گزارش تخصصی ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی در درس زبان انگلیسی

گزارش تخصصی 2018-03-28 666 views

 

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

عنوان گزارش : گزارش تخصصی ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی در درس زبان انگلیسی

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۵

مقدمه:

طی سالیان اخیر به دلایل مختلف علمی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، زبان انگلیسی تبدیل به وسیله ی ارتباط مردمانی از فرهنگ ها و ملیت های متفاوت شده است. در دنیای امروز، اگر بخواهید در رشته ی پزشکی تحصیل کنید یا مدیری موفق باشید، دانستن زبان انگلیسی برایتان یک ضرورت به شمار می آید.

چرا که در آن صورت می توانید در تجربیاتی که دیگر مردم دنیا به دست آورده اند سهیم شوید و در ارتباطی تنگاتنگ با آنان، دانش خود را به روز نگه دارید.

علاوه بر آن، در دنیایی که پیشرفت وسایل ارتباط جمعی رفته رفته آن را به دهکده ای فرضی بدل می کند، نیاز به زبانی مشترک برای برقراری ارتباط و پیشبرد اهداف علمی- اجتماعی بشر، بیش از پیش احساس می شود. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی که خواهی نخواهی به زبان ارتباط مردم دنیا بدل شده است در اولویت کاری تاجران، دانش پژوهان و…. قرار می گیرد. البته منظور از یادگیری، کسب تواناییهای لازم به اندازه ی سخن پردازانی مانند شکسپیر و میلن نیست. بلکه تا حدی است که بتوان دریافت کدام واژه چه مفهومی می توا ند داشته باشد.

لازم می دانم سخنی درباره ی ضرورت یادگیری زبان خارجی از حضرت امام خمینی (ره) نقل کنم:” بیش تر به زبان (خارجی) احتیاج نبود. امروز احتیاج است. باید زبان های زنده ی دنیا جزء برنامه ی تبلیغاتی مدارس باشد… امروز مثل دیروز نیست که صدای ما از ایران بیرون نمی رفت. امروز ما می توانیم در ایران باشیم و در همه جای دنیا با زبان دیگری تبلیغ کنیم. ”

با توجه به مطالب یاد شده، آشکار می گردد که نقش و جایگاه درس زبان انگلیسی در زندگی انسان به چه میزان دارای اهمیت است. اما سوال مهمی که مطرح می باشد آن است که، چرا بعضی از دانش آموزان به درس زبان انگلیسی علاقه مند نمی باشند؟ چرا در بررسی نتایج ارزش یابی درس زبان انگلیسی اغلب فراگیران از بخش واژگان و درک مفاهیم، نمره ی بیشتری از دست می دهند؟ چرا بعضی از دانش آموزان در پاسخ گویی به طور شفاهی دچار اضطراب می شوند؟چرا بعضی از دبیران در تدریس این درس موفقیت چندانی ندارند؟به راستی دلیل این ناکامی ها چیست و عوامل آن کدامند؟

در مباحث روانشناسی تربیتی، انگیزش و تعلیم و تربیت رابطه ای مانند آب و ماهی دارند. برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان باید تلاش نمود تا فرد احساس نیاز کند. برای کسب مهارت در یک زمینه یا کسب دانش در موضوعی خاص اگر انگیزه، شوق و یا علاقه در میان نباشد، هیچ گاه به هدف خود نخواهیم رسید. برای اینکه بتوانیم میزان علاقه و میزان انگیزه را افزایش دهیم، از تقویت کننده های موثر استفاده می کنیم.

در میان دروس دوره ی متوسطه اول، زبان انگلیسی زیاد مورد علاقه ی اکثر دانش آموزان نیست ویا اینکه در یادگیری آن مخصوصا” در واژگان و درک مفاهیم مشکلاتی دارند. زبان انگلیسی بسیار فرار است و اگر هر چند وقت یکبار تمرین نشود از یاد خواهد رفت. بنده در این پژوهش از هر دو روش تقویت کننده ها هم بیرونی و هم درونی استفاده کردم تا به نتایج مطلوب خود برای حل این مشکل دست یابم..

بر این اساس، عنوان پژوهش حاضر این است:” چگونه توانستم در مدرسه شبانه روزی برای دانش آموزان خوابگاهی انگیزه بیشتری در درس زبان انگلیسی ایجاد کنم؟. ” و هدف اصلی آن ایجاد انگیزه و افزایش علاقه در دانش آموزان یاد شده نسبت به مفاهیم و واژگان درس زبان انگلیسی می باشد.

از سوی دیگر، این تحقیق در پی آن بودم تا علاوه بر افزایش علاقه ی دانش آموزان خوابگاهی آنها را به یادگیری واژگان و درک مفاهیم زبان انگلیسی، میزان مهارت آنان را نیز در مکالمه وترجمه ی متون مختلف انگلیسی و کاربرد آن در ارتقاء سطح آگاهی خود افزایش دهم.

بیان مساله:

دانش آموزان شبانه روزی می بایست دور از خانواده و در خوابگاه زندگی کنند، بنابراین با چالشهای جدیدی در تحصیلات، ارتباطات اجتماعی و دیگر زمینه ها مواجه می شوند که به وسیله یک محیط کاملاً جدید به آن ها تحمیل می گردد. نوجوانان در مواجهه با این تغییرات، مشکلات متنوعی را تجربه می کنند که بر توانایی سازگاری و روابط افراد تأثیر می گذارد ومنجر به افزایش سطح تنیدگی و مشکلات سازگاری میشود.

این مشکلات می تواند به صورت انزوای اجتماعی، غمگینی، افسردگی و کاهش عزت نفس آشکارشود که این عوامل باعث عدم تمرکز دانش آموزان روی یادگیری دروس و بهره مندی لازم از تجربیات جدیدشان می شود. کشف راه های مؤثر برای مبارزه با مشکلات دانش آموزان ساکن در مدارس شبانه روزی مهم است زیرا همان طور که اشاره شد، غربت زدگی ناشی از زندگی در این مدارس بر رویکرد مقابل های آ نها اثر گذاشته و با ناسازگاری رفتاری مواجه می شوند. و ممکن است آنها را در فراگیری بعضی از دروس بی انگیزه کند.

مسئله ای که من در پژوهش فوق با آن مواجه بودم، عبارت بود از عدم انگیزه دانش آموزان خوابگاهی این آموزشگاه در فراگیری مفاهیم درس زبان انگلیسی که بنده تصمیم گرفتم با برگزاری کلاس های تقویتی سعی در مداخله و مدیریت استرس آنها در این درس نموده و علاقه و انگیزه آنها را در این درس افزایش دهم. مداخله مدیریت استرس ممکن است بتواند برخی از مشکلات ناشی از زندگی در این دانش آموزان مانند غربت زدگی، دشواری های بین فردی و سازگاری خوابگاهی آن ها را کاهش دهد.

در اوایل سال تحصیلی یاد شده ؛ همواره رفتار بعضی از دانش آموزان در زنگ زبان انگلیسی، توجه مرا به خود جلب می کرد. بدان معنا که در این زنگ، کم تحرک تر و بی توجه به نظر می رسیدند. با توجه به رفتار آنها دریافتم که در جلساتی که گرامر (دستور زبان) تدریس و تمرین می شد، فراگیران با توجه بیشتری به درس گوش می کردند. اما زمانی که به آنها واژه ها و متن (READING) تدریس می شد، آنها با بی حوصلگی به درس گوش می د ادند و دقت و توجه کافی را نداشتند.

طبق ارزشیابی های مستمر در کلاس، دریافتم که اکثر این دانش آموزان خوابگاهی هستند که نکته ای که توجه مرا بیشتر به خود جلب کرد این بود که آنها نکات گرامری را خیلی بهتر و راحت تر یاد می گرفتند و سوالات مربوط به گرامر (دستور زبان) را بهتر از قسمت لغات و درک مفاهیم پاسخ می دادند. پس از تحقیق و تفحص در مقاله ای به موضوعی برخوردم که نوشته بود: اکثر کسانی که در دوران مدرسه از زبان انگلیسی استفاده ای نمی برند به علت نا آگاهی از اهمیت آن است. همین افراد وقتی وارد دانشگاه می شوند و می بینند که زبان علم دنیا و اینترنت و رسانه ها انگلیسی است، بیشتر انگیزه برای یادگیری زبان دارند.

برخی به دنبال آموختن آن می روند، برخی دیگر به همین شکل، فارغ التحصیل می شوند. بسیاری از دانشجویان حتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری درس را تمام می کنند، بدون آنکه توانایی ترجمه ی حتی یک متن انگلیسی ساده را داشته باشند چه برسد به متون تخصصی.

و همان ها می شوند استاد دانشگاه. از آنجا که اکثر این دانش آموزان خوابگاهی و روستایی بودند و مشکلات زیادی را تجربه می کردند مانند استرس زیاد آنها در آغاز سال و تفاوت سطح سواد آنها با دانش آموزان شهری و امکان شرکت در کلاس های خصوصی را مانند دانش آموزان شهری نداشتند، بنابراین علاقه مند شدم تا این وضع را تغییر داده و زمینه ای فراهم آورد تا دانش آموزان بهتر و راحت تر واژگان و مفاهیم را درک کنند. فکر کردم تا با بهبود بخشیدن به توانایی درک مفاهیم در آینده، این دانش آموزان هم موثر می باشم، چون همان طور که ذکر شد، واژگان و درک مفاهیم زبان انگلیس در دانشگاه ها و…. نیز برای آنها سودمند می باشد.

اهمیت موضوع

امروزه یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت انکار ناپذیر است. چرا که زبان انگلیسی، زبان علم است و آموزش رشته های مختلف در سطوح عالی و تولید علم به زبان انگلیسی صورت می گیرد. با افزایش روند جهانی سازی ارتباطات بین المللی، برنامه های رادیویی وتلویزیونی، تجارت جهانی و آموزش علوم جدید همگی به زبان انگلیسی صورت می گیرند و عدم آشنایی به این زبان برابر با عدم زندگی در دنیای مدرن امروزی است. زبان انگلیسی از زبان های زنده و بین المللی دنیاست که پر طرفدارترین زبان مکالمه ای دنیاست. و آنچه که این زبان را به زبان های دیگر جهان متمایز می کند، یادگیری آسان و روان و آسان بودن در به کار بردن این زبان در مکالمه است.

آموختن این زبان برای دانش آموزان امری جدایی ناپذیر با پیشرفت تحصیلی می باشد. بر این اساس، هدف کلی از پرداختن به این پژوهش، علاقه مندی دانش آموزان به یادگیری واژه ها و در نتیجه خواندن و درک مفاهیم زبان انگلیسی بوده است. به دلیل روشن تر هدف این پزوهش این بود که پس از اجرای طرح، میزان علاقه مندی دانش آموزان و بخصوص دانش آموزان خوابگاهی به یادگیری خواندن و درک مفاهیم درس زبان انگلیسی از ٣٠ درصد به ٩٠ درصد افزایش یابد.

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

ایجاد انگیزه و علاقه به یادگیری درس زبان انگلیسی در دانش آموزان

اهداف جزئی:

١- بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در یادگیری درس زبان انگلیسی

٢- پیدا کردن راه هایی جهت ایجاد انگیزه در یادگیری درس زبان انگلیسی در دانش آموزان

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص، دانش آموزان باید به یادگیری درس زبان انگلیسی علاقمند شوند.

ارزیابی از وضع موجود

اینجانب.. دبیر درس… آموزشگاه…. شهرستان… می باشم. در این آموزشگاه اکثر دانش آموزان از سطح سواد و معلومات بالایی برخوردارند ولی متاسفانه مشکلاتی در بین دانش آموزان خوابگاهی به چشم می خورد. این دانش آموزان به دلیل استرس زیاد در اوایل سال و پایین تر بودن سطح معلومات آنها نسبت به دانش آموزان شهری نسبت به فراگیری درس زبان انگلیسی بی تفاوت و بی انگیزه بودند، که باعث گردیدبنده برای بهبود این وضعیت و تشخیص مسئله در اوایل سال تحصیلی…. از شاخص های کیفی و کمی جهت گردآوری داده ها استفاده نمودم.

الف – شاخص های کیفی وضع موجود:

با نظر سنجی از دانش آموزان خوابگاهی در مورد میزان علاقه ی آنها نسبت به درس زبان انگلیسی دریافتم:

  • نسبت به واژگان و متون انگلیسی نگرش مثبتی نداشتند.
  • معنی واژگان را زود فراموش می کردند.
  • نسبت به یادگیری درک مفاهیم متون انگلیسی ضعیف بودند.
  • انگیزه و علاقه ای نسبت به یادگیری واژگان نداشتند.
  • از اهمیت کاربرد زبان انگلیسی در زندگی روزمره اطلاع چندانی نداشتند.
  • نسبت به چگونه مطالعه کردن و یادگیری واژگان انگلیسی آگاهی نداشتند.
  • زمان تدریس متون انگلیسی خسته و کسل به نظر می آمدند.

با بررسی نتایج حاصل از آزمون زبان انگلیسی دی ماه دریافتم:

  • در قسمت واژ گان و درک مفاهیم، دانش آموزان نمره بیشتری را از دست داده بودند.
  • دانش آموزان علاقه ای به پاسخ دادن به قسمت درک مطلب را نداشتند.
  • دانش آموزان در آزمون شفاهی که مستلزم کاربرد واژ گان است نمره بیشتری را از دست داده بودند.

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

ایجاد انگیزه برای یادگیری دانش آموزان خوابگاهی درس زبان انگلیسی

برچسب‌ها:, , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]