گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی 2017-12-24 677 views

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

عنوان گزارش : گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۳

مقدمه (بیان مساله و طرح موضوع)

در سال تحصیلی ١٣٩۵-١٣٩۴ در مدرسه ابتدایی…………… به عنوان آموزگار پایه………….. مشغول به تدریس بودم. مشکلی که با ان مواجه بودم پرخاشگری و رفتار نامناسب یکی از دانش‌آموزان به نام محمد بود.

محمد –دانش‌آموز پایه…………………. پسر…………… ساله ای که قدی متوسط داشت با چهر ه ای سبزه و چشمانی تیز. سر و وضع او بسیار نامناسب و دارای اختلالات رفتاری و عاطفی بود. به گفته ی خودش در سال ٨۵ به همراه خانواده از روستا به شهر آمده و از این شهر هم خوشش نمی آمد. رابطه خوبی با دانش‌آموزان و همسایگان برقرار نکرده بود. سال گذشته با نمرات ١٠ و ١٢ قبول شده بود. نه درس می‌خواند، نه اخلاق خوبی داشت. و در خانواده ای آسیب پذیر زندگی می‌کرد. پدر و مادرش تحت پوشش بهزیستی و در خانه‌های سازمانی بهزیستی سکونت دارند. او در یک خانواده پنج نفره؛شامل پدر، مادر، یک برادر بزرگتر و یک برادر کوچکتر زندگی می‌کند. پدرش به علت موج انفجار در جبهه‌های جنگ ایران و عراق و همچنین تصادف با اتومبیل جزء بیماری‌های روان تحت پوشش بهزیستی می‌باشد. مادرش، بی سواد و با کارگری در خانه‌های مردم مخارج زندگی را تامین می‌کند. برادر بزرگش در پایه سوم راهنمایی درس می‌خواند و به اظهار مادرش وضعیت تحصیلیش بد نیست و برادر کوچکش که در کلاس پیش دبستانی بود مورد رضایت مربی و اولیای مدرسه نمی باشد.

اوصاف او را در زنگ تفریح قبلی از زبان اولیای مدرسه شنیده بودم:«او هیچ کنترلی بر رفتار و زبان خود ندارد. رفتار و گفتارش در شان یک دانش‌آموز نیست، اصلا به قوانین مدرسه احترام نمی گذارد، اکثرا نیم ساعت دیر به مدرسه می‌آید، هنگام تدریس درکلاس مشغول خوردن است، هم کلاسی هایش را اذیت و آزار می‌کند، دیگران را مسخره می‌نماید، بسیارگستاخ و بی ادب می‌باشد، لباس هایش کثیف و نامرتب است، در زنگ‌های تفریح با دانش‌آموزان پایه‌های دیگر درگیر می‌شود و کتک کاری می‌کند، اعتراض دانش‌آموزان و حتی اولیای آنان زیاد شده است، عدم انجام تکالیف در منزل، افت شدید تحصیلی ودفاتر و کتابهایش نامرتب و کثیف است. » او دائم لبخند برلب داشت ولی از چهره اش پیدا بود که لبخند هایش مصنوعی و از روی درد است. ظاهرش همانطور که توصیف کرده بودند نشان می‌داد ولی پیش من رفتاری که نشانه ی بی ادبی و یا پرخاشگری باشد بروز نداد. مشاهده نمراتش صحت ادعای معلم را تایید می‌کرد.

اهم مشکلات او را بطور خلاصه می‌توان بدین شرح عنوان نمود: رفتار و برخورد نامطلوب با سایر دانش‌آموزان بی احترامی به معلم و اولیای مدرسه نا آرامی و بی توجهی به کلاس درس عدم رعایت قوانین مدرسه و کلاس استفاده از کلمات زشت و ناروا در گفتار مسخره کردن دیگران سرو وضع نامرتب و کثیف  فرار از مدرسه هنگام درگیری با دانش‌آموزان عدم انگیزه برای حضور در کلاس و انجام تکالیف

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

برطرف سازی رفتار ناشایست دانش‌آموز

اهداف جزئی:

١ – بررسی دلایل رفتار نامتعارف دانش‌آموز

٢ – پیدا کردن روش هایی جهت کاهش رفتار نامتعارف دانش‌آموز

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص دانش‌آموز باید رفتار مناسبی با دیگران داشته باشد.

روش گردآوری اطلاعات و تجزیه تحلیل داده‌ها

برای شناخت هرچه بیشتر مشکل محمد می‌بایست اطلاعات لازم و دقیق جمع آوری می‌شد. لذا با استفاده از روشها ی گوناگون من جمله؛مشاهده رفتار و وضعیت زندگی خانوادگی، مصاحبه با خود دانش‌آموز، مادرش و اولیا ی مدرسه، لیست نمرات و پرسشنامه، اطلاعات لازم جمع آوری شد. البته چون امکان مشاهده طولانی و غیر مستقیم برای اینجانب فراهم نبود و از طریق مشاهده مستقیم هم اطلاعات چندان زیادی حاصل نشد لذا ترجیح دادم از طریق سایر روشهای ممکن من جمله؛مصاحبه با مادرش و رفتن به منزل، مصاحبه با آموزگار، مدیر ومعاونان دبستان، پرسشنامه کتبی و فرم اطلاعاتی نمرات، استفاده نمایم.

جمع آوری اطلاعات

١-مصاحبه:

الف)مصاحبه با مادر محمد

-سلا م، ببخشید وقت شما را گرفتم و شما را به زحمت انداختم تا به مدرسه بیایید. می‌دانم وقت نداری؛اما وضعیت تحصیلی محمد مطلوب نیست و می‌بایست برای حل مشکل او حتما با شما صحبت می‌کردم.

-خواهش می‌کنم، دست شما درد نکند. وظیفه مان است که به مدرسه بیام ولی به خدا گرفتارم. پدرش که دیوانه است و بیکار و من مجبورم برای امرار معاش خود و فرزندام در خانه‌های مردم کار کنم. البته تحت پوشش بهزیستی نیز هستیم ولی مستمری آنها خیلی ناچیز است و کفاف زندگی پنج سر عایله را نمی دهد.

-رفتار محمد در خانه چه طور است؟چرا او عصبی است و بچه را اذیت می‌کند؟

-آقا، محمد از دست پدر ش روزگار ندارد. هر چند وقت او را به باد کتک می‌گیرد. همین چند مدت پیش او بلند کرد و محکم به زمین کوبید.

-چرا

-او در جبهه موجی شده بود. یک مقدار بهتر شده بود که با ماشین تصادف کرد و بعد از آن دیگر کلا قاطی کرد و به عنوان بیمار روان تحت پوشش بهزیستی می‌باشد. یک مدت هم در مراکز بهزیستی بستری بود. ولی آنجا دوست ندارد و نمی رود.

-از اینکه زحمت کشیدید تشکر میکنم امیدوارم انشا الله هر چه زودتر مشکل پدر محمد هم حل شود و شما هم راحت بشوید. من هم سعی می‌کنم تا آنجا که از دستم بر می‌آید مشکل محمد را با کمک معلمش و دیگران حل کنم.

ب)مدیر واحد آموزشی:

-با سلام، در باره ی محمد و رفتار او در مدرسه بیشتر توضیح بدهید.

-آقا، محمد خیلی ما را اذیت می‌کند. هر روز با دانش‌آموزان درگیر می‌شود. و صدای اولیا را درآورده است. هر روز یکی برای شکایت به مدرسه می‌آید. وضعیت درسیش هم اصلا خوب نیست. معلمش از دست او کلافه شده است. خانواده ی درست حسابی هم ندارد. هر وقت از مادرش می‌خواهیم به مدرسه بیاید پشیمان می‌شویم. چون مادرش از نظر اخلاقی خیلی بد تر از خودش است و حرف‌های خیلی بدی به دانش‌آموزان می‌زند.

محمد از نظر تربیتی وضعیت خوبی ندارد. گر چه به ظاهر خانواده دارد و در زیر یک سقف زندگی می‌کنند ولی او اصلا احساس آرامش و و خوشبختی نمی کند. و از نظر عاطفی با کمبود محبت مواجه می‌باشد.

ج)معاون آموزشی:

-نظر شما در مورد محمد چیست؟

-در زنگ‌های تفریح بچه‌ها را اذیت می‌کند و باعث بی نظمی در صف مراسم صبح گاهی می‌شود. و دائم دانش‌آموزان برای گله و شکایت از او پیش من می‌آیند، واقعا از دست او خسته شده ام.

 

د)معاون پرورشی:

-شما نظرتان را در باره محمد بفرمائید.

-مشارکت او در برگزاری نماز جماعت خوب است و معمولا در نماز جماعت شرکت می‌کند. ولی یک مقدار عصبانی است و گاهی اوقات با بچه‌ها دعوا می‌کند.

 

ه)مشاهده بنده به عنوان آموزگار وی:

-اصلا خوب نیست. هیچ علاقه ای به درس نشان نمی دهد. وضعیت نمراتش اصلا رضایت بخش نیست. از نظر اخلاقی و انضباطی نیز خوب نیست. با بچه‌ها دعوا می‌کنه. نظم کلاس را به هم می‌زند. بعضی اوقات توی خودش است و توجه ای به محیط اطراف خود ندارد. وقتی که سر به سرش می‌گذارند عصبانی می‌شود و شروع به فحش و کتک کاری می‌کند.

٢- پرسشنامه:

دو پرسشنامه توسط اینجانب تهیه و روایی آن با استفاده از نظر همکاران واحد آموزشی مورد تایید قرار گرفت

. یکی از پرسشنامه‌ها ده سوالی و مخصوص مدیر و معاونان و دیگری شانزده سوالی ومخصوص آموزگار بود. هر سوال یک صفت را اندازه می‌گیرد. افراد به صورت کیفی در چهار درجه؛ «خیلی زیاد، زیاد، متوسط، کم و خیلی کم »به سوالات پاسخ دادند. برای صفات مثب به ترتیب از خیلی زیاد به خیلی کم نمره ٢، ٣، ۴، ۵و١ و برای صفات منفی برعکس آن منظور شده است. بطور مثال «رعایت نظم » یک صفت مثبت است و درجه ی خیلی زیاد حد اکثر نمره را دارد ولی «غیبت غیر موجه »یک صفت منفی است که درجه خیلی کم حداکثر نمره را دارد.

پرسشنامه زیر را در اختیار اولیای مدرسه قرار داده و به آنها اطمینان داده شد که اطلاعات درج شده کاملا محرمانه باقی خواهد ماند حتی نام او نیز بصورت مستعار در این پژوهش آمده است. لطفا با توجه به شناختی که از محمد دارید آنچه را که به نظر شما حقیقت است علامت بزنید.

جدول شماره ١:پاسخنامه ی مدیر و معاونان در آبان ماه)

ردیفنوع رفتارخیلی زیادزیادمتوسطکمخیلی کم
۱رعایت نظم در هنگام برگزاری مراسم صبحگاهی۱۱۱
۲تعامل با سایر دانش آموزان در زنگ های تفریح۲۱
۳میزان مشارکت او در برگزاری نماز جماعت۱۲
۴مسئولیت پذیری۲۱
۵میزان نارضایتی و شاکیات دانش آموزان از وی۲۱
۶خوش رفتاری۳
۷کتک کاری سایر داشن آموزان در زنگ تفریح۱۱۱
۸غیبت فیرموجه از مدرسه۱۱۱
۹احترام به مسئولین مدرسه۱۱۱
۱۰حرف شنوی و اطلاعت از دستور۳
 جمع نمرات ۳۸۱۵۲۸۹

 

این پرسشنامه توسط سه نفر؛ مدیر و دو نفر از معاونانش تکمیل شده است وهمانطور که مشاهده می‌گردد آنها از مجموع ١۵٠نمره ممکن، ۶٣ نمره یعنی معادل ۴٢ درصد داده اند. به عبارت دیگر میزان رضایت آنها از محمد ۴٢ درصد است.

جدول شماره ٢:پاسخنامه بنده به عنوان آموزگار

ردیفنوع رفتارخیلی زیادزیادمتوسطکمخیلی کم
۱رعایت نظم در کلاس    ۱
۲تعامل با سایر دانش آموزان در کلاس   ۲ 
۳میزان مشارکت او در کار گروهی  ۳  
۴مسئولیت پذیری   ۲ 
۵میزان نارضایتی و شاکیات دانش آموزان از وی  ۳  
۶خوش رفتاری    ۱
۷کتک کاری سایر داشن آموزان در کلاس ۲   
۸غیبت فیرموجه از مدرسه    ۵
۹احترام به معلم   ۲ 
۱۰حرف شنوی و اطلاعت از دستور    ۱
۱۱میزان پیشرفت تحصیلی نسبت به ماه گذشته   ۲ 
۱۲میزان توانایی در املا   ۲ 
۱۳میزان توانایی در ریاضی    ۱
۱۴مهارت گوش کردن    ۱
۱۵مهارت خواندن   ۲ 
۱۶مهارت سخن گفتن    ۱
 جمع نمرات ۰۲۶۱۲۱۱

 

 

جمع کل نمرات کسب شده ٣١ نمره از ٨٠ نمره، معادل ٣٨/٧۵ درصد. به عبارت دیگر میزان نارضایتی آموزگار از اولیای مدرسه هم بیشتر است چون او از بیشتر از دیگران در جریان وضعیت تحصیلی محمد قرار دارد.

 

جدول شماره ٣: لیست نمرات محمد در نیمه اول سال تحصیلی

نام درسقرآنهدیهبخوانیماملاانشاریاضیعلومتاریخ ومدنیجغرافیاهنرورزشانضباطجمعمیانیگن
مهر۱۳۱۶۱۸۱۸۱۵۱۶۱۴۱۶۱۵۱۶۲۰۱۵۱۹۲۱۶
آبان۱۶۱۸۱۹۱۴٫۵۱۴۱۲۱۲۱۱۱۰۱۲۱۸۱۵۱۷۱٫۵۱۴٫۳
آذر۱۷۱۸۱۲۱۰۱۶۹۱۶۱۲۱۴۱۲۱۷۱۶۱۶۹۱۴٫۰۸
دی۱۳۱۷۱۵۱۰۱۳۱۰۱۰۱۱۱۳۱۰۱۷۱۷۱۵۶۱۳
نوبت اول۱۳۱۷۱۶۱۲۱۵۱۰۱۰۱۵۱۰۱۹۲۰۱۸۱۷۵۱۴٫۵۸

 

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌گردد نمرات محمد بجز در مهر ماه در سایر ماه‌ها تغییرات قابل توجه ای نکرده است. آن طور که آموزگار وی اظهار می‌فرمود در مهر ماه برای جلوگیی از تضعیف روحیه وی سطح نمرات را عمدا بالاتر از مقدار واقعی داده است.

برای اطمینان از کم وکیف تغییرات نمرات محمد در ما ه‌های مختلف، آزمون آنالیز واریانس یک راهه (ANOVA) که خلاصه آن در جدول در زیر آمده است اجرا گردید. نتایج حاصله همانطور که در جدول شماره ٣ آمده (=sig١٧٨٠، مقدار٠/٠۵)نشان می‌دهد فرض برابری میانگین بین ماه‌های مختلف تایید می‌گردد. به عبارت دیگر بین میانگین نمرات محمد در ماههای مختلف تفاوت معناداری مشاهده نشده است و بین میانگین نمرات او در ما ه‌های مهر، آبان، آذر و نوبت اول هیچ تفاوت معنی داری وجود ندارد.

منبع تغییرمجموع مجذوراتدرجات آزادیمیانگین مجذورات
بین گروهها۹۸/۵۵۴۱۴
درون گروهها۰۶/۴۷۰۵۵۵۵/۸
کل۰۵/۵۲۶۱۷۸/۰=F sig= 1/638

 

جدول شماره ٣: مشخصه آزمون آماری بین میانگین نمرات ماه‌های نیمه اول سال تحصیلی

 

مبانی نظری پژوهش

دلایل و راههای درمان پرخاشگری الف)علت‌ها

١. الگوپذیری کودکان از والدین

یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان یادگیری است. یعنی کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند، همانند الگوهای خود رفتار می‌کنند. چنانچه پدر یا مادری خلق و خویی عصبانی و پرخاشگر داشته باشند، مسلما فرزندشان نیز پرخاشگر خواهد شد. این رفتار توسط کودک یاد گرفته می‌شود. از آنجا که کودکان با والدین همانند سازی می‌کنند، بنابراین بسیاری از رفتارهای پدر و مادر ناخودآگاه توسط فرزندان فرا گرفته می‌شود. توضیح این که فرایند همانند سازی کاملا ناخودآگاه صورت می‌پذیرد.

نکته دیگر این که حتما لازم نیست والدین با خود کودک پرخاشگری کرده باشند؛ چنانچه او شاهد رفتارهای خشونت بار پدر و مادر با افراد دیگر نیز باشد، این گونه رفتار را فرامی گیرد. بنابراین کودکان از طریق مشاهده، رفتارهای والدین را می‌آموزند. بر این نکته می‌توان تأکید کرد که کودکان با چشمان خود می‌آموزند؛ یعنی آن چه را مشاهده می‌کنند، یاد می‌گیرند؛ حتی اگر آن رفتار به طور مستقیم در مورد خود آنها صورت نگیرد.

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

گزارش تخصصی آموزگار ابتدایی برطرف سازی مشکل پرخاشگری

برچسب‌ها:, , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]