علاقمند کردن یکی از دانش‌آموزان به ماندن در کلاس و درس خواندن با راه حل‌های خلاقانه

گزارش تخصصی 2018-12-06 1,035 views

 

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

عنوان گزارش : علاقمند کردن یکی از دانش‌آموزان به ماندن در کلاس و درس خواندن با راه حل‌های خلاقانه
نوع فایل : (Word) قابل ویرایش
تعداد صفحات: ۱۹

چکیده

شاید برای بسیاری از افراد عادی این گونه به نظر رسد که خدمت در دوره ی ابتدایی بسیار آسان بوده و با صرف کمترین زمان ممکن می‌توان مطالب را به دانش‌آموز انتقال داد.

حال آنکه افراد متخصص و معلمین محترم از این موضوع مطلع اند که تدریس و خدمت در این مقطع بسیار دشوارتر از دیگر مقاطع تحصیلی می‌باشد. کودکان این سن هنوز هم بیش از حد فعال هستند و چون برای اولین بار مجبور می‌شوند که بیشتر نشسته فعالیت کنند انرزی خود را به شکل عادات عصبی چون جویدن مداد – مکیدن انگشت – پیچ دادن مو و بیقراری عمومی صرف کنند.

مدرسه و اولیای مدرسه نقش مهمی در جذب و آرامش دانش‌آموز دارند و میتوانند دانش‌آموز را با روش‌های درست از حالت غریبه و بیگانه خارج کرده و در کاهش اضطراب و آشنایی دانش‌آموز با محیط جدید مؤثر باشند. من در اوایل سال تحصیلی این بی علاقگی تحصیلی را در یکی از دانش‌آموزان پایه…………… به نام کیانا دیدم وخیلی دوست داشتم به او کمک کنم واین بی علاقگی دانش‌آموز را بهبود بخشم و بخاطر همین جریان‌ها بود که من از میان مشکلات مدرسه این مشکل را برای فعالیت تحقیق عنوان پژوهی انتخاب نمایم.

مقدمه:

دانش‌آموز تنها برای آن به مدرسه نمی رود که مهارت بیاموزد و معرفت اندوزد بلکه مدرسه در جهت رشد آفرینندگی و راهنمایی او نیز وظیفه ی مهمی دارد. آموزش مهارت‌ها و رشد خلاقیت بدون یک برنامه ی راهنمایی میسر نمی باشد. راهنمایی دانش‌آموزان از آن جهت ضروری است که الگوهای رفتاری، و ویژگی‌های شخصیتی آنان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. و از این رو لازم می‌آید علاوه بر کار کردن در گروه به فرد فرد آنان نیز توجه شود. و کمک‌های متناسب به هر کدام از آنها نیز فراهم آید. تنها در این صورت است که می‌توانیم مطمئن شویم که به کیفیت تعلیم و تربیت توجه لازم مبذول شده است.

راهنمایی کردن فرد همواره باید با مشاور همراه باشد و تقدم کلمه ی مشاور بر راهنمایی نیز از همین رو است. در کشور ما در ده سال اخیر مدارس با اصطلاح مشاوره و راهنمایی آشنا شده اند. و به همین دلیل نیز بسیاری از معلمان و والدین جسته و گریخته اطلاعاتی درباره خدمات مشاوره ای کسب کرده اند.

برای راهنمایی و مشاوره بیش از صد تعریف ارائه شده است که در اینجا به طور مختصر به ذکر چند تعریف که مورد توافق است می‌پردازیم.

١- راهنمایی یا هدایت فرد یعنی کمک به فرد برای شناختن خود و محیط خویشتن

٢- راهنمایی وسیله ی کمک به فرد است

٣- راهنمایی وسیله ی کمک به فرد است برای درک و به کار بردن آگاهانه فرصت‌های تحصیلی، حرفه ای و شخصی که در اختیار دارد یا می‌تواند داشته باشد.

۴- راهنمایی کمک و یاری منظمی است به فرد، در اینکه استعداد‌های خود را دریابد رفتار و حالات خویش را منظم و متعادل سازد، قادر به حل مسائل خود شود تا بتواند به بهترین وجه ممکن رشد و کمال یابد.

بیان مسئله:

تا زمانی که به چیزی احساس نیاز نشود فرد برای رسیدن به آن تلاش نمی کند. اگر فردی نتواند در زندگی چیزهای مهم را تشخیص دهد و آنها را نشناسد، نباید امید زیادی به بهبود زندگی و رفاه او داشته باشیم. اگر فرد نداند چه چیزی برایش اهمیت دارد و چه باید انجام دهد، به هدف‌های خود نخواهد رسید.

عده ای از روانشناسان رفتار انسان را متأثر از احساسات او می‌انگارند. یعنی احساسات انسان ایجاد کننده رفتار او است. به عبارت دیگر احساسات، طرز فکرها، اعتقادات و ادراکات انسان به وجود آورنده رفتارند. از نظر تربیتی نیز این عقیده بسیار اهمیت دارد. اگر دانش‌آموزی احساس کند که معلمش او را دوست دارد، رفتارش نسبت به آن معلم دوستانه خواهد بود و به درس آن معلم نیز علاقه مند خواهد شد. در مقابل اگر احساس کند که معلم او را دوست ندارد، احتمالاً نسبت به درس آن معلم نیز علاقه ای نخواهد داشت.

بنابراین باید کوشید تا چیزهایی را که دانش‌آموز در زندگی به آنها علاقه دارد شناسایی نمود و کار کردن با دانش‌آموز را از چیزهای دوست داشتنی آغاز کرددعواهای خانوادگی زن و شوهر و تداوم آنها یکی از عواملی است که بشدت سبب تضعیف روحیه و بی علاقگی تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود. از آنجایی که کودکان در چنین لحظاتی زود انرژی و توان خود را از دست می‌دهند و نمی توانند همزمان با تحصیل بار مشکلات خانوادگی را نیز به دوش بکشند خسته و ناتوان می‌شوند و اولین آثار خستگی روحی آنها را می‌توان در کیفیت نمرات درسی آنها مشاهده کرد.

والدین نباید در چنین شرایطی از فرزند دانش‌آموز خود توقع نمرات خوب داشته باشند و به او بگویند این دعواها ربطی به تو ندارد. چنین چیزی غیر ممکن است زیرا فرزندان جزیی از محیط خانواده هستند و هر چیزی چه مثبت چه منفی تاثیرات زیادی روی آنها در محیط خانواده خواهد داشت. این وظیفه والدین است که مراقب روحیه فرزندان دانش‌آموز خود باشند تا مانع از فرورفتگی شخصیتی آنها شوند و به این ترتیب راه را بر هر نوع زمینه انحرافی که در چنین لحظاتی آینده فرزندان را تهدید می‌کند ببندند.

ارزیابی از وضع موجود

اینجانب………………………. مدت………………. سال است که در آموزش و پرورش مشغول خدمت هستم و هم اکنون ٣ سال است که در این آموزشگاه در حال خدمت هستم در این آموزشگاه با دانش‌آموزی در پایه …………… برخورد کردم که علاقه زیادی به درس و مدرسه نداشت و علاقه ای به در کلاس ماندن نداشت.

متاسفانه تعدادی از معلمین زمانی که در شروع سال تحصیلی به کلاس وارد می‌شوند، دانش‌آموزان گستاخ و شلوغ را شناسایی کرده و برای جلوگیری از مشکلات بعدی با طعنه و دشنام و تحقیر سعی در سرکوب کردن او می‌نمایند. این عمل ممکن در مورد تعداد انگشت شماری از دانش‌آموزان، به ظاهر با موفقیت همراه باشد اما آتش لجاجت را در وجود او شعله ور می‌کند و حداقل کاری که می‌کند توجه نکردن و دل سردشدن از درس می‌باشد و در مورد تعدادی از دانش‌آموزان نیز باعث درگیری‌های لفظی و زمینه تنبیه‌های بدنی و غیر بدنی می‌گردد.

درست است که معلم در شروع سال تحصیلی باید به شناسایی دانش‌آموزان بپردازد و بلکه این بهترین کار می‌باشد اما این شناسایی باید برای ریشه یابی مشکلات جسمی و رفتاری او باشد. دانش‌آموزان یک کلاس فقط از نظر پایه تحصیلی با هم یکی هستند و در بقیه موارد مثل بهره هوشی، استعدادها، توانمندی ها، سطح درآمد خانواده، سطح سواد، فرهنگ و ارزش‌های مورد قبول خانواده با هم متفاوتند. شاید دانش‌آموزی که اینک سرکلاس نشسته است، شب گذشته شاهد بدترین نزاع و درگیری پدر و مادر بوده است.

دیگری به دلیل مشکل مالی خانواده، از تغذیه درستی برخوردار نیست و از نظر جسمانی آمادگی پذیرش درس را ندارد. دیگری مرتب مورد تحقیر و سرزنش خانواده قرار دارد و در جواب آن‌ها لجاجت و سرکشی را در پیش گرفته است. در کنار آن‌ها کسی است که از فرط توجه و حمایت پدر و مادر نیازی به توجه به درس و معلم نمی بیند. حال چگونه می‌توانیم از همه انتظارات یکسان داشته باشیم. چرا به جای این که به دانش‌آموز بر چسب گستاخ، پررو، بی تربیت و تنبل بزنیم، ریشه مشکل را پیدا نکنیم. درست است که حل کردن مشکل تمام دانش‌آموزان و یا حتی بعضی از آن‌ها در توان معلم نیست، اما شناخت مشکل و توجه به آن ممکن و راه گشا می‌باشد.

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

علاقمند کردن دانش‌آموز به ماندن در کلاس و درس خواندن

اهداف جزئی:

١ – بررسی علل بی علاقگی به کلاس درس در دانش‌آموز

٢ – با چه راهکارهایی می‌توان دانش‌آموز را به کلاس درس وماندن در کلاس علاقمند نمود

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص دانش‌آموز مورد نظر باید، با علاقه در سر کلاس‌های حاضر و به درس‌ها علاقمند شود.

 جمع آوری اطلاعات

دانش‌آموزبه نام کیانا ازابتدای سال گاهی به بهانه‌های مختلف از ماندن در کلاس سربازمی زد وازاویل آبان ماه این بهانه‌ها بیشترشد، به خصوص اینکه به مادرش بسیار وابسته بود. رفتن به مدرسه به صورت کابوسی برای او واهل خانواده بود ودرصورت رفتن هم، کلاس رارهاکرده وبه خانه بر می‌گشت. او در سر کلاس به درس گوش نمی داد و علاقه ای به درس و مدرسه از خود نشان نمی داد. همیشه موقع درس خواندن حواسش پرت بود و با اطرافیانش صحبت می‌کرد. من وخانواده او وهمه ی عوامل مدرسه درپی راهکاری بودیم که این مشکل حل شود.

با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از کتاب، مجله، سایت‌های اینترنتی و… برای گرد آوری شواهد لازم جهت تشخیص مسئله اقدامات زیر را انجام دادم:

١-مشاهده رفتار دانش‌آموز در کلاس

در تاریخ ١٣٩۴/٠٨/٠۴در مشاهده رفتار کیانا در کلاس متوجه شدم او دانش‌آموز بسیار آرام و کم حرفی است. بسیار به ندرت در کلاس با من و سایر هم کلاسی هایش صحبت می‌کند. بیشتر اوقات در کلاس سرش را پایین انداخته و در بحث‌های گروهی و کلاسی و پرسش و پاسخ در کلاس هیچ زمانی داوطلب نیست و در بعضی اوقات هم در حال گریه کردن است. همیشه با مادرش به مدرسه می‌آید و در هنگام آمدن به کلاس و رفتن مادرش همیشه نگران است.

٢-مصاحبه با مدیر و سایر همکاران مدرسه

در تاریخ ١٣٩۴/٠٨/٠٧در صحبتی که با مدیر مدرسه راجع به کیانا داشتم، ایشان نیز به این موضوع اشاره کردند که کیانا نمی تواند با سایر دانش‌آموزان ارتباط موثر و خوبی داشته باشد. بیشتر اوقات زنگ تفریح در حیاط فقط با یکی از هم کلاسی هایش دیده می‌شود. زمانی که با او کاری دارم واز او می‌خواهم به دفتر مدرسه مراجعه کند، پشت در دفتر ایستاده و جرات وارد شدن به داخل را ندارد. در صحبتی که با چند همکار دیگر داشتم آنها نیز اشاره کردند کیانا بسیار آرام و ساکت است. و همیشه به مادرش وابسته است.

٣-مصاحبه با مادر کیانا

در تماس تلفنی در مورخه ١٣٩۴/٠٨/١٣ از مادر کیانا خواستم به مدرسه مراجعه کند تا با وی صحبتی داشته باشم. بعد از مطرح کردن مشکل کیانا در کلاس و مدرسه از مادرش خواستم تا کمی راجع به رفتار کیانا در منزل و نحوه برقراری ارتباط او با سایر اعضای خانواده و فامیل صحبت کند.

طبق گفته‌های مادرش آنها در خانه مشکل خانوادگی دارند و بین پدر و مادرش اختلاف وجود داشت ولی با این وجود کیانا در منزل نیز دختری بسیار آرام بوده، خیلی کم با پدر و مادرش صحبت می‌کند و مسائل و مشکلاتش را به ندرت در منزل مطرح می‌کند. در مهمانی‌های خانوادگی اغلب شرکت نکرده و یا در صورت شرکت بسیار آرام و ساکت نشسته و با کسی صحبت نمی کند. در هنگام حضور مهمان در منزل نیز بیشتر وقت را در اتاق خود گذرانده و از حضور در جمع مهمان‌ها خودداری می‌کند.

البته قابل ذکر است که مادر کیانا این نکته را به عنوان حسن رفتار کیانا و نشان دهنده حجب و حیای وی مطرح کرد و از این مسئله بسیار خوشحال بود. مادر کیانا به این نکته نیز اشاره کرد که خودش بسیار کم و مختصر صحبت می‌کند و اهل زیاده گویی و توضیح بیش از حد نیست و پدر کیانا برای امرار معاش خانواده بیشتر وقت خود را در خارج از منزل سپری کرده و در ساعات فراغت از کار بیشتر استراحت کرده و بسیار کم با فرزندانش صحبت کرده و با آنها ارتباط برقرار می‌کند.

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندنعلاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

علاقه مندن کردن دانش آموزان به درس خواندن

برچسب‌ها:, , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]