رابطه سود هر سهم،سود تقسیمی و نسبتهای سودآوری در شرکتهای پذیرفته شده در بورس

مقالات علوم انسانی, مقاله, مقاله تحقیق 2016-10-25 10,313 views

عنوان گزارش : رابطه سود هر سهم،سود تقسیمی و نسبتهای سودآوری در شرکتهای پذیرفته شده در بورس

نوع فایل: (Word) قابل ویرایش
تعداد صفحات:۴۳
پیش بینی عنصر کلیدی در تصمیم گیری ، استفاده از اطلاعات است . این عجیب نیست ، زیرا اثر بخشی نهایی هر تصمیم به نتایج وقایعی بستگی دارد که به دنبال هر تصمیم روی می دهند . توانایی پیش بینی جوانب غیر قابل کنترل این وقایع قبل از انجام تصمیم ، انتخاب بهترین تصمیم را تسهیل می کند اغلب تصمیم را بصورت ذیل پیش بینی مربطو می کنند :

تصمیم واقعی : تصمیمی که فرض می کند پیش بینی صحیح است + ذخیره برای خطای پیش بینی . به طور کلی هدف از پیش بینی کاهش رسیک در تصمیم گیری است و چون پیش بینی نمی تواند ریسک را به طور کلی حذف کند ، ضرورت دارد فرآیند تصمیم گیری بطور صریح نتایج عدم اطمینان باقیمانده برای پیس بینی را در نظر بگیرد .

یکی از مهم ترین قسمت های اقتصاد که تصمیم گیری و پیش بینی جزء لاینفک آن محسوب می شود بازارهای سرمایه می باشد . اقتضاء این بازارها به گونه ای است که سرمایه گذاران را مجبور می سازد که هر لحظه با توجه به اطلاعات موجود و محدودیت ها ، تصمیمات و پیش بینی های سرمایه گذاری خود را اجراء نمایند . لذا فعالان این بازارهای سرمایه نیازمند اطلاعاتی مربوط و قابل اتکا جهت تصمیم گیری های خود هستند . لیکن اینکه کدام اطلاعات و متغیرها که تصمیم گیرندگان بازار سرمایه از آنها در جهت پیش بینی های صحیح خود استفاده می نمایند مربوط و دارای محتوای اطلاعاتی می باشد و استفاده از آنها منجر به تصمیم درست و به تبع آن پیش بینی وقایع آینده می شود ، موضوعی است که محققین سال های مدیدی را جهت جواب دادن به این مساله صرف کرده اند .

بیان مساله :

عدم اطمینان موجود در آینده علی الخصوص در بازارهای سرمایه ، تصمیم گیرندگان را وادار به استفاده از مرتبط ترین پارامترها در امر تصمیم گیری جهت کاهش ریسک تصمیم گیری می نماید در این راستا بیشتر استفاده کنندگان به طور نسبی از نسبت  که در برگیرنده دو متغیر بسیار مهم قیمت و سود هر سهم که در امر تصمیم گیری بسیار حائز اهمیت می باشد ، استفاده می نمایند و همچنین از EPS ( سود هر سهم ) بعنوان یک پارامتر برای تصمیم گیری خرید سهام استفاده می نمایند . لیکن اینکه آیا این نسبت ها و مفهوم ها از پارامترهای مرتبط جهت پیش بینی در بازار سرمایه ایران می باشد یا خیر ؟ موضوعی است که در هاله ای از ابهام قرار دارد چرا که محیط اقتصادی ، ویژگی های بازار سرمایه ایران و مقررات حاکم بر آن متفاوت از سایر بازارهای سرمایه دنیا می باشد .

لیکن با توجه به مطالب فوق سوال ذیل مطرح می گردد :

  • آیا EPS ( سود هر سهم ) دارای محتوای اطلاعاتی می باشد یعنی اینکه آیا رابطه معناداری بین نسبت مذکور با بازده سهام وجود دارد ؟
  • ( هدف اصلی تصمیم گیرندگان کاهش ریسک یا افزایش بازده می باشد و اصلاعاتی هم که استفاده می نمایند به منظور نیل به دو هدف مذکور می باشد . )
  • آیا نسبت ( قیمت به سود هر سهم ) دارای محتوای اطلاعاتی می باشد یعنی اینکه آیا رابطه معناداری بین نسبت مذکور و بازده سهام وجود دارد ؟
  • رابطه سود هر سهم،سود تقسیمی و نسبتهای سودآوری در شرکتهای پذیرفته شده در بورس
برچسب‌ها:, , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]