گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی 2018-07-02 1,454 views

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

عنوان گزارش : گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۱

 

 

 فهرست مطالب

چکیده ۴

مقدمه. ۴

بیان مسئله: ۶

اهداف: ۷

هدف کلی: ۷

اهداف جزئی: ۷

توصیف وضعیت موجود: ۸

گردآوری اطلاعات: (شواهد ١) ۸

٢ – بررسی میزان آگاهی والدین از فضای مجازی و اینترنت: ۹

سوالات پرسشنامه از والدین: ۹

٣ – میزان دسترسی به رایانه و تلفن همراه و اینترنت خانگی.. ۱۰

نتایج نشان داد که بیشتر دانش‌آموزان کلاس به اینترنت و گوشی تلفن همراه دسترسی دارند. ۴ – سنجش استفاده از اینترنت و فضای مجازی در دانش‌آموزان. ۱۰

ادبیات نظری: ۱۱

مزایا و معایب اینترنت برای نوجوانان: ۱۲

مزایای استفاده از اینترنت: ۱۲

معایب استفاده از اینترنت: ۱۳

پیشینه ی پژوهش: ۱۳

الف) مبانی نظری: ۱۴

ب) پیشینه ی علمی: ۱۴

تجزیه و تحلیل اطلاعات.. ۱۵

ارائه راه حل‌های پیشنهادی: ۱۵

اقداماتی که به عهده والدین می‌باشد: ۱۶

اقداماتی که بر عهده مربیان و معلمان و مشاور می‌باشد: ۱۶

انتخاب راه حل‌ها بر اساس اولویت اهمیت اجرا: ۱۶

اعتبار بخشی به راه حل‌های انتخابی: (ارزیابی بعد از اجرای طرح) ۱۷

نظارت بر اجرای راه حل ها: ۱۷

پیشنهاد بنده: ۱۸

به والدین توصیه می‌شود: ۱۸

نقاط قوت طرح. ۱۸

نتیجه گیری: ۱۹

پیشنهادات.. ۲۰

فهرست و منابع. ۲۱

 

 

چکیده

پدیده‌های نوظهور اجتماعی همه را درگیر می‌کند. یکی از این پدیده‌ها فضای مجازی و بازی‌های رایانه است. در این میان نوجوانان و دانش‌آموزان بیشترین آسیب را بابت استفاده نادرست از فضای مجازی می‌بینند. چرا که در سن حساسی قرار دارند.

فضای مجازی محیطی الکترونیکی یا محیط شبکه ای از کامپیوتر‌ها دانسته می‌شود که با استفاده از جلوه‌های سمعی و بصری سعی دارد تا اشیاء و واقعیت‌های سه بعدی جهان واقعی را مشابه سازی کند اما ادعا می‌شود که فاقد مادیت فیزیکی هستند.

گفته می‌شود که از خصوصیات بارز این فضا بی مکانی و بی زمانی است. (منتظرقائم، ١٣٨١، ص ٢٣١)

اینجانب……………….. معاون فناوری مدرسه………………، در مدرسه با دانش‌آموزانی سرکار داشتم که در منزل بیشترشان گوشی موبایل هوشمند داتشند و بیشتر اوقات خود را در فضای مجازی و اینترنت می‌گذراندند.

بنابراین تصمیم گرفتم، در این پژوهش دانش‌آموزان و والدین را با مزایا و معایب استفاده از فضای مجازی آشنا ساخته و سپس به روشهای صحیح برخورد والدین و معلمان در رابطه با مشکلات موجود در این مبحث بپردازیم و راه کارهای اصولی مواجهه با این موضوع را ارائه نمائیم.

 

 

مقدمه

مفهوم فضا معمولاً در مقایسه با مفهوم مکان توصیف و تعریف می‌شود و بدون شک نخستین وجه تمایزی که در جریان مقایسه مکان و فضا برجسته است، سطح انتزاع این دو مفهوم است. کشور ما از نظر بهره مندی از فضای مجازی در بین ١٧٨ کشور جهان رتبه ٨٧ را دارد بر اساس طبقه بندی اتحادیه جهانی جزء کشورهای متوسط به شمار می‌رویم. ٣۵% از استفاده کنندگان اینترنت را قشر جوان و نوجوان تشکیل می‌دهند از آنجا که این فناوری در همۀ عصرهای زندگی بچه‌های ما پا گذاشته مهم است که بدانیم چگونه این تکنولوژی می‌تواند رشد و تکامل نوجوانان را بهبود بخشد بالاخص در محیط گسترده و پر تلاطم مدارس که استفاده از رایانه و اینترنت امری بدیهی و رو به افزایش است.

امروزه تحقیقات نشان داده است که بیش از۴۴درصد جوانان و نوجوانان اوقات فراغت خود را با ورود به فضای مجازی واستفاده از اینترنت، ٣۵ درصد با بازی‌های رایانه ای وگوش دادن به موسیقی و کمتراز ١٧ درصدشان با استفاده از تلویزیون و برنامه‌های آن اوقات فراغتشان را سپری می‌کنند.

ورود بی رویه و گذاران اوقات فراغت دانش‌آموزان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به به این دلیل است که استفاده صحیح ازشبکه‌های اجتماعی و ورود به فضای مجازی درجامعه ما به درستی تبیین وفرهنگ سازی نشده است و اغلب خانواده‌ها هم به دلیل ساختار سنتی چندان با این گونه فضا‌ها آشنایی ندارند، و این یک چالش جدی تربیتی است.

هرچند که فرصتی جهت آموزش وتحقیق نیز است، اما امروز اکثر جوانان و نوجوانان به دلیل عدم آشنایی به استفاده صحیح ازفضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی استفاده مفیدی از این فضا‌ها ندارند.

دانش‌آموزان اطلاعی از سایت‌های مفید و یا سایت هایی را که نباید بدان ورود یابند، کسب نکرده اند و چه بسا این عدم اطلاعات درست استفاده از فضای مجازی باعث شده است که فرزندان جامعه از مولفه‌های دینی، تربیتی وفرهنگی دور شوند و هویتشان دچار تردید وآسیب شود.

لذا توجه جدی مسوولان امر در خصوص ایجاد فرهنگ سازی صحیح ورود به فضای مجازی برای آحاد جامعه در شرایط ایمن لازم است تا از دغدغه والدین در این خصوص کاسته شود.

در این زمینه با عنایت به اینکه داشتن روابط اجتماعی به صورت حضوری تاثیر شگرفی را در رشد و شخصیت سالم و متعالی انسان‌ها دارد، یکی از فاکتورهای سلامت روان انسان‌ها و جامعه، وجود روابط موثر اجتماعی با دیگران است و استفاده افراطی ارتباط مجازی سلامت روان انسان‌ها را تهدید می‌کند.

در فضای مجازی چهار حوزه آسیب وجود دارد که بیشترین جرایم و تخلفات وسوء استفاده‌ها در راستای این چهار حوزه انجام می‌شود:

-حوزه خشونت که از طریق بازی‌های رایانه ای، روان فرزندان را تهدید می‌کند.

-حوزه فحشا و فساد که بی عفتی و بی بند باری را ترویج می‌کند.

-حوزه اعتیاد و گرایش به سوءمصرف مواد مخدر وداروهای روان گردان وحتی اعتیاد ورود به فضای مجازی است.

-حوزه کلاهبرداری که دراستفاده فضای مجازی باید مراقب این حوزه‌ها باشند.

ورود افراطی به فضای مجازی باعث کاهش روابط اجتماعی و ایجاد افسردگی درجوانان و نوجوانان خواهد شد و از سوی دیگر موجب بروز مشکلات در روابط اعضای خانواده از جمله ایجاد تنش، مشاجره و درگیری شده که باعث ایجاد بی حرمتی و کاهش اعتماد به بزرگ تر‌ها به ویژه والدین خواهد شد.

چنین مسائلی روان نوجوانان و جوانان را به هم ریخته و باعث افزایش ارتباطات مجازی بدون توجه به مسائل امنیتی می‌شود که زمینه سوء استفاده از نوجوان و جوان و انحرافات دیگر او را فراهم می‌آورد، بدان دلیل که در فضای آنلاین هر فردی غریبه است و این امکان وجود دارد که فردی با سن بالا خود را دوست کودک قرار داده و آسیب هایی را ایجاد کند.

لذا توصیه می‌شود، ارتباطات و گفت و گوهای حضوری اعضای خانواده در فضای خانواده بیشتر شده و گفتمان‌های خانوادگی تشکیل شود، همچنین روابط با اطرافیان و اقوام افزایش یابد و جلساتی ویژه به دور از موبایل و تکنولوژی درفضای خانوادگی تشکیل شده، تا ارتباطات حضوری و صمیمیت‌های خانوادگی گسترش یابد.

 

بیان مسئله:

در راه پر فراز و نشیب سالهای آموزشی مسائل، مشکلات و تجربیات گوناگونی بر سر راه آدمی قرار می گیرد که اگر با دیدی خوشکامانه و عمیق به مسئله بنگریم می‌توان صدها مطلب قابل توجه برای بررسی پیدا کرد و به جستجو و تحلیل علمی در مورد آنها پرداخت. اینجانب………………… سال‌های زیادی است که به عنوان معاون فناوری مشغول به خدمت می‌باشم. لازم به ذکر است که مدرسه محل خدمت من به عنوان مدرسه با امکانات مناسب اینترنتی شناخته شده لذا امکانات استفاده ار اینترنت در مدرسه فراهم است. و سایت رایانه ای مرتبی هم در قسمتی جدا از کلاسها وجود دارد و دانش‌آموزان و معلمان و پرسنل آموزشگاه همه با رایانه و کاربردهای فراوانش درگیر هستند. آنچه باعث شد من موضوع نحوه ی استفاده صحیح از اینتر نت توسط دانش‌آموزان را برای اقدام پژوهی انتخاب نمایم…

از ابتدای سال آموزشی و شروع تدریس توسط همکاران تغییرات چشمگیری در نحوه تدریس دیده می‌شد.

تکالیفی را که به دانش‌آموزان داده می‌شد حالت پژوهشی و تحقیقی به خود گرفته بود. از آنجایی که من در مدرسه از نزدیک با دانش‌آموزان سرکار داشتم و در طول روز هم در قسمت آموزشی و دفتر آموزشگاه در جریان بحث همکاران در مورد تحولات رخ داده در کتابها و نوع تدریس بودم به خوبی تغییرات، چالش‌ها و نگرانی بچه‌ها را در انجام کارها و تکالیف محوله می‌دیدم آنها برای گردآوری مطالب جدید و رقابت با دوستانشان بهترین راه را همین اینترنت و دریای بیکران اطلاعات تشخیص داده بودند. پس از گذشت مدتی سؤالاتی را در مورد استفاده از فضای مجازی و تأثیر آن در درسهایشان از دانش‌آموزان پرسیدم:

١- نظرتان در مورد تدریس به روش الکترونیکی توسط دبیران چیست؟

٢- سؤالاتی که خارج از محدوده ی کتاب می‌خواهید جواب دهید چگونه آماده پاسخگویی می‌کنید؟

٣- چند نفر از شما مستقیماً به رایانه و اینترنت دسترسی دارید؟

۴- به جز موارد علمی چه مطالب دیگری دوست دارید در اینترنت جستجو کنید؟

۵ – آیا در شبکه‌های اجتماعی نیز عضو هستید؟

از پاسخی که بچه‌ها به این سؤالات دادند فهمیدم که عده زیادی از آنها در معرض خطر گشت‌های جذاب اما خطرناک در فضای مجازی اینتر نت هستند بچه‌ها به دنبال دستیابی به جواب سؤالات درسی و انجام یک تحقیق ساده پا به عرصه ای جدید از کاملترین منبع دانستنی‌ها می‌گذراند جائی که نه والدین و نه معلمان نمی توانند همیشه حاضر و ناظر به آن باشند و خطرات جدی و بسیاری در کمین دانش‌آموزان است که با ذهنی جویا مستعد هر نوع آموزشی هستند این زنگ خطر باعث شد که راههای صحیح استفاده از اینترنت و فضای مجازی و خطرات جنبی انرا مورد پژوهش قرار دهم.

 

اهداف:

با انجام این پژوهش می‌توان فقط زنگی را به صدا در آورد که والدین را نسبت به یک پدیده بسیار مهم که بر سر راه فرزندانشان قرار دارد آگاه کند و بطور کلی مزایا و معایب و نحوه برخورد با آنرا گوشزد نماید. نه اینکه ما ادعای حل کامل مشکلات استفاده از اینترنت را داشته باشیم.

 

هدف کلی:

آموزش صحیح استفاده از فضای مجازی به دانش‌آموزان

اهداف جزئی:

– هدایت کردن دانش‌آموزان به استفاده صحیح از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

– افزایش سطح آگاهی والدین در مورد مزایا و معایب استفاده از فضای مجازی

– آموزش خویشتن داری و تقویت فطرت نیکوی درونی دانش‌آموزان در مواجهه با جاذبه‌های منفی

– تغییر نگرش منفی و سطحی والدین نسبت به فناوری‌های جدید

– اتخاذ برنامه‌های مدون و قابل قبول برای فرزندان در مورد استفاده از رایانه و اینترنت

– آشنایی و آموزش والدین در مورد رایانه بصورت سطحی و مورد نیاز

 

توصیف وضعیت موجود:

با گذشت چند هفته اول سال تحصیلی و رونق گرفتن سیر صعودی تدریس و امور آموزشی در مدرسه مراجعاتی توسط والدین داشتیم و اعتراض آنان را در این مورد شنیدیم که بچه ی آنها فقط به چند درس علاقه نشان داده و وقت خود را کامل صرف موضوعات خاص می‌نماید.

موارد دیگری به چشم می‌خورد که از تغییرات رفتاری در نوع حرف زدن و حتی پوشش دانش‌آموزان خبر می‌داد و یا حتی در بعضی موارد ما شاهد بی میلی بچه‌ها نسبت به شنیدن و درک مطالب مذهبی، تاریخی و به قول خودشان کهنه ی مربوط به گذشته بودیم. در اولین جلسه ی انجمن اولیاء که تشکیل شد همه‌ی این موارد توسط والدین بازگو شده و به شکل جدید در برابر من به عنوان دبیر مطالعات اجتماعی مجسم شد.

شواهد حاکی از آن بود که برخی از والدین از میزان استفاده فرزندانشان از اینترنت و فضای مجازی و تأثیرات آن حسابی کلافه و شاکی بودند. من بدون هیچ پیش داوری در مورد دلیل تغییر رفتار بچه‌ها اولین و بارزترین موضوع مرتبط با این بحث را فضای مجازی و چگونگی استفاده از آن را شالوده ی اصلی مشکل بوجود آمده دانستیم. بنابراین من به عنوان اقدام پژوه باید اطلاعاتی را برای بررسی وضعیت موجود جمع آوری می‌کردم.

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی گزارش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی

دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم

دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم

دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم

دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم  دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم

دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم  دانلود گزارش تخصصی استفاده درست دانش آموزان از فضای مجازی به کمک معلم

هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

خرید گزراش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

خرید گزراش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

خرید گزراش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

خرید گزراش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

خرید گزراش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

خرید گزراش تخصصی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

اقدام پژوهی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

اقدام پژوهی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

اقدام پژوهی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

اقدام پژوهی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

اقدام پژوهی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

اقدام پژوهی هدایت دانش‌آموزان به استفاده درست از فضای مجازی با راه حل‌های مناسب

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز کلیه فایل ها

www.daneshjoosara.com

شماره تماس

0911-653-7135

ایمیل پشتیبانی

[email protected]