گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهانی شدن آموزش شیمی

گزارش تخصصی 2017-11-11 890 views

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

عنوان گزارش : گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهانی شدن آموزش شیمی

فایل: (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۴۵

چکیده

درس شیمی از دروسی است که درک مفاهیم آن از دید دبیران و دانش آموزان دشوار است و معمولاً نگرش مثبت نسبت به آن وجود ندارد. درس شیمی به دلیل ویژگی آزمایشگاهی و کاربردی بودن، قابلیت بالایی برای ارائه مفاهیم، باشبیه سازی و پویانمایی (انیمیشن) رایانه ای دارد. در واقع بسیاری از مفاهیم را که نشان دادن آن ها حتی در آزمایشگاه دشوار یا غیرممکن است، مانند: حرکت مولکول های گاز، حرکت ذرات باردار درون یک محلول، ساختار مولکولی ترکیبات،…. را می‌توان با شبیه سازی رایانه ای به آسانی قابل ارائه کرد. بنابراین بهره گیری از رایانه در کلاس درس موجب افزایش یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می‌شود. یکی از بارزترین تأثیرات بهره گیری از رایانه، تعامل فراگیران با یکدیگر و با معلم است. گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

البته هنوز در میان صاحبنظران، در زمینه سودمندی بهره گیری از رایانه در آموزش و یادگیری اختلاف نظرهایی وجود دارد، زیرا برخی از آنان رویکرد به این مقوله را تنها موجی گذرا می‌دانند و در مورد تأثیر عمیق و واقعی آن تردید دارند و برخی دیگر رؤیای مدرسه هوشمند، مدرسه بدون دیوار، مدرسه مجازی و…. در سر می‌پرورانند.

در این طرح گزارش تخصصی سعی بر این بوده است که در عصر اطلاعات و ارتباطات با جهانی شدن آموزش شیمی همگام شوم. بنابراین در پی روشی برای تلفیق فناوری های نو در امر تدریس بودم.

به دلیل حساسیت های خاص کتاب شیمی٢، و وجود مطالب حجیم و سنگین در این کتاب، تصمیم گرفتم که امسال این روش را در کلاس دوم ریاضی انجام دهم. لازم به ذکر است این روش البته با کمی تفاوت سال قبل در کلاس اول انجام شد که نتیجه خوبی داشت.

در انجام این طرح مشکلات بسیاری سر راهم بود که با ترفندهای مختلف آن ها را از سر راه خود برداشتم و جو مناسبی را در کلاس به وجود آوردم. مشکل عمده ای که داشتم این بود که روش های تدریس سنتی بخصوص در درس شیمی بیشتر از هر روش دیگری مورد قبول همگان بود، درنتیجه می‌بایست روش سنتی را با فناوری های نو و از جمله IT وICT ادغام می‌کردم. با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر مدرسه محتاطانه عمل نمودم. دانش آموزان را بدون آن که متوجه شوند آهسته آهسته درگیر فناوری های نو از جمله IT کردم.

نتیجه کاملاً رضایتبخش بود. علاقمندی دانش آموزان به قدری زیاد بود که مجبور بودم بیشتر وقت و زمان خود را صرف مطالعه برای بهره وری مفیدتر از رایانه و اینترنت کنم. ضمناً زمان بیشتری را صرف بررسی تکالیف دانش آموزانم نمایم. به این ترتیب توانستم با جهانی شدن آموزش شیمی همگام شوم و دانش آموزانی فعال، محقق، پویا و آشنا به فناوری نو تربیت کنم. نظر آن ها را نسبت به درس شیمی مثبت کنم و اطلاعات علمی آن ها را به روز کرده و افزایش دهم.

مقدمه

عصر کنونی را به دلیل افزایش اطلاعات علمی و فناوری های نوین که همه ارکان اجتماعی و زندگی روزمره را دگرگون کرده است، عصر اطلاعات و ارتباطات نامیده اند. انقلاب اطلاعاتی، پیشرفت روزافزون علم و موضوع جهانی شدن، عواملی هستند که ضرورت پرداختن به موضوع مهم «نوآوری برای ایجاد تحول در آموزش » را دوچندان می‌کنند. معلم به سبب سروکار داشتن با امر آموزش و تربیت فرزندان این مرز و بوم باید به طور مستمر، همگام و هماهنگ با تحولات کشور، روش ها و راهبردهای آموزشی و تربیتی خود را تغییر دهد.

با این که به طور کلی پایه و اساس تحولات تعلیم و تربیت در جهان، از علم و فناوری نشأت می‌گیرد، ولی در عمل ثابت شده است که اغلب تحولات بزرگ در آموزش و پرورش، ریشه در تجربیات و تلاش علمی و عملی معلمان هوشمند و آینده نگر داشته اند. امروزه معلمان توانسته اند با به کارگیری علم و فناوری های جدید اطلاعاتی، روش هایی نو خلق کنند و کلاس درس را از محدوده چهاردیواری خارج کنند و با سایر مراکز علمی و آموزشی جهان مرتبط سازند. یکی از این دگرگونی های شگفت آور در کلاس درس این است که، امروزه کلاس های درس در فضایی قرار گرفته اند که هر آن می‌توانند با هر نقطه ای از جهان ارتباط برقرار کنند. از این رو، دیگر نمی توان از روش های معمول آموزش انتظار معجزه داشت و به آن ها پای بند بود. با توجه به تحولات عظیمی که هر لحظه در کشور رخ می‌دهند،

آموزش و پرورش، به ویژه معلمان، باید هماهنگ و همسو با تحولات کشور گام بردارند و در این میان، روش ها و رویکردها و نگرش های آموزشی خود را متناسب با تحولات کشور و پیشرفت های جهانی تعلیم و تربیت نوسازی کنند. در حقیقت معلمان به جای تقلید و تبعیت از برنامه ها و الگوهای آموزشی بیگانگان، باید تلاش کنند جهش خلاقانه ای در نهاد آموزش و پرورش به وجود آورند.

در سال های اخیر، برخی از کشورهای مسلمان در حال توسعه، با استفاده از نوآوری های آموزشی نظیر تلفیق رشته های درسی بهره گیری از علم و فناوری، توسعه پژوهش در آموزش، ایجاد مدارس هوشمند و مجازی، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدرسه ها و…… توانسته اند، بسیاری از موانع را بردارند و از آموزش و پرورشی پیشرفته برخوردار شوند. نتیجه تجربیات این کشورها نشان می‌دهد که در امر آموزش، تغییر نگرش معلمان، بسیار مؤثرتر از توسعه ابزارهای جدید آموزشی است. به دیگر سخن، تحول در آموزش و پرورش باید از معلم و کلاس درس شروع شود.

هرگز دور از انتظار نیست که فناوری اطلاعات و ارتباطات، تنها پس از دو دهه بعد از ظهور، به این اندازه بر مبادله اطلاعات، آن هم به صورت online در عرصه ها و ابعاد گوناگون زندگی بشری تأثیر بگذارد و هر روز، بیش تر و سریع تر از دیروز بر محدودیت های زمانی و مکانی غلبه کند، مرزهای جغرافیایی را در هم نوردد و جهان را در چنگال کاربران خود قرار دهد. در عین حال بتواند پا به میدان تعلیم و تربیت بگذارد و از جمله، آموزش شیمی را به گونه ای باور نکردنی متأثر سازد.

حجم بالای اطلاعات علمی – آموزشی ارائه شده و قابل دسترس در هزارها پایگاه اینترنتی، بهره گیری از عکس و تصویر، نقاشی متحرک، فیلم و فایل های صوتی و دیگر رسانه ها آن هم در فضایی تعاملی، در کنار ارائه مقاله های علمی – پژوهشی فراوانی که در نشریات معتبر در زمینه استفاده بهینه از این امکانات منتشر شده است، همچنین برگزاری همایش های ملی، منطقه ای و بین المللی حقیقی یا مجازی در زمینه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش شیمی، گویای آغاز پدیده ای نو در آموزش این شاخه مهم علم تجربی است. رویدادی که پژوهشگران این عرصه از آن با عنوان «جهانی شدن آموزش شیمی» یاد می‌کنند.

شاید مفهوم جهانی شدن در عرصه تجارت و رقابت همه کشورها در پیوستن به سازمان تجارت جهانی از یکسو و چالش های ناشی از جهانی شدن اقتصاد و تأثیر نامطلوب آن بر شرایط کار و زندگی مردمان برخی کشورهای عضو، جهانی شدن در هر زمینه ای را در افکار عمومی، اقدامی با تبعات نامطلوب و چه بسا مخرب جلوه دهد. اما مانند هرپدیده نوظهور دیگری بایستی با مطالعه دقیق، نگاهی همه جانبه گرایانه و البته با احتیاط، جنبه های مثبت و منفی جهانی شدن آموزش شیمی را بررسی کرده، و سپس در راستای تحقق آن گام برداشت. اقدامی که به دلیل ارتباط تنگاتنگ با عرصه تعلیم و تربیت می‌تواند از حساسیت های ویژه ای نیز برخوردار باشد. دغدغه هایی که سیاستگزاران عرصه های دیگری همچون عرصه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را نیز فرا گیرد.

در حال حاضر، آموزش شیمی در کشور موضوعی ملّی تلقی می‌شود که پس از نیازسنجی هدف های آموزشی تعیین می‌شوند و روش ها و رویکردهای لازم برای تحقق آن ها در قالب راهنمای برنامه درسی تبلور می‌یابد. سپس مواد آموزشی گوناگون از جمله کتاب درسی براساس برنامه درسی مصوب و اعتباربخشی شده طراحی و تولید شده، جهت به کارگیری در فرایند تدریس، راهی کلاس های درس در سراسر کشور می‌شود. اما با کمی درنگ پرسش های بسیاری به ذهن خطور می‌کند؛ جهانی شدن آموزش شیمی به چه معناست؟ چگونه روی می‌دهد؟ شرایط لازم برای وقوع آن چیست؟ چه نتایج مثبت و احتمالاً تبعات نامطلوبی برای نظام تعلیم و تربیت ما در پی خواهد داشت؟ آیا هم اکنون این فرایند آغاز شده است و ما درگیر آن هستیم؟ یا هنوز در پله نخست آن ایستاده ایم؟ اگر بخواهیم با این تحول همگام شویم، از کجا و چگونه باید آغاز کرد؟ هزینه مورد نیاز برای ایجاد این هماهنگی چقدر است؟ و…..

کارشناسان مجرب آموزش شیمی در جهان بر این باورند که اینترنت نقشی کلیدی در فرایند جهانی شدن آموزش شیمی ایفا کرده و می‌کند و تولیدات علمی – آموزشی معتبر ارائه شده در این شبکه جهانی به همراه شرایط تعاملی استفاده از آن ها توانسته است بستر مناسبی را برای تحقق این امر فراهم آورد. در عین حال همه آن ها زبان انگلیسی را به عنوان زبانی علمی و فراگیر می‌شناسند که به کارگیری آن مورد قبول اکثر کشورهاست و در این عرصه نیز قابلیت های چشمگیری از خود نشان داده است. به این دلایل مبادله اطلاعات با این زبان مشترک را به منظور حرکت در مسیر جهانی شدن آموزش شیمی لازم دانسته، ضمن آن که باور دارند جهانی شدن فرایندی دوسویه است و بایستی همه کشورها ضمن مصرف، در تولید اطلاعات قابل ارائه در شبکه جهانی وب مشارکتی فعال داشته باشند.

توصیف وضعیت موجود و تشخیص مسئله

حدود………….. سال است که به عنوان دبیر شیمی در مدارس شهرستان…………… تدریس می‌کنم.

تدریس علوم پایه از جمله شیمی از دشواری های خاص برخوردار است. یکی از مشکلات عمده در تدریس این درس، تنوع مطالب و عنوان ها در آن است. چنان که، در آن با مفاهیم، مسایل، موارد آزمایشگاهی و جنبه های کاربردی روبرو هستیم و به هم پیوستگی مطالب و عدم درک عمیق موضوعی سبب ضعف در یادگیری می‌شود. همچنین اگر دانش آموز در پیش نیازهای درس خاصی مهارت کافی نداشته باشد، به دشواری می‌تواند به یادگیری مباحث در سال های بعد ادامه دهد.

کتاب های شیمی دارای مزایا و معایبی می‌باشند که باید در حین تدریس به آن ها توجه کرد.

ابتدا مزایای این کتاب ها را بیان می‌کنم. مثلاً در این کتاب ها به مشکلات روز دنیا پرداخته شده است و فاصله موضوعی میان کتاب های درسی با کتاب های دانشگاهی بسیار کاهش یافته است. در ضمن از طرح مسایل پیچیده کاسته شده و به مفاهیم بنیادی بیش تر پرداخته شده که بسیار مفید است. در تألیف کتاب ها از منابع معتبر داخلی و خارجی استفاده شده است و از نظر تعداد شکل، نمودار و جدول های مناسب، کتاب ها مفید و غنی هستند. این کتاب ها ظاهر نسبتاً خوبی دارند و حتی در حاشیه ها جای کافی برای یادداشت مطالب لازم وجود دارد. بخش های «بیش تر بدانید» که در متن کتاب آمده است نیز نه تنها برای دانش آموزان، بلکه برای معلمان بسیار سودمند است. اما این کتاب ها معایبی نیز دارند. مثلاً مطالب آورده شده در کتاب ها پیوستگی ندارند.

حجم شیمی آلی کم شده است و اطلاعات ناقصی از آن ارائه شده است. ارتباط عرضی میان کتاب های شیمی و فیزیک وجود ندارد. به طوری که سطح کتاب شیمی پایین تر است. با کمرنگ شدن نقش آزمایشگاه، علم شیمی به خوبی آموخته نمی شود. در کتاب های شیمی، اشکالات چاپی بسیاری دیده می‌شود.

کتاب شیمی(١)، کتاب خوبی است اما اختلاف فاز زیادی میان مباحث درسی این کتاب با کتاب های شیمی سال های بعد مشاهده می‌شود.

در کتاب های شیمی محتوا ارائه شده اما این محتوا برای معلم تحلیل نشده است. در این کتاب ها مرجعی معرفی نشده است. به طوری که در بعضی مواقع معلم به درستی مطلب شک می‌کند و منبعی برای برطرف کردن شک خود در دسترس ندارد. کتاب های شیمی دارای کتاب معلم و CD آموزشی نمی باشند.

گزارش جذاب کردن درس ریاضی برای دانش آموزان پایه دوم

مشکل دیگری که معلم با آن مواجه است ارزشیابی می‌باشد. کنکور سراسری و آزمون نهایی سبب شده است که معلمان ندانند چگونه ارزشیابی را به عمل آورند. درس ها با یکدیگر ارتباط عرضی چندانی ندارند. مثلاً دانش آموز هنوز در ریاضی نمودار را نخوانده است ولی در شیمی باید از آن استفاده کند.

بزرگ ترین مشکلی که کتاب های درسی دارند نبود یا کمبود مسئله های برگزیده در پایان فصل هاست. کارشناسان آموزشی از معلمان انتظار دارند که تدریس با رویکرد فعال داشته باشند. اما آیا کتاب ها واقعاً رویکرد فعال دارند؟

امروزه در دنیا روی فناوری و بسته های آموزش کار می‌کنند. اما آیا در کشور ما امکانات محلی به معلم اجازه تدریس با رویکرد فعال را می‌دهد؟

بنا به دلایل متفاوت بعضی از شیوه ها را نمی توان پیاده کرد. برای نمونه مقررات مدرسه اجازه نمی دهد که به راحتی بتوان با دانش آموزان در سایت های شبکه اینترنت کار کنیم. ضمناً باید به خواسته های خانواده ها از معلم نیز توجه کرد. همه آن ها انتظار دارند که فرزندانشان در دانشگاه قبول شوند.

با تمام این تفاسیر امسال نیز مانند سال های قبل تمایل داشتم که کلاس شیمی برای دانش آموزان کلاسی با شور و نشاط و باانگیزه باشد. در صدد یافتن راهی بودم که با توجه به انتظارات والدین و امکانات مدرسه از روش های نوین مناسب برای تدریس استفاده کنم، موضوع جهانی شدن آموزش شیمی را در نظر داشته باشم و موجب رشد خلاقیت دانش آموزان شوم. پس از………………… سال تدریس شیمی به این نتیجه رسیدم که اگر دانش آموز مستقیماً در امر یاددهی و یادگیری دخالت کند و با آن درگیر شود نتیجه مطلوب تری به دست خواهد آمد. باید توجه داشت آن چه که در فرایند یاددهی و یادگیری نقش اساسی دارد، فعالیت و شرکت مستمر و جدی فراگیران با حضور فعال آن ها در جریان یادگیری است.

اگر علوم و نظریه های آموخته شده در حین آموزش، با عمل همراه شود، فرد آموزش دیده صاحب درک، فهم، تعقل و مهارت می‌شود و به مسایل با دید انتقادی می‌نگرد، آن ها را تجزیه و تحلیل و ترکیب مجدد می‌کند و به فردی منتقد و صاحب رأی تبدیل می‌شود. باید توجه کرد که یادگیری، با حفظ مطالب و نقل آن ها متفاوت است. یادگیری هنگامی صورت می‌گیرد که فراگیر، خود تجربه کند و در نتیجه تجربه، تغییراتی در افکار، عادت ها، تمایلات و اعمال او ظاهر شود.

هدف از آموزش علوم تجربی، پرورش مهارت علمی و مؤثر در دانش آموزان است. ضرورت استفاده از تدریس فعال بر همگان مشخص است. اما هیچ روشی به تنهایی برای آموزش دروس تجربی از جمله شیمی کافی نیست، باید از ترکیب روش های گوناگون برای آموزش این دروس استفاده کرد.

امسال دومین سال تجربه تدریس خود در شیمی٢ را پشت سر گذاشتم. همانطور که همه دبیران شیمی می‌دانند تدریس شیمی٢ نسبت به تدریس پایه های دیگر مشکلات خاص خود را دارد.

سال گذشته که اولین تجربه در تدریس شیمی٢ را گذراندم با مشکلات بسیاری مواجه شدم. بنابراین برای امسال برنامه ریزی هایی داشتم. تصمیم گرفتم با جهانی شدن آموزش شیمی همگام شوم و با استفاده از نوآوری آموزشی، سهمی در ایجاد تحول در آموزش شیمی داشته باشم. یکی از نوآوری های آموزشی در جهت جهانی شدن آموزش شیمی استفاده ازفناوری IT وICT است. اما باشرایط موجود در مدارس چگونه می‌توانستم، از این فناوری استفاده کنم؟

موانع ومشکلات تدریس شیمی

v موانع بزرگ روانشناختی در ارتباط با آزمایش کردن و به کارگیری IT و ICT؛

v دشوار بودن تغییر باورهای تربیتی و آموزشی زیربنایی؛

v سختی تغییر ساختار «ریشه یافته در ذهن » در زمینه «هنر تدریس »؛

v ترس در از دست دادن اختیارات و کنترل کلاس درس ؛

v عدم هماهنگی با دیگر معلمان و بخصوص معلمان شیمی دیگر؛

v وجود مسایل و مشکلات موجود در مدرسه ؛

v نادیده گرفته شدن تلاش های من از طرف مسئولین مدرسه و اداره.

این عوامل، عوامل انسانی بودند. به نظر می‌رسید که IT و ICT تجربیات حرفه ای مرا تهدید می‌کند. اما من سعی کردم که با اعتماد به نفس کامل قدم در این راه بگذارم. چرا که عقیده دارم، معلمان فردا رویکردی نو برای کار خود و دیدگاهی جدید درباره معنا و مفهوم آموزش و یادگیری پیدا کنند.

با وجود تمام مشکلات برای جهانی شدن آموزش شیمی خود را مهیا کردم. با این دیدگاه که با استفاده از فناوری IT می‌توان یادگیری را پشتیبانی و تسهیل کرد و محیطی مناسب برای هدایت آن فراهم ساخت و با این تفکر که IT و ICT به عنوان یک کاتالیزگر می‌تواند شیوه های تفکر در مورد یاددهی – یادگیری را فعال کند و موجب تغییر در کلاس های درس شود، شروع به کار نمودم.

اما مسئله اصلی من این بود که: با چه تمهیداتی فناوری IT و ICT را در کلاس شیمی به کار برم و در جهانی شدن آموزش شیمی همگام شوم؟ برای این منظور باید محتاطانه عمل می‌کردم. بنابراین برای رسیدن به هدف مرحله مرحله عمل کردم.

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اختصاصی:

چگونگی همگام شدن با جهانی شدن آموزش شیمی در عصر ارتباطات و اطلاعات

 

اهداف جزئی:

١ – بررسی مشکلات تدریس شیمی

٢ – بکار بردن روش های تدریس جدید وبروز شیمی

 

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص تدریس شیمی در جهان ما باید از روش های جدید مثل استفاده از فناوری اطلاعات در تدریس شیمی استفاده کنیم.

 

ارزیابی از وضع موجود

در رابطه با این اقدام باید با احتیاط عمل می‌کردم. بنابراین شروع به جمع آوری اطلاعات

نمودم. برای این منظور از چند مرحله استفاده نمودم. مراحل به تفکیک عبارت بودند از:

 

گردآوری اطلاعات

صحبت با معلمان، مدیران، معاونان، مشاوران و دانش آموزان از طریق نظرسنجی از آن ها.

درباره شیوه عملکرد خود در کلاس درس. یافته های این مرحله عبارتند از:

أ) معلمان: همکاران شیمی در مدرسه تمایل چندانی به استفاده از رایانه در هنگام تدریس

نداشتند و استفاده از اینترنت در امر تدریس را غیر ممکن می‌دانستند. البته لازم به ذکر است که دلیل آن را عدم آشنایی آن ها با رایانه و اینترنت می‌دانستند. معلمان دروس دیگر نیز همین نظر را داشتند.

ب) مدیران، معاونان و مشاوران: با توجه به امکانات مدرسه می‌بایست تدریس مبتنی بر IT را انجام می‌دادم. به همین منظور نیاز به تعدادی رایانه و همچنین خط پرسرعت اینترنت بود. با توجه به صحبت مدیر و معاونان تعدادی رایانه در سایت کامپیوتر مدرسه وجود داشت اما اتصال به اینترنت غیرممکن بود. به گفته آن ها به دلیل وجود فقط یک خط تلفن در مدرسه نمی توانستیم از اینترنت استفاده کنیم.

ت) دانش آموزان: طبق روال همه ساله در ابتدای سال از دانش آموزان درباره شیوه عملکرد در کلاس درس نظرسنجی می‌کنم. چند روش را به آن ها پیشنهاد می‌دهم و نظرات آن ها را جویا می‌شوم. اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان شیوه جزوه نویسی را از من طالب بودند و بر این امر پافشاری می‌کردند. با توجه به تجربه ای که در این چند سال کسب کرده ام بهتر بود که بنا به درخواست دانش آموزان عمل کنم و هدایتگری آن ها به سوی روش فعال را به مرور زمان انجام دهم.

بنابراین در ابتدا شیوه سنتی را برای تدریس انتخاب نمودم. با توجه به تجربیات سال های گذشته خود، می‌دانستم که با روش سنتی فقط می‌توان پیشرفت دانش آموزان در حیطه دانشی فراهم کرد، ولی روش های فعال و مبتنی بر IT می تواند یادگیری در سطوح بالاتر درک و فهم و کاربردی را تقویت کند. اما مشکلات بسیاری بر سر راه من وجود داشت. مشکل اصلی، کمبود یا نبود منابع و تجربیات فنی، کمبود رایانه ها و هزینه بالای اتصال به اینترنت، که برای مدرسه مشکل ساز بود. مشکل اساسی دیگر، دگرگونی و تغییرات اساسی در شیوه های تدریس بود.

تجزیه و تحلیل نتایج، مرحله اول

با توجه به نتایج به دست آمده، دانش آموزان علاقه زیادی به روش تدریس سنتی و نوشتن جزوه در کلاس داشتند. از طرفی امکان استفاده از اینترنت در مدرسه غیر ممکن بود و فقط تعداد معدودی رایانه در مدرسه وجود داشت. بنابراین شرایط ایجاب می‌کرد که با روش سنتی تدریس کنم.

 

اجرای راه حل، مرحله اول

تدریس فصل اول کتاب را با شیوه سنتی آغاز کردم. نکات مهم آن را توضیح داده و به صورت جزوه در اختیار دانش آموزان قرار دادم. سپس متن درس خوانده می‌شد و نکات مهم در کتاب علامت زده می‌شد. هرجلسه از مطالب تدریس شده به صورت شفاهی پرسش به عمل می‌آوردم و دانش آموزان هم مطالب را حفظ کرده و به من جواب می‌دادند. البته در پاسخ پرسش های مفهومی و کاربردی اشکال داشتند و آن ها را درک نمی کردند.

بعد از تدریس ٩ صفحه اول کتاب، چند نمونه سؤال برای دانش آموزان حل کردم و برای جلسه بعد امتحان تعیین نمودم.

امتحان شامل سه نمره سؤال تشریحی بود که در سطح های دانش، درک و فهم و کاربرد طراحی شده بود. برای هر مورد یک نمره در نظر گرفتم. سؤالات عبارت بودند از:

 

سطح دانش:

١. مشاهده کدامیک از موارد زیر در آزمایش رادرفورد نشان می‌دهد که بیشتر حجم اتم از فضای خالی تشکیل شده است؟ توضیح دهید.

آ)عبور بدون انحراف بیشتر ذرات آلفا از ورقه طلا ب) انحراف شدید بعضی از ذرات آلفا

سطح درک و فهم

٢. قانع کننده ترین دلیل برای این نتیجه که پرتوهای کاتدی از جنس امواج الکترومغناطیس نیستند، چیست؟

 

سطح کاربرد

٣. نمودار تغییرات شدت رنگ سبز را با تغییر فشار گاز درون لوله کاتدی رسم کنید.

 

ارزیابی از وضعیت بعد از اجرای راه حل، مرحله اول

نتایج به دست آمده از نمرات این سه سؤال از ٢٧ نفر از دانش آموزان کلاس دوم ریاضی در جدول ١ مشاهده می‌شود.

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

گزارش تخصصی دبیر شیمی همگام شدن با جهان آموزش شیمی

برچسب‌ها:,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]