنایی در حال خدمت هستم و در مقطع در خدمت دانش‌آموزان هستم. در بین این دانش‌آموزان موردی به نام زهرا وجود داشت که دارای اختلالات رفتاری زیادی بود که این اختلالات رفتاری ناشی از بیش فعالی و کمبود توجه او بود بنا بر این درصدد بر آمدم تا این مشکل را در دانش‌آموز مذبور برطرف نمایم.

آشنا سازی دانش‌آموزان با آسیب‌های اجتماعی و ارائه راهکار

اهداف گزارش:

هدف اختصاصی:

حل اختلالات رفتاری زهرا دانش‌آموز دبستانی آموزشگاه استثنایی

اهداف جزئی:

چه چیزهایی سبب اختلالات رفتاری در دانش‌آموز شده است.

با چه روش هایی اختلالات رفتاری در دانش‌آموز استنثائی را می‌توان حل کرد

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص باید اختلالات رفتاری این دانش‌آموز کاهش یابد.

جمع آوری اطلاعات

اینجانب پس ازتعیین مساله تحقیق (گزارش تخصصی)خودیعنی اینکه چگونه می‌توانم رفتارهای نامطلوب پرخاشگری وکمبودتوجه دریک دانش‌آموز پیش دبستانی آموزشگاه استثنایی رابهبودبخشم؟بمنظورشناسای علل وعوامل ایجادکننده این رفتار درکیس انتخابی اقدام به مطالعه وبررسی وجستجوی علل وعوامل مزبور وجمع آوری مدارک وشواهد متقن و محکم دراین زمینه نموده و کارخود با مشاهده رفتارهای کیس آغازکردم ودراین فکربودم که چگونه می‌توان وضع موجود راتغییر داد:

الف)مشاهدهرفتارها وبررسی عملکرددانش‌آموزدرمدت معین:

درابتدای امر به مدت یک هفته به مطالعه وبررسی رفتاردانش‌آموزدریک وضعیت طبیعی مبادرت ورزیدم. مطالعه ومشاهده رفتاردانش‌آموزدرموقعیت‌های طبیعی مثل کلاس درس، کارگاههای مشبک بری، ویاهنگام حضوردانش‌آموزدرحیاط مدرسه وزنگهای تفریح صورت گرفته واینجانب دراین مرحله بدون هیچگونه مداخله ای در رفتارکیس، صرفابه مشاهده و ثبت و ضبط رفتارها و عملکرددانش‌آموز درتعامل با همکلاسی‌ها و دوستانش، درمحیط آموزشی اقدام نمودم و یا به عبارتی دیگرسیاهه رفتاراو را نوشتم.

ب)مطالعه پرونده تحصیلی دانش‌آموز:

بامطالعه پرونده تحصیلی دانش‌آموز و مشاهده ومقایسه اطلاعات مندرج درپرونده ازجمله نمرات تست‌های هوشی دانش‌آموز متوجه می‌شوم که نامبرده ازنظربهره هوشی درحدآموزش ویژه مرزی تشخیص داده شده است.

ج)پرس وجو از همکاران:

ازجمله منابع مهم اطلاعاتی درخصوص وضعیت مشکلات دانش‌آموز(زهرا)، مشاورمدرسه بودچراکه قاعدتا بیشترین آمارمشکلات ومسایل رفتاری دانش‌آموزان راطی گزارشات مستقیم بصورت شفاهی ویامکتوب دریافت داشته ومی تواندخازن محرمانه ترین اطلاعات و اسراردانش‌آموزان تلقی گردد. وباتوجه به اینکه ارتباط نزدیک وتنگاتنگی بین مشاور مدرسه استثنایی و دبیران وجوددارد و او درطول زنگهای تفریح دائما شاهدوناظرعملکرددانش‌آموزان درحیاط مدرسه، راهروهاوفضاهای آموزشی است. اومی توانداطلاعات بسیارباارزش رادر موردچگونگی رفتارها و عملکردهای دانش‌آموزان به ما ارائه دهد.

 

تجزیه وتحلیل وتغییرداده‌ها

معمولا دانش‌آموزباابتلای به عقب ماندگی ذهنی درگیر مشکلات رفتاری و سازشی بسیاری است. نامبرده ازاوایل طفولیت تحت درمان قرارگرفته و تاکنون این رونددرمان ادامه داشته است. هنوزبخاطرکنترل مشکلات بیش فعالی وحرکات تکانشی خودازهمان کودکی تابحال ازداروهای کنترل کننده عصبی مثل قرص ریسپریدون (صبح ١عدد و شب ١عدد)وقرص ریتالین (روزی١عدد)وقرص کلامی پرامین (شبی١عدد)تحت نظر پزشک استفاده می‌نماید. (البته درنسخه‌های پزشکی نامبرده داروهای تجویزی اوتغییریافته اندوطبق آخرین نسخه پزشکی، داروهای فوق رااستفاده نماید.)هرچند مصرف اینگونه داروهای آرام بخش درتسکین علایم بیماری دانش‌آموزبسیار موثرند. اماازجمله عوارض جانبی این داروها می‌توان خواب آلودگی وضعف کنترل ادرار، تاری دید و گیجی و منگی را نام برد. بهرحال تاکنون دارو درمانی به کنترل نسبی رفتارهای دانش‌آموز انجامیده ودرمان کامل اومیسرنبوده است وعلیرغم اقدامات بازدارنده تربیتی ورفتاری مختلف موفق به اصلاح رفتار جدی اونشده اند.

بررسی راه حل‌های موجود وانتخاب راه حل جدید

باتوجه به بررسیهای بعمل آمده درخصوص اختلالات رفتاری دانش‌آموز نامبرده و با تکیه براطلاعات بدست آمده ازمنابع ذیل اقدام به تحلیل واستنتاج موضوع تحقیق و انتخاب راه حل جدیدخود نمودم:

١-مشاهده رفتارطبیعی دانش‌آموز(رقتاروعملکردواقعی او)

٢-باهماهنگی مدیر مدرسه ارجاع دانش‌آموزبه کارشناس مشاوره وتست

٣-مطالعه پرونده مشاوره ای دانش‌آموزهم نشانگراین نکته است که اختلال رفتاری دانش‌آموزیک بیماری ارثی ومادرزادی است واحتیاج به یک برنامه اصلاح رفتارودرمان دارویی جدی دارد.

۴-نظم بخشیدن به رفتاردانش‌آموزومقید نمودن اوبه رعایت نظم ومقررات نیازمنداستفاده ازیک برنامه ریزی تربیتی مداوم ومنسجم وتغییردرعادات رفتاری روزانه دانش‌آموزبوسیله طرح تشویقی وروشهای تقویت مثبت و منفی رفتاروتنظیم قرارداد رفتاری میباشد.

اجرای طرح جدید و نظارت بر آن

همچنین در برنامه پژوهش حاضرازچهاربرنامه تقویت استفاده کردم که عبارتند از:

١-تقویت نسبی ثابت *:تقویت پاسخ معینی ازدانش‌آموزدربرابر ارائه تعداد ثابتی پاسخ

٢- تقویت نسبی متغیر*:دراین برنامه برای دانش‌آموزمعلوم نیست که بعد ازدادن چه تعدادپاسخ تقویت خواهد شد.

٣-تقویت فاصله ای ثابت *:دانش‌آموزبعدازگذشت مدت زمان معینی ازپاسخ دهی تقویت میشود.

۴-تقویت فاصله ای متغیر*:فاصله‌های زمانی بین تقویت هادراین روش متغیر است ودانش‌آموز نمی داند که چه وقت تقویت خواهدشد.

دراولین برنامه ای مشاهده ازتاریخ ٩٢/١١/١تا٩٢/١١/۶بمدت پنج جلسه، رفتار طبیعی کیس را مشاهده نمودم پس از آن بمدت پانزده جلسه دیگر دربرنامه اصلاح رفتار اوراتحت نظرداشتم ورفتارهای پرخاشگرانه او را ثبت نموده ام. این برنامه درتاریخ ٩٢/١١/٢۴باموفقیت به پایان رسید. دومین مشاهده وبررسی خود رابرروی رفتار کمبود توجه دانش‌آموز انجام دادم. درابتدا به مدت پنج جلسه مشاهده طبیعی ازرفتارآزمودنی بعمل آورم. وسپس طی پانزده جلسه او رادر برنامه اصلاح وتغییر رفتار خود تحت نظر داشتم ومورد مشاهده وارزیابی قرار دادم واین برنامه نیزتا تاریخ ٩٢/١٢/٢٧ بطول انجامید خوشبختانه درعمل موثر واقع گردید.

ارزیابی بعد از احرای طرح

بامشاهده نیمرخ رفتارهای دانش‌آموز، نمودارهای ستونی وجداول اندازه گیری رفتار وی متوجه تغییرات ذیل می‌شویم نیمرخ رفتار دانش‌آموز: در نمودار ستونی فوق میزان رفتار پرخاشگری در دانش‌آموز مورد تحقیق طی ٢٠ جلسه مشاهده به نمایش گذاشته شده است. پس از ثبت اطلاعات رفتاری او در فرم اندازه گیری فراوانی رفتار نامبرده را در طرح آزمایش قرار دادم. اولا درمرحله A1: اطلاعات اولیه (خط پایه) رفتارش را به مدت ۵ جلسه ثبت نمودم. در این مرحله پرخاشگری دانش‌آموز در قالب پرخاشگری کلامی (فحاشی)، پرخاشگری فیزیکی (هل دادن و آزار و اذیت و تهاجم به دیگران) فقط ثبت گردیده. ثانیا در مرحله B1: با استفاده از برنامه‌های تقویت نسبی ثابت و تقویت نسبی متغیر (از طریق تقویت‌های کلامی مثل گفتن احسنت – مرحبا – آفرین) و روش تقویت رفتار ناهمساز (تقویت رفتار مطلوب و مغایر با پرخاشگری مثل سکوت و خاموشی) و ارائه کارتهای امتیازی به دانش‌آموز اقدام نمودم. ثالثا در مرحله A2 (بازگشت به مرحله) برنامه اصلاح رفتارش را به مدت ۵ جلسه قطع نموده و تقویت و پاداش به او نمی دادم. و بالاخره در مرحله چهارم B2: اقدامات درمانی و اصلاح رفتار کیس را مجددا از سر گرفتم. ضمن ثبت رفتارهای پرخاشگرانه او، از روشهای منفی کاهش رفتار: مثل محروم شدن از تغذیه رایگان و یا خاموش هم سود جستم. در پایان طرح باتوجه به مشاهدات بعمل آمده وبا عنایت به نمودار ستونی ترسیم شده براساس اطلاعات جدول A متوجه کاهش محسوس دردفعات رفتار پرخاشگرانه کیس خود شدم. نیمرخ رفتار دانش‌آموز: در نمودار ستونی B موارد دقایق ثبت شده مربوط به رفتار کمبود توجه در کیس مورد تحقیق، طی ٢٠ جلسه نمایش داده شده است. پس از ثبت اطلاعات و داده‌های رفتاری او در فرم اندازه گیری فاصله ای رفتار، نامبرده را در طرح درمانی ABAB قرار دادم. در مرحله A1: خط پایه رفتارش را به مدت ۵ جلسه ثبت و یادداشت نمودم. بدون آنکه هیچگونه مداخله ای در رفتارش بنمایم. سپس در مرحله B1: با استفاده از برنامه‌های تقویت فاصله ای ثابت و تقویت فاصله ای متغیر و با کمک تقویت کلامی روش تقویت رفتار ناهمساز (تقویت رفتار مطلوب و مغایر با حالات بی اعتنایی و گوش ندادن به معلم و دیگران و سرپیچی کردن از دستورات معلم) و ارائه کارت‌های امتیازی و اهدای جایزه در سر صف مدرسه به ایشان اقدام نموده و نیز در مرحله سوم یعنی A2: اقدام به قطع برنامه اصلاح رفتار و فقط ثبت رفتارهای کیس نموده و بالاخره در مرحله چهارم یعنی B2: اقدامات اصلاح رفتار کیس را دوباره شروع نموده و با بهره گیری از روش شکل دهی رفتار سعی در تقویت و افزایش رفتار توجه کردن در کیس نمودم. در پایان پس از ٢٠ روز از اجرای این طرح ما متوجه کاهش قاطع رفتار کم توجهی و بی اعتنایی و بالعکس افزایش رفتار توجه دادن به معلم در کیس خود شدم.

نقاط قوت اجرای طرح

پس ازاینکه اطلاعات لازم درباره چگونگی اجرای طرح پژوهی ونتایج آن جمع آوری شد. باتوجه به جوانب کار ازدیدگاه شخصی خودوپذیرش نقطه نظرات و انتقادات اظهارشده دراین رابطه ازسوی دیگران، دست به ارزیابی اقدام جدید زدم.

الف)باتوجه اطلاعات وشواهد اولیه ازرفتارکیس میزان دفعات وقوع رفتار نامطلوب (بیش فعالی وکمبودتوجه)بسیاربالا بوده ودرمقایسه باشواهدوداده‌های ثانویه که نشانگر کاهش قابل ملاحظه ای دراینگونه رفتارها می‌باشد، می‌توان گفت طرح آزمایشی پژوهش ماتاثیری مطلوب بررفتارکیس داشته است.

ب)با توجه به نظرخواهی ازوالدین دانش‌آموزومقایسه شرایط رفتاری کیس موردتحقیق قبل وبعدازاجرای طرح متوجه کاهش محسوسی درمیزان رفتارهای نامطلوب دانش‌آموزچه درمدرسه وچه درخانه شده ایم. که این امرخود موجبات رضایت والدینش رافراهم ساخته است.

ج)وبالاخره با توجه به نظرسنجی‌های بعمل آورده ازگروه ارزیاب (شامل ١نفر مدیرو۴نفرازدبیران کارآزموده وباتجربه می‌باشد)که ازابتدای اجرای تاپایان آن باارائه نظرات وانتقادات سازنده ومفیدخودورهنمودهای توام با شفاف سازی به ارزیابی کارمااقدام نمودند، تغییرات مطلوب دررفتارکیس گزارش کرده اند. بنابراین باتوجه به پیشرفت دانش‌آموزوافزایش عملکرد تحصیلی وتوان رفتاری نامبرده به این نکته پی می‌بریم که طرح جدیدمامی توانددررابطه باتغییرواصلاح رفتاردانش‌آموزان بویژه دانش‌آموزان باناتوانیهای ویژه (استثنایی) هم موثروکارآمد باشد.

تجدید نظر و ارائه نتایج

درپایان پس ازبررسی میزان موفقیت طرح پژوهش بوسیله معیارهای اعتبارسنجی که درفوق اشاره گردید. معایب ومحددودیت‌های خاص اجرای این طرح آزمایش درمدارس نیزدرجلسه ای باحضورگروه ارزیاب موردتجزیه وتحلیل قرارگرفت که عمده ترین موانع اجرای آن رامی توان مواردذیل برشمرد:

نقاط ضعف طرح

١-کمبودوقت وزمان

٢-کمبودامکانات اجرای طرح درمدارس با توجه به فضای خاص رفتاردرمانی

٣-عدم استقبال همکاران جهت اجرای آن

به دلیل وقت گیربودن طرح علیرغم آن میتوان نتایج مثبت اجرای این طرح رابه صورت ذیل مطرح نمود.

١-اجرای این طرح می‌تواندنقش موثری درکنترل ونظم بخشیدن به کلاسهای دانش‌آموزان بانیازهای ویژه (استثنایی) داشته باشد.

٢-مشارکت وهمکاری درمیان دانش‌آموزان، دبیران وکادرمدرسه راافزایش خواهدداد.

٣-امکان رسیدگی بهترومنسجم تربه مشکلات رفتاری وتحصیلی وتربیتی دانش‌آموزان فراهم می‌گردد.

۴-ایجاد تحرک در آموزش ونشاط وپویایی در دانش‌آموزان، معلمان و سایر همکاران

۵- هرچندپاداش وتقویت تنهاراه حل تغییررفتارمحسوب نمی شوند علیهذا می‌توانندموثرترین روش تغییرواصلاح رفتاردردانش‌آموزان بانیازهای ویژه (استثنایی) محسوب گردند.

۶-مجهزساختن وآموزش معلمان ودبیران به مهارتهاوروشهای اجرای طرح که منجربه افزایش روحیه تحلیل گرانه واعتماد به نفس درآنها می‌شود.

٧-کاستن فاصله علم وعمل وتحقیق علم ودانش معلمان درعرصه کاروفعالیت آموزشی.

٨-کاهش مشکلات رفتاری وتربیتی دانش‌آموزان.

٩-بهبودشرایط آموزش درمدارس استثنایی.

١٠-ایجادنگرش مثبت درمن وهمکارانم نسبت به شرایط حرفه وشغل مان ازطریق اجرای این تحقیق.

اختلال بیش فعالی کودکان

شیطنت و سر به هوایی از خصوصیات دوران کودکی است. کودکان اغلب پرتحرک اند و به سختی به نظم تن در می‌دهند. تصور کنید فرزندتان چنان بازیگوش باشد که قادر به کنترل وی نباشید و هر چه به او بیشتر آموزش می‌دهید کمتر یاد می‌گیرد. این کابوس را تحت عنوان «اختلال بیش فعالی – کم توجهی » نامگذاری کرده اند.

دکتر «هریش هافمن » نخستین کسی بود که این اختلال را توصیف کرد. در سال ١٨۴۵ زمانی که پسرش ٣ سال داشت برای او کتاب مصوری تالیف کرد که درباره کودکان و رفتار آنان بود.

در این کتاب داستانی بود به نام (فیلیپ ناآرام)، که در واقع اولین توصیف واقعی از پسربچه ای مبتلا به اختلال بیش فعالی و کم توجهی است.

این اختلال از اختلالات رایج و شناخته شده در دوران کودکی است که تا سنین بالا ادامه دارد. تعاریف تقریبا نزدیکی از اینگونه کودکان ارائه شده از جمله اینکه؛

الف – اختلال بیش فعالی همراه با کمبود توجه به یک مجموعه پیچیده از واکنش‌های رفتاری ناسازگارانه اطلاق می‌شود که به دنبال یکسری از مشکلات متمرکز می‌باشد.

ب – فعالیت‌های عضلانی فزونی یافته است که با علائمی نظیر بی قراری دائمی، فعالیت زیاد، حواس پرتی و اشکال در یادگیری مشخص می‌گردد. به این مشکل سندروم پرتحرکی نیز گفته می‌شود که یک اختلال جزئی دفاعی است.

ج – مجموعه ای از علائم است که با محدودیت میدان توجه که به ضعف در تمرکز حواس، تکانش یا عمل غیرارادی تکانه، نظیر فعالیت‌های بدون تفکر مثل فریاد زدن در کلاس یا قطع کردن صحبت دیگران، پرجنبشی و فعالیت بیش از حد نامناسب به نسبت سن منجر می‌شود، مشخص می‌گردد.

کم توجهی، حواس پرتی، فعالیت بیش از حد و اعمال بدون کنترل، علائم اصلی اختلال بیش فعالی و کم توجهی اند. البته در افراد مختلف شدت و ضعف و تنوع علائم یکسان نیست به همین دلیل براساس بارز بودن هر یک از علامت ها، بیماری را به سه دسته بیش فعال، کم توجه و دسته مختلط تقسیم می‌کنند.

فعالیت بیش از حد؛ این بچه‌ها دائم در حال حرکت هستند، به اشیای اطراف دست می‌زنند و مرتب صحبت می‌کنند. کارهایی که نیاز به آرام ماندن دارند نظیر نشستن سر سفره یا کلاس درس کار دشواری برای آنها محسوب می‌شود.

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

گزارش تخصصی آموزگار استثنائی حل اختلالات رفتاری

برچسب‌ها:, , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]