گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

عنوان گزارش : گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۲۵

چکیده

همه ساله با آغاز سال تحصیلی، در بعضی از خانواده ها مشکلی به نام کودکان بیش فعال مطرح میشود.

بیش فعالی اختلالی است که در ۵ تا ٨ درصد کودکان دیده میشود. این عارضه در پسرها سه برابر دخترها است. کودکان بیش فعال بسیار پرتحرک، بیقرار و ناآرام هستند و نمیتوانند برای مدتی در یک جا آرام بگیرند. دایم در حال راه رفتن، حرکت و جنب و جوش هستند. بی مهابا اشیا را پرت میکنند، ظروف را میشکنند. بدون احساس خطر، کارهای پرمخاطره و خطرناک انجام میدهند.

پس از آغاز سال تحصیلی و ورود به کلاس تعدادی از دانش آموزان را را از نظر نظم و انضباط ضعیف و کم انگیزه دیدم و برخی کارهای غیر هنجار از جمله بیش فعالی، بی انگیزگی در یادگیری و بی حوصلگی در تحمل کلاس و… را در مورد آنها مشاهده نمودم.، بر آن شدم تا با کمک سایر همکاران منشأ این مشکلات را پیدا کنم. و در این راه از راه های متفاوتی استفاده کردم و اقداماتی انجام دادم گرفتن آزمون هایی در زمان وضع نامطلوب و مطلوب، گرفتن نظر همکلاسی هایشان در هر دو شرایط، نظرخواهی از همکاران و مدیریت به طریقه پرسشنامه در رابطه با این موضوع، و کمک گرفتن از والدین این دانش آموزان و با توجه به شواهد موجود و وقت اندکی که در این راه در اختیار داشتم شروع به کار کردم برای اعتباریابی این پروژه از وجود همکاران، دانش آموزان، اولیاء بهره بردم.

5000 تومان – خرید و دانلود

اهمیت موضوع

برای اینکه انسان بتواند در اجتماع زندگی کند باید رفتار اجتماعی را بیاموزد به این معنی که رفتارش باید مورد قبول اجتماع باشد. یکی از راههای اجتماعی شدن و مورد قبول قرار گرفتن رعایت انضباط و مقرراتی است که در اجتماع حکمفرماست. مقررات و قوانینی انضباطی رفتار را تحت کنترل درمی آورد و چون این کنترل اغلب مانع انجام خواسته های کودکان می شود، گاهی موجب خشم و عصبانیت آنها می گردد. در تعلیم و تربیت کودکان انضباط همیشه مورد توجه بوده، ولی در اینکه این انضباط چگونه باید باشد و چگونه می توان آن را آموزش داد عقاید متفاوت است. «هدف از انضباط این است که کودک را قادر به سازش با قوانین و مقرراتی که فرهنگ یک گروه پذیرفته است بنماید، به طوری که رفتار خود را با توقعات و خواستهای گروه اجتماعی که در آن زندگی می کند هماهنگ نماید» (بدری مقدم، ١٣٧٩)

از این رو بنده تصمیم گرفتم در سال تحصیلی اخیر به مشکل بیش فعالی تعدادی از دانش اموزان پایه چهارم ابتدایی پرداخته و نسبت به رفع مشکل آنها اقدام نمایم.

 

مقدمه

کودکان بیش فعالی که دچار نقص توجه هستند، در تحصیل با مشکل مواجهند. دامنهِ توجه در آنها بسیار محدود است و به همین علت نمی توانند تمرکز لازم را حین درس خواندن داشته باشند. این کودکان به سرعت حواسشان پرت می شود و به کوچکترین محرک بیرونی واکنش نشان می دهند. در نتیجه عملکرد تحصیلی آنان پایین می آید و در یادگیری دچار مشکل می شوند.

از لحاظ اجتماعی، کودکان بیش فعال تأثیر مثبتی بر دیگران نمی گذارند و مرتب مورد انتقاد قرار می گیرند.

آنها به دلیل دقت پایین، اغلب دچار اشتباه می شوند و انتقاد دیگران را نسبت به خود برمیانگیزانند. این بچه ها به جزئیات مسائل توجهی ندارند. حتی در بازیها نیز با دشواری رو به رو می شوند و در ارتباط خود با بچه های دیگر مشکل پیدا می کنند. اغلب از دستورالعمل ها پیروی نمی کنند و از عهده تکالیف مدرسه و سایر کارها و وظایف برنمیآیند. آنان از درگیر شدن با تکالیفی که مستلزم تلاش ذهنی مداوم است، می پرهیزند. اغلب، وسایل خود را گم می کنند و دچار فراموشکاریاند. به طور افراطی حرف می زنند و پیش از تمام شدن پرسش ها، پاسخ می دهند. منتظر نوبت ماندن برایشان دشوار است و بسیاری اوقات مزاحم کار دیگران می شوند. در برخی موارد مشکلات همراه با این اختلال در سراسر زندگی شخص ادامه می یابد.

گرچه این کودکان در دوره بزرگسالی همه علایم مربوط به بیماری را ندارند و از پرتحرکی آنها کاسته شده است ولی مشکلات توجه و تمرکز و رفتارهای تکانشی آنها ادامه می یابد. در عده ای از این کودکان نیز با رسیدن به سن ١٢ سالگی علایم آنها بهبود می یابد و عملکرد طبیعی در حوزه های مختلف رفتاری، اجتماعی و تحصیلی پیدا می کنند. در کسانی که بیماری ادامه می یابد نیاز به ادامه درمان نیز وجود دارد.

به نظر می رسد عمده مشکلات این کودکان با ورود به مدرسه آغاز می شود، مکانی که در آنجا انتظار نظم، انظباط، پیشرفت تحصیلی، ارتباط مناسب با همسالان، پیروی از دستورات معلم و انجام تکالیف مدرسه می رود. از آنجا که مطالعه، خواندن و نوشتن، گوش فرادادن به صحبت های معلم نیازمند تمرکز، توجه، قرار و آرامش کافی دارد و این کودکان در این زمینه ها مشکل دارند، در نتیجه درس خواندن برای آنها تبدیل به معضلی می گردد که به راحتی قابل حل نیست، ساعات انجام تکالیف درسی در منزل ساعات طولانی کشمکش بین والد و کودک است. کودکی که ساعت های زیادی را به بازی و فعالیت می پردازد، از نیم ساعت نشستن روی تکالیف درسی بیزار است. در کلاس درس زمانی که سایر دانش آموزان مشغول یادگیری مطالب جدید هستند و به صحبت های معلم گوش می دهند، آنها مشغول حرف زدن با بغل دستی، بازی کردن و یا ور رفتن با کتاب، مداد و سایر وسایل هستند.

5000 تومان – خرید و دانلود

بیان مسئله

افت درسی و عدم پیشرفت تحصیلی، آینده شغلی این کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد، همیشه ممکن است کارهای زیادی را شروع کنند، اما نیمه تمام رها کنند، در نتیجه طرح های ناتمام در بین کارهای آنها زیاد دیده می شود، فراموشکار هستند و به قرارهای کاری خود دیر می رسند و از دید دیگران اینها افرادی بدقول هستند. امکان ابتلای به اضطراب، افسردگی، اختلال سلوک، اختلال ایذایی مقابله ای،، پرخاشگری و سایر اختلالات رفتاری در کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی  کم توجهی در صورت عدم مداخله مناسب زیاد است. رعایت نکردن نوبت، عدم رعایت قوانین بازی، عدم پیروی از دستورات، بر هم زدن نظم و رفتارهای تکانشی در این کودکان باعث می شود که ارتباط آنها با همسالان، والدین و بزرگ ترها تحت الشعاع قرار گیرد. آنها از جمع دوستان خود طرد می شوند و پیامهای منفی که مرتب از پیرامون خود دریافت می کنند، اعتماد به نفس این کودکان را لطمه می زند و آنها را مستعد افسردگی و اضطراب می کند. چه راه حلهایی را برای درمان کودکان بیش فعال پیشنهاد می کنید؟بنا به دلایل فوق و دلایل بی شمار دیگر، اختلال بیش فعالی  کم توجهی باید درمان شود هدف از درمان کاهش علایم این بیماری است تا حدی که کودک آشفتگی کمتری را در زندگی روزمره خود متحمل گردد و عملکرد تحصیلی و ارتباطی کودک بهبود یابد.

درمان این وضعیت بیشتر بر اختلالات رفتاری همراه با بیش فعالی  کم توجهی موثرند و شامل درمان های شناختی، رفتاری و آموزش والدین می باشند. بدیهی آموزش والدین در مورد چگونگی بیماری فرزندشان، رفتارهای مثبت کودک، عدم بکارگیری شیوه های نا مناسب تنبیهی و… بسیار می تواند هم برای کودک و هم برای خانواده او موثر باشد.

توصیف وضعیت موجود

اینجانب… مدت… سال است که در نهاد آموزش و پرورش مشغول به خدمت می باشم و هم اکنون نیز در کسوت آموزگار پایه چهارم… آموزشگاه….. شهرستان…. خدمت می نمایم. پس از شروع سال تحصیلی در برخی از دانش آموزان مواردی چون ؛ جابه جا شدن روی نیمکت، صحبت با نفر کناری، پشت سری و…، ایجاد صدا مانند ضرب گرفتن روی میز یا جامیز، ساییدن کف پا به زمین، نقاشی کردن روی میز، دفتر، کتاب و… مشاهده کردم. دانش آموزان مذکور علاوه بر عدم یادگیری مطالب درسی حواس دیگر دانش آموزان را پرت می کردند و مانع یادگیری آنها می شدند. دانش آموزان هم کلاسی آنها از رفتار های آنها به ستوه آمده بودند و به رفتار آنها اعتراض داشتند. من از آنجایی که این مشکل را جدی می دیدم و علاقه ی زیادی به شناخت این دانش آموزان که به نظر فعالیت آنها بیش از دانش آموزان دیگر به چشم می آمد، داشتم. در نتیجه تصمیم گرفتم با کمک سایر همکاران به رفع مشکلات بیش فعالی این دانش آموزان بپردازیم.

5000 تومان – خرید و دانلود

اهمیت وضرورت تحقیق

یکی از مشکلات عمده مدارس ماکمک نکردن به دانش آموزان مشکل دار است. متاسفانه مد ارس به جای آنکه آماده کمک به کسانی که عقب افتادگی یامشکل ناسازکاری دارند بیشترآنهاراازخود دورمی سازند. وحالت دفعی از خود نشان می دهند. اغلب مدارسبه دنبال دانش آموزان قوی وبا نمره بالاهستند وبیشتر مواقع به تشویق وتکریم آنهامی پردازطند. در مقابل دانش آموان به ظاهر ضعیف مورد بی مهری قرار می گیرند وبه طور ناخواسته آنهارا رها وسرکوب می کنند (میر کمالی. ١٣٧٩. ص ٧۴)

بی انضباطی و بیش فعالی دانش آموزان همواره موجبات رنج وزحمت والدین واطافیان را فراهم می سازد وگاهی این رفتار به حدی شدید است که موجب رنج وعذاب افراد عادی نیز می گردد. وگاه افراد را از راه تحصیل نیز باز می دارد. وبه کار هایی مانند بد دهنی وانحرافات دیگر اخلاقی مبتلا می گرداند (حمزه گنجی. ١٣٨٧. ص ۵٢) لذا بر ما معلمان تکلیف است که با استفاده از منابع گوناگون وشیوه های صحیح نسل جوان وسرمایه های کشور را هدایت کنیم.

اهمیت وضرورت این تحقیق از اینجا ناشی شده که دانش آموزان مورد نظر این اقدام پژوهی مشکلشان با اجرای راه حل ها احتمالاکاهش خواهد یافت. زیرا وقتی علل مشخص شود راه حل هم مشخص ودر نتیجه مشکل نیز حل خواهد شدونتایج بدست آمده از آن می تواند در موارد مشابه مورد استفاده سایر همکاران ودست اندر کاران امر تعلیم وتربیت قرار گیرد.

 

اهداف گزارش تخصصی

هدف کلی:

شناسایی مشکلات بیش فعالی دانش آموزان

 

اهداف جزئی:

١) شناخت روشهای حل مشکل بیش فعالی در دانش آموزان

٢) ارائه راه حل درمورد بوجودآمدن مشکل بیش فعالی و بی انضباطی دانش آموزان

 

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص، دانش اموزان بیش فعال باید در کلاس ارام و مشکل بی انضباطی آنها حل شود.

5000 تومان – خرید و دانلود

جمع آوری اطلاعات

برای حل مشکل ابتدا تصمیم گرفتم اطلاعاتی راجع به این مشکل کسب نمایم. در نتیجه از راه های زیر استفاده نمودم:

 

١ – مشاهده

الف – در روزهای آغازین سال تحصیلی متوجه برخی بی انضباطی و بی انگیزگی هایی از جانب تعدادی از دانش آموزان شدم از جمله آنها از نظر نظم و انضباط ضعیف و کم انگیزه دیدم و برخی کارهای غیر هنجار از جمله بیش فعالی، بی انگیزگی در یادگیری و بی حوصلگی در تحمل کلاس و… را در مورد آنها مشاهده نمودم. به حدی که این مسئله نوعی گریز و بیزاری از آنها به من القا کرد. اما بعد از دو سه جلسه متوجه شدم که آنها کمی آرامتر و متمایل تر به کلاس شده اند و به این نتیجه رسیدم که می توان از در دوستی با انها وارد شد و برای این کار چند بار از خطاهایشان چشم پوشی کردم و اگرچه شاید این کار من از نظر وجدانی جالب و صحیح نبود اما مرا در جلب اعتماد و دوستی بیشتر با انها یاری و آنها را آرام تر کرد و متوجه شدم با مصالحت و دوستی می توان تا حدی مسئله را حل کرد ولی چگونه؟

ب – طی چند ماه متوجه شدم که از طرف همکاران و عوامل اجرایی و دفتر آموزشگاه هم به شدت از این دانش آموزان انتقاد می شود و کارهایی را که آنها انجام می دهد خلاف مقررات مدرسه است ولی هیچ کس در صدد اصلاح وضعیت نابهنجار بر نمی آمد.

٢ – پرسشنامه دانش آموزان

برای این کار ابتدا پرسشنامه ای را به این دانش آموزان ارائه دادم که متأسفانه بی انگیزگی و بی علاقگی در حل این سؤالات حتی در بین آنها موج می زد. و در زمان انجام این آزمون با بهانه های مختلف مثل بیماری و… پرسشنامه خود را روی میز گذاشتند و می گفتند: ما امتحان نمی دهیم. وقتی چرایی کارشان را جویا شدم با بی تفاوتی شانه ها را بالا می انداختند و می گفتند: بیمار هستیم (تمارض) . اینگونه مسائل مرا بر آن داشت تا در رفع مشکل این کلاس با همکارانم در صدد حل مشکل برآیم.

5000 تومان – خرید و دانلود

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

گزارش تخصصی راه های شناسایی دانش آموزان بیش فعال چهارم

5000 تومان – خرید و دانلود
5000 تومان 0 فروش دسته بندی :

برچسب ها : , , , ,

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

عنوان گزارش : گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۳

مقدمه:

اقرأباسم ربک الذی خلق بخوان به نام پروردگاری که تورا خلق کرده است (سوره علق آیه ١)

خواندن از جمله وسایل مهم فهمیدن در دنیای کنونی است. فرد می تواند نتیجه ی تحقیقات و مطالعات دیگران را که مدّتها به درازا کشیده است، را ازطریق خواندن در مدّت زمان کوتاهی فرا گیرد.

خوب خواندن از عوامل مهّم پیشرفت و سرگرمی ولذّت بردن ورفع خستگی است. امروز باید به کودکان خود خواندن را بیاموزیم تا فردادبتوانند بخوانند ویاد بگیرند. نکته ی مهّم در امر خواندن توجّه وتأکید بر امر فهمیدن می باشد نه صرفاً که به صورت عادت در آمده است.

5000 تومان – خرید و دانلود

یکی از علل ضعف دانش آموزان در درورس مخصوصاً ضعف در حل کردن مسئله های ریاضی و نفهمیدن آنها مربو ط به ناتوانی آنها در روخوانی و عدم درک آنچه مطالب می باشد.

اغلب مشاهده می شود دانـش آموزی مطلبی را می خواند یا اولیـای او عقیده دارند مرّتب درس می خواند اما نمی فهمد یا دانش آموز دیگری با وجود این که تلاش می کند اما در املانویسی مشکل دارد تمام این اشکالات بر می گردد به ضعف دانش – آموز در روخوانی و آگاه نبودن او به روش مطالعه.

یک معلّم آگاه وعلاقه مند به شغل معلّمی باید ابتداروشهای مطالعه وروان خوانی را به دانش آموزان خود بیاموزد وسپس در پی برطرف کردن اشکالات در دروس دیگر باشد و این مقدور نمی باشد مگر این که خود معلّم از روشهای مختلف مطالعه و روان خوانی اطّلاع کافی داشته باشد.

در این پژوهش سعی شده با استفاده ازنظر همکاران و کمک مادر و کمک دانش آموزان دیگر در کارهای تیمی تا حدودی مشکل دانش آموزپایه ی پنجم که در روخوانی ضعف شدیدی داشته و این ضعف روی دروس دیگر او نیز تأثیر داشته بررسی شود و تا حدودی هم مؤثر بوده است.

5000 تومان – خرید و دانلود

ارزیابی از وضع موجود

حمید دانش آموز پایه ی………………… ابتدایی در از نظر ظاهر مرّتب بود، تنها فرزند خانواده که پدرش هم خارج از استان کار می کرد و او اکثر اوقات با مادرش تنها زندگی می کرد تکالیف مدرسه را درست وبه موقع انجام می داد (البته با کمک زیاد مادر) امّا درسش ضعیف بود و در بیان آنچه یادگرفته بسیار مشکل داشت ونمرات او بسیار پایین بودند.

وقتی می خواست درس را جواب دهد اکثر اوقات زیر لبی چیزی می گفت یا می گفت بلدم اما فراموش کرده ام و نمی توانست به راحتی درس را جواب دهد.

در خواندن فوق العاده ضعیف بود و نمی توانست به راحتی از روی درس بخواند. اکثر مواقع سطرها را گم می کرد بعضی کلمات را با مکث بسیار زیاد می خواند وقتی هم از متن خوانده شده از او سوال می شد نمی توانست جواب دهد.

زنگ هنر کارش را خوب انجام می داد و با ذوق و اشتیاق کارهای هنری را انجام می داد مخصو صاً کاردستی و کار با گل را به خوبی انجام می داد.

بنابراین بنده تصمیم گرفتم مشکل روخوانی را در این دانش آموز برطرف سازم.

5000 تومان – خرید و دانلود

فرضیه های پژوهش:

با توجه به این که مهمترین و اساسی ترین هدف خواندن، فهمیدن مطالب است و خوب خواندن باعث بهتر و سریع تر شدن یادگیری است واین که راه وروش یادگیری بهتر از یاد دادن است تصمیم گرفتم به جای پرسش و پاسخ های مکرربه او در کم شدن مشکلش کمک کنم.

-ضعف در روخوانی باعث ضعف دروس دیگر شده است.

-توانایی کنترل تنفّس در بهتر خواندن تأثیر دارد.

-تقویت حافظه ی شنیداری باعث بهتر خواندن می شود.

-تقویت حافظه ی دیداری باعث بهتر خواندن می شود.

-درست خواندن باعث درک بهتر مطالب می شود.

-طرح سوال از درس باعث در ک بهتر آنچه خوانده می شود.

 

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

حل مشکل روخوانی دانش اموز

5000 تومان – خرید و دانلود

اهداف جزئی:

– آشنایی بیشتر با روش ها وراه کارها یی جهت بهتر خواندن.

-پی بردن به نقش خواندن در پیشرفت دروس دیگر.

_کمک به دانش آموزی که مشکل خواندن دارد و این مشکل باعث افت تحصیلی او شده است

_مطالعه وتحقیق بیشتر جهت بهتر شدن امر یاددهی ویادگیری.

 

جمع آوری اطلاعات

جهت کمک به حمید ابتدا با معلّمان سال های قبل او، ومدیر مدرسه صحبت کردم در سال های قبل هم درس او ضعیف بوده است به خصوص در درس املا و روخوانی ضعف شدید داشته و با گذشت زمان در پایه های بعدی هم ضعف او شدید تر شده است؛ مدیر مدرسه و معلمان سالهای قبل هم تلاش کرده اند که به او کمک کنند، مثلاً در پایه ی دوم معلم او چون فکر می کرده دانش آموزدرگروه دانش آموزان دیر آموز می باشد او را به مرکز مشاوره ارجاع داده اند اما حمید از نظر بهره ی هوشی دانش آموز عادی تشخیص داده شده است.

5000 تومان – خرید و دانلود

در پایه ی سوم هم به دلیل فوت یکی از وابستگان مادر زهرا و کم توجّهی مادر به او احساس کمبود محبت نموده و انگشت خود را می مکیده که این مشکل هم با کمک خانواده و مشاور برطرف شده است؛ امّا وابستگی او به مادر زیادتر از قبل شده است. مادر ش می گفت همیشه در درس ها به او کمک می کنم چون در خانه کار دیگری ندارم و وقت آزاد هم دارم امّا هر چه با او کار می کنم، اصلاً نمی فهمد که کار او بیشتر به صورت تکرار و تمرین بوده است؛ و این کار مادر باعث شده که او بیش از حد به مادر وابسته باشد و نتواند به تنهایی درس بخواند.

در ارزیابی های مکرر و مشاهد ه ی دقیق تر (مهر ماه) متوجّه شدم بیشتر اشکالات حمید مربوط به ضعف او در روخوانی می باشد و چون در خواندن سرعت عمل بالایی ندارد ودرست نمی خواند، متوجّه مطالب نمی شود. البته قدرت یادگیری او هم بالا نبود.

هر روز از او می خواستم درس را روخوانی کند، روز بعد می خواستم مجدداً همان متن روز قبل را روخوانی کند و اشکالات او را یادداشت می کردم تا بهتر بتوانم به او کمک کنم.

 

هدفهای آموزش خواندن در دبستان:

اساسی ترین منظور خواندن فهمیدن است و اگر همین هدف بر آورده شود سایر اهداف آموزش خواندن باکمی کوشش بر آورده می شود (ص ٢٩ انوشه پور).

١. شناخت حرفها کلمه ها و درک معانی آنها

٢. پرورش قوه ی قضاوت در کودک

٣. ایجاد تواناییهای مطلوب در خواندن

۴. گسترش خزانه ی لغات

۵. آشنایی با ویژگیهای اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی جامعه خویش و ایجاد قدرت سازگاری با آن

5000 تومان – خرید و دانلود

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

گزارش تخصصی آموزگاران ابتدایی حل مشکل روخوانی یکی دانش آموزان

5000 تومان – خرید و دانلود
5000 تومان 0 فروش دسته بندی :

برچسب ها : , , , , ,

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

عنوان گزارش : گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۹

چکیده

حسابداری در تمام دنیا ودر تمام مشاغل در هر مرحله وبا هر تعداد کارمند وشاغل نیاز مبرم بشر بوده و می‌باشد.

رشته حسابداری یکی از رشته‌های جهانی وضروری در هر جامعه بوده ولی هنوز از نظر کتبی که تدریس می‌شوند ساعت تدریس این کتاب‌ها وامکانات موجود هماهنگی با نیاز جامعه نداشته وپیشرفت چشمگیری وجود نیامده است واین رشته بیشتر در هنرستان اشباع شده است باید با توجه به پیشرفت تکنولوژی وتکنولوژی به وجود آمده در دیگر سطوح زندگی مردم تغییراتی را نیز در نحوه تدریس وفراگیری رشته حسابداری به وجود آوریم

5000 تومان – خرید و دانلود

بررسیهای مقدماتی که از دانش‌آموزان، مدیران، مشاوران و مسئولان کار دانش و فنی و حرفه ای به عمل آمد بیانگر نگرش منفی دانش‌آموزان به برخی از رشته‌های کار دانش و فنی و حرفه ای مثل رشته حسابداری می‌باشد. امروزه کشور به نیروهای انسانی ماهر ونیمه ماهر نیازمند است که بتواند نیازهای شغلی جامعه را رفع کنند. از طرف دیگر ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها نسبت به شرکت کنندگان رشته حسابداری محدود است رشته‌های کار دانش و فنی و حرفه ای مثل رشته حسابداری می‌توانند این مشکلات راحل کنند، به شرطی که دانش‌آموزان رشته حسابداری اولامهارتهای لازم را جهت وردود به بازار کار کسب کنند. ثانیا زمینه‌های لازم جهت جذب آنان در بازار کار مهیا شو. ثالثادر آمد وارزش اجتماعی آنان نسبت به بقیه مشاغل خیلی پایین نباشد.

با توجه به مطالعات مقدماتی مهمترین عوامل موثر بر نگرش دانش‌آموزان به رشته حسابداری عبارت از شرایط خانوادگی از قبیل شغل پدر، سواد والدین، وضعیت اقتصادی خانواده، وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان ونگرش دانش‌آموزان به مشاغل، استخدام، مهارتهای کار دانش، آشنایی با رشته حسابداری می‌باشد.

از آنجا که عوامل مذکور، درنگرش دانش‌آموزان به رشته حسابداری می‌تواند موثر باشد لازم است قابلیت اعتماد آن مورد بررسی قرار گیرد، پژوهش حاضر به این منظور صورت گرفته است یعنی برای اینکه نشان دهد این عوامل با چه اطمینانی می‌توانند برنگرش دانش‌آموزان به رشته حسابداری باشند. تا در جهت بهبود بخشیدن به عوامل وشرایط موجود اقداماتی صورت گیرد.

5000 تومان – خرید و دانلود

در این گزارش تخصصی و پژوهش سعی بر این است که راهکارهای علاقمند کردن هنرجویان به رشته حسابداری را بیان نموده و نقش وظیفه ی خود دانش‌آموز، اولیاء، دبیران و مسئولین برای رسیدن به این مهم مشخص گردد.

نکات کلیدی:

رشته حسابداری علاقمندی – روش‌ها

مقدمه:

با توجه به تحقیقات انجام شده، شناخت دانش‌آموزان از رشته حسابداری پایین می‌باشد وبنا به نظر اگوست کنت، علم وآگاهی پیش نگری می‌آورد وپیش نگری کنش. چون دانش‌آموزان و والدین آنا ن شناخت کافی از رشته حسابداری ندارند، تمایل کمتری برای انتخاب رشته حسابداری از خود نشان می‌دهند. شرایط خانوادگی از قبیل سواد والدین، شغل پدرف وضعیت اقتصادی خانواده در انتخاب رشته حسابداری موثر می‌باشند (غریب، ١٣٧۴) به عقیده مشاوران، معلمان ومدیران دربیشتر موارد دانش‌آموزانی که نمره شان برای انتخاب دیگر رشته‌ها نمی رسد رشته حسابداری را انتخاب می‌نمایند.

5000 تومان – خرید و دانلود

یکی از دلایل انتخاب نکردن رشته حسابداری توسط هنرجویان این است که تحصیل در رشته‌های کار دانش و فنی و حرفه ای را مانعی جهت ادامه تحصیل در سطوح بالا می‌دانند(غریبت، ١٣٧٩). بنا به نظر کاتز یک فرد نسبت به اشیائی (موضوعاتی) نگرش مثبت پیدا می‌کند که در برآوردن نیازهای او یا در جلوگیری از رویدادهای منفی برای وی موثر باشد(کریمی، ١٣٧٩) برخلاف تحقیات مذکور میری چیمه (١٣٧۴) به نتایج متناقضی دست یافته است. دانش‌آموزان با علاقه به رشته حسابداری روی آورده اند و روی آوردن دانش‌آموزان به کار دانش و فنی و حرفه ای بخاطر عدم کسب شرایط ورود به رشته حسابداری نبوده است یکی از نکات دیگری که در تحقیقات توجهی به آن نشده است فرهنگ کار در جامعه است به نظر می‌رسد در جامعه کنونی ایران دانش‌آموزان و والدین آنان بیشتر به مشاغل دولتی و استخدام رسمی علاقه مند هستند ورشته‌های کار دانش و فنی و حرفه ای را مترارف با اشتغال آزاد می‌پندراند این امر در نگرش دانش‌آموزان نسبت به شاخه کار دانش و فنی و حرفه ای تاثر منفی دارد در جامعه ماتحصیل را بیشتر به خاطر استخدام می‌پذیرند نه به عنوان راهی برای کسب مهرت جهت اشتغال در جامعه این نگرش است که زمان لازم دارد تا تغییر کند. بنابراین عوامل متعدد در نگرش دانش‌آموزان به رشته حسابداری است البته هنرجویان نسبت به رشته حسابداری مثبتی دارند.

بنا بر آنچه گفته شد اینجانب….. تصمیم گرفتم هنرجویانم را با رشته حسابداری و بازار کار آینده این رشته آشنا نموده و آنها را به ادامه تحصیل در این رشته علاقمند نمایم.

5000 تومان – خرید و دانلود

بیان مسئله

حسابداری یک فعالیت خدماتی است که وظیفه -اش فراهم کردن اطلاعات کمی، که اساسا دارای ماهیت مالی هستند، درباره واحد اقتصادی است. اطلاعات فراهم شده توسط حسابداری باید در تصمیم -گیری-های اقتصادی سودمند باشد.

پیشینه حسابداری ایران به نخستین تمدن -هایی بر می‌-گردد که در این سرزمین پا گرفت. مدارک به دست آمده از ایران باستان حکایت از این دارد که در عصر هخامنشی نظام مالی منسجمی برقرار بوده و حساب درآمد و مخارج حکومت به ریز و به دقت ثبت و نگاهداری می‌-شده است. رشته حسابداری اولین بار در دهه ی ١٣٣٠ با تاسیس اولین آموزشگاه -های عالی و دانشکده -های خصوصی از جمله آموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران، دانشکده علوم اداری و موسسه -ی عالی حسابداری مطرح گردید. در حال حاضر این رشته در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و بدون هیچ گرایشی تدریس می‌-شود.

از آنجایی که محصول نهایی حرفه حسابداری مبنای تصمیمات اقتصادی اشخاص ذی نفع از جمله مدیران، سهامدارن، اعتباردهندگان، دولت و غیره قرار می‌گیرد بنابراین می‌-توان گفت که یکی از اهداف رشته حسابداری آموزش نیروی انسانی متخصص در جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشات مالی مطابق معیارهای از پیش تعیین شده از جمله استانداردها و اصول حسابداری می‌باشد. از سوی دیگر به روز رسانی استانداردها و اصول حسابداری و تجدید نظر در چارچوب نظری مطابق با عوامل محیطی از جمله موارد با اهمیت و حیاتی در رشته حسابداری محسوب می‌-شود، بنابراین آموزش نیروی انسانی متخصص در این زمینه از دیگر اهداف این رشته می‌-باشد.

5000 تومان – خرید و دانلود

فارغ التحصیلان رشته حسابداری از فرصت‌های متنوع شغلی برخوردار می‌باشند به طوری که به ندرت دیده می‌-شود که فارغ التحصیلان این رشته با مشکل بیکاری مواجه باشند. برای مثال فارغ التحصیلان این دو رشته می‌-توانند در زمینه -های گوناگون از جمله حسابداری مالی، مدیریت، دولتی، مالیاتی، بیمه و غیره و هم چنین زمینه‌های گوناگون حسابرسی از جمله حسابرسی مستقل و داخلی فعالیت نمایند.

در این اقدام پژوهی سعی بر این است که مزایا ی رشته حسابداری و ادامه تحصیل در این رشته توسط دانش‌آموزان بررسی شود سپس به روشهای صحیح برخورد هنر آموزان و هنر جویان در رابطه با مشکلات موجود در این مبحث بپردازیم و راه کارهای اصولی مواجهه با این موضوع را ارائه نمائیم.

در راه پر فراز و نشیب سالهای آموزشی مسائل، مشکلات و تجربیات گوناگونی بر سر راه آدمی قرار می‌گیرد که اگر با دیدی خوشکامانه و عمیق به مسئله بنگریم می‌توان صدها مطلب قابل توجه برای بررسی پیدا کرد و به جستجو و تحلیل علمی در مورد آنها پرداخت…. بعد از… سال تجربه موضوعی که در حال حاضر قصد تحلیل و پژوهش در مورد آن را دارم مربوط به ادامه تحصیل در رشته حسابداری می‌باشد.

اهداف:

هدف کلی:

آموزش صحیح نحوه ادامه تحصیل در رشته حسابداری به هنرجویان

اهداف جزئی:

افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان در مورد مزایای رشته حسابداری

– تغییر نگرش منفی و سطحی والدین نسبت به رشته حسابداری

– اتخاذ برنامه‌های مدون و قابل قبول برای هنرجویان در مورد استفاده از نرم‌افزارهای حسابدرای

– آشنایی و آموزش والدین در مورد حسابداری بصورت سطحی و مورد نیاز

5000 تومان – خرید و دانلود

مقایسه با شاخص

در مقایسه با شاخص، هنرجویان باید به رشته حسابداری علاقمند شوند و خواستار ادامه تحصیل در آن باشند.

توصیف وضعیت موجود:

اینجانب… مدت… سال است که در آموزش و پرورش در حال خدمت می‌باشم و هم اکنون در هنرستان….. به عنوان هنر آموز حسابداری مشغول به تدریس می‌باشم. تعداد هنر جویانی حسابداری که با آنها سر و کار دارم ٢۵ نفر می‌باشند. با گذشت چند هفته اول سال تحصیلی و رونق گرفتن سیر صعودی تدریس و امور آموزشی در مدرسه متوجه شدم که آنها به رشته حسابداری و ادامه تحصیل در این رشته رغبتی ندارند. در اولین جلسه ی انجمن اولیاء که تشکیل شد همه ی این موارد توسط والدین بازگو شده و به شکل جدید در برابر ما مجسم شد. شواهد حاکی از آن بود که برخی از هنر آموزان و حتی والدین آنها علاقه خاصی به این رشته ندارند.

بنابراین من به عنوان پژوهشگر باید اطلاعاتی را برای بررسی وضعیت موجود جمع آوری می‌کردم.

5000 تومان – خرید و دانلود

گردآوری اطلاعات:

١-تهیه پرسشنامه

برای گردآوری داده‌های بیشتر در زمینه ی شاخص‌های کیفی وضع موجود پرسش نامه ای تدوین کرده و در اختیار دانش‌آموزان قرار دادم.

 

پرسش‌ها

پاسخ هنر آموزان
بله خیر
١- آیا با علاقه وارد رشته حسابداری شده اید؟
٢- آیا نداشتن علاقه به پیشرفت تحصیلی شما آسیب می‌رساند؟
٣- آیا کسانی که به رشته‌های دیگر می‌روند دسترسی دارند موفق تر از دیگرانند؟
۴- آیا شما از رشته تحصیلی تان لذت می‌برید؟
۵- به نظر مباحث حسابداری در موفقیت تحصیلی شما تأثیر دارد؟
۶- ایا از مطالعه دروس حسابداری لذت می‌برید؟
٩- از اینکه در آینده وارد شغل حسابداری شوید راضی هستید؟
١٠- آیا مایلید که این رشته را ادامه بدهید؟

 

۲- مصاحبه با پدر و مادر

در مرحله دوم پرسشنامه ای تهیه و در اختیار والدین هنرجویان قرار دادم. پرسشنامه در زیر آمده است:

 

پرسش‌ها

پاسخ والدین
بله خیر
١- آیا با رشته حسابداری آشنا هستید؟
٢- آیا از اینکه فرزندتان در رشته حسابدرای مشغول به تحصیل می‌باشد راضی هستید؟
٣- آیا در منزل فرزند شما دروس رشته را با علاقه مطالعه می‌کند؟
۴- ایا تمایل دارید فرزندتان تغییر رشته بدهد؟
5000 تومان – خرید و دانلود

٣ – مطالعات کتابخانه ای

یکی دیگر از روش‌های بنده برای جمع اوری اطلاعات استفاده از منابع کتابخانه ای و مقالات می‌باشد که در زیر به توضیح آن می‌پردازیم.

هدف از دوره‌های کاردانش و فنی و حرفه ای تبدیل مدرک گرایی به مهارت گرایی در جامعه است. جامعه آینده متعلق به افراد دارای مهارت است نه دارندگان مدرک، توسعه نیروی انسانی برای هدفهای توسعه کشور، توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای و مهارتی است. پر تحرک ترین شاخه تحصیلی شاخه کار دانش و فنی و حرفه ای با تنوع رشته‌های تحصیلی و تطبیق شرایط فارغ التحصیلان با نیازهای جامعه است. هدف این است که از تربیت فارغ التحصیلان فاقد مهارت بکاهد. یکی از گرایشهای دانش‌آموزان به این شاخه کسب آموزشهای مهارتی برای دسترسی به فرصتهای شغلی مناسب است. این شاخه در پی آن است که دانش‌آموز در سن نو جوانی دارای یک نگرش و مهارت شود که در مواجهه با مسائل زندگی، او را کمک کند. مساله اشتغال دانش‌آموزان فارغ التحصیل در آینده که با آموزش و مهارت آموزی است که از نظر کار و اشتغال دچار مشکل نشوند. با توجه به اینکه سنین بیکاری و اشتغال بین ١٧ تا ٢۴ سال است و باید قبل از رسیدن به این سن از آموزشگاههای مهارتی برخوردار شوند. آماده کردن دانش‌آموزان دوره متوسطه برای اشتغال مولد و مفید و مقابله با بیکاری ناشی از نبود مهارت و عدم آشنایی با فرهنگ کار است. ایجاد ارتباط باآموزشهای رسمی با آموزشهای فنی و حرفه ای غیر رسمی توجه به فرهنگ کار و کار آفرینی و پیوستگی بین آموزش و بازار کار استفاده از امکانات آموزشی خارج از وزارت آموزش و پرورش که ایجاد و تقویت احساس مسئولیت در آموزش را در دستگاههای دیگر بوجود می‌آورد. صدها رشته شغلی را به کمک موسسات دولتی و خصوصی به دانش‌آموز ارائه می‌دهد که مسیری مطمئن برای اشتغال آینده جوانان است. رشته‌های مهارتی با توجه به نیاز مناطق و استان توسعه داده می‌شود و فارغ التحصیلان و مهارت آموختگان از نظر یافتن شغل اطمینان خاطر پید ا می‌کنند.

5000 تومان – خرید و دانلود

اهداف کلی شاخه کار دانش و فنی و حرفه ای در سطح کشور

-تربیت نیروی انسانی ماهر بر اساس بخشهای مختلف از رهگذر مشارکت و هماهنگی دستگاههای ذیربط

– جلو گیری از بیکاری و همچنین ایجاد زمینه اشتغال و خود اشتغالی برای جوانان که مناسبترین سلاح در مقابل تهاجم است

. – صرفه جویی در امر سرمایه گذاری نیروی انسانی از طریق آموزشهای مهارتی به جای بخشی از آموزشهای تئوری و نظری و کم کردن زمان آموزشها.

– به رسمیت شناختن آموزشها ی غیر رسمی و آموخته‌ها و مهارت دانش‌آموزان

– افزایش کارآئی داخلی آموزش و پرورش و افزایش کارایی خارجی از طریق کاربردی نمودن آموزشها.

– افزایش بهره وری و کارایی بخشهای مختلف از رهگذر مشارکت آموزش و پرورش و ارتقاء دانش عمومی کارکنان تا سطح دیپلم.

– کم کردن فاصله بین آموزشهای رسمی و غیر رسمی و ایجاد زمینه‌های لازم برای قابل انعطاف نمودن آموزشها.

– جلو گیری از سرمایه گذاری مضاعف از سوی دستگاهها و بخشهای مختلف برای آموزش دیپلمه‌ها یی که به دلیل عدم راه یابی به دانشگاهها نیازمند آموزشهای مهارتی بودند.

– تفهیم این مهم به جامعه که کلاس و مدرسه تنها مکان آموزش و معلم و مدرسه تنها آموزشگر نیستند، بلکه می‌توان با هماهنگی کلیه محیطهای کار (اصناف، جوامع صنفی، واحد‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی) را مکان آموزش و استاد کاران را معلم دید و از وجود آنها استفاده بهینه بعمل آورد.

– ارتقاء دانش کلیه کارکنان و کارگران در بخشهای مختلف اعم از دولتی و خصوصی و آشنا نمودن آنان با استانداردهای آموزش و تکنولوزی جدید. – سرمایه گذاری در امر نیروی انسانی با نگاه به نیاز جامعه به نیروی انسانی ماهر بر اساس تقویم زمانی و بر نامه‌های توسعه.

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

گزارش تخصصی هنر آموز حسابداری افزایش علاقه هنر جویان حسابداری

5000 تومان – خرید و دانلود
5000 تومان 0 فروش دسته بندی :

برچسب ها : , , , , ,

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

عنوان گزارش : گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۴

مقدمه:

رسیدن به اهداف آموزشی که مدارس به عنوان هدف اساسی خود به آنها توجه دارند مستلزم تا مین بهداشت روانی دانش‌آموزان است. تحقیقات متعدد نشان می‌دهند که سلامت روانی دانش‌آموزان با پیشرفت تحصیلی آنها ارتباط دارد و دانش‌آموزانی که به نحوی از مشکلات روانی یا از نبود بهداشت روانی مناسب رنج می‌برند، اغلب با افت تحصیلی مواجه هستند. بنابراین ضروری به نظر می‌رسد جهت تامین شرایط مناسب برای نیل به اهداف آموزشی، تربیتی و تضمین سلامت افراد جامعه در سنین مختلف، عوامل بازدارنده آن را مورد بررسی قرار داد.

5000 تومان – خرید و دانلود

کلمه‌ی استرس را به شیوه‌های مختلف استفاده می‌کنند بعضی از استرس برای مراجعه به خواسته‌ها و فشارهایی استفاده می‌کنند که شخص با آنها روبه روست و گرفتگی و تنش را واکنش مشخصی در برابر آن موقعیت می‌دانند. برخی دیگر استرس را سطحی از حالات منفی که شخص با آن روبه روست می‌دانند و دسته  سوم معتقدند اگر تقاضا از شخص بیش از توان او باشد. شخص دچار استرس می‌شود.

ارزیابی از وضع موجود

در یکی از کلاسهای پایه……………. دانش‌آموزی به نام فاطمه دارم که وقتی می‌خواهد با من و یا همکارانم صحبت کند، مخصوصا هنگام پرسش و پاسخ مطالب درسی هول و دستپاچه و دچار اضطراب و استرس می‌گردد طوری که دچار لکنت زبان و (من و من کردن) می‌شود و دستانش شروع به لرزیدن می‌کند و نمی تواند به خوبی صحبت کند و درس را جواب دهد و باعث افت تحصیلی او شده است. این وضعیت موجب نگرانی و ناراحتی من شده است. با خود فکر کردم که چرا فاطمه این حالت را دارد و مشکل او چیست، در صورتی که معلم سخت گیری نیستم و نمی توانم بگویم که بچه‌ها از من می‌ترسند.

این موضوع مرا براین داشت که بتوانم مسئله فاطمه را به شکل مطلوب حل نمایم.

 

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

کاهش اضطراب دانش‌آموز

اهداف جزئی:

١- بررسی علل اضطراب دانش‌آموز

٢- آیا شرایط خانوادگی باعث اضطراب در فاطمه شده است

٣- آیا شرایط معلم و مدرسه سبب اضطراب در دانش‌آموز شده است

۴- پیدا کردن راهکارهایی جهت حل مشکل اضطراب دانش‌آموز

5000 تومان – خرید و دانلود

مقایسه با شاخص

در مقایسه با شاخص دانش‌آموز باید بدون هیچ نگرانی در سر کلاس حاضر و به پرسش‌های معلمان جواب دهد

جمع آوری اطلاعات

١ـ مشاهده‌ی رفتار فاطمه:

در جلسات کلاسی که با او داشتم سعی کردم به نوعی حالت رفتاری فاطمه را با خودم و دوستان و همشاگردیهایش زیرنظر بگیرم.

همچنین در زنگهای تفریح، خودم او را در حیاط آموزشگاه زیرنظر گرفتم و مورد خاصی از استرس، بین او و دانش‌آموزان دیده نشد.

٢ ــ مصاحبه با فاطمه:

از او پرسیدم: که چرا موقع پاسخگویی به سؤالات معلم هول و دستپاچه می‌شوی؟ فاطمه: خانم من خیلی اضطراب دارم.

چرا؟

فاطمه: نمی دانم.

چطور خودت نمی دونی، مگر می‌شود؟ فاطمه: سکوت می‌کند.

وقتی معلم از تو درس می‌پرسد چرا اینقدر هول می‌شوی؟ مگر درس را بلد نیستی؟ فاطمه: چرا خانم، ولی نمی دونم چرا هول می‌شم؟

معلم شما وقتی از شما درس می‌پرسد، بد رفتاری می‌کند که تو هول می‌شی؟ فاطمه: نه خانم.

فاطمه جان، معلم وقت کافی به تو می‌ده تا به سؤالات جواب بدی؟ فاطمه: بله خانم.

یعنی برای جواب دادن وقت کم نمیاری؟ فاطمه: نه خانم.

پس دلیل خاصی برای هول شدن نداری، مگر این که درس را خیلی خوب بلد نباشی.

فاطمه: بعضی وقتها هم ممکنه که خیلی درس را خوب بلد نباشم.

5000 تومان – خرید و دانلود

٣ ـ مصاحبه با همکاران:

مصاحبه با دبیر ریاضی سرکار خانم……………………… که لیسانس رشته‌ی ریاضی هستند و نسبتا دبیر آرامی به نظر می‌رسند سؤال کردم که آیا فاطمه سر کلاس شما وقتی که پای تخته می‌آید هول و دستپاچه می‌شود؟ معلم ریاضی: بله

می‌شه بگین چه وضعیتی پیدا می‌کنه؟

معلم ریاضی: وقتی که پای تخته می‌آد هول می‌شه و مثل بچه ای که اصلا درس بلد نیست و نمی تونه تمرین حل کنه با خودش شروع به حرف زدن می‌کنه و دستاش می‌لرزه. به نظرم خیلی اضطراب داره.

می‌دونین چرا اضطراب داره؟

معلم ریاضی: نه، واقعیتش تا حالا نفهمیدم چرا اضطراب داره.

من: مادرش رو خواستین؟

معلم ریاضی: بله، با مادرش صحبت کردم و از او پرسیدم آیا فاطمه مشکل خاصی داره یا نه؟ مادرش چه جوابی داد؟

معلم ریاضی: گفت نه، فاطمه مشکل خاصی نداره و توی خونه بدون اضطرابه.

به نظر شما اگر وقت بیشتری برای حل تمرین پای تخته به فاطمه بدین وضعیت بهتری پیدا نمی کنه؟ معلم ریاضی: نمی دونم، شاید، چون اون خیلی اضطراب داره.

مصاحبه با خانم……………………….. دبیر ادبیات. این دانش‌آموز هم انجام شد ایشان لیسانس ادبیات هستند و معلم آرامی هستند.

فاطمه سر کلاس شما اضطراب داره؟ معلم ادبیات: نه خیلی.

من: حتی وقتی که ازش درس می‌پرسین؟ معلم ادبیات: بله، فاطمه خیلی اضطراب نداره.

مصاحبه با خانم………………………… دبیر زبان مدرسه که ایشان لیسانس زبان هستند و معلم آرامی می‌باشند.

پرسیدم: فاطمه در کلاس شما اضطراب داره؟

5000 تومان – خرید و دانلود

معلم زبان: بله، فاطمه موقع پاسخگویی به سؤالات هول می‌شه و خوب نمی تونه زبان را بخونه و دستش شروع به لرزیدن می‌کنه.

به نظر شما چرا نمی تونه درس رو جواب بده؟ معلم زبان: نمی دونم.

آیا امکان داره درس و بلد نباشه و دلیلش هم همین باشه؟ با توجه به این که درس زبان برای بعضی دانش‌آموزان سخته؟

معلم زبان: البته امکان داره.

آیا وقت کافی به فاطمه می‌دین تا بتونه درس رو جواب بده؟

معلم زبان: به خاطر این که وقت کلاس کوتاه است نمی تونیم خیلی منتظر بمونیم و وقتمان از بین می‌ره و کارهایمان می‌مونه ولی خوب سعی می‌کنم وقت بیشتری به فاطمه بدم.

 

۴ ـ مصاحبه با معاون مدرسه خانم…………………… معاون پایه:

خانم……………………….. می‌شه بگین آیا فاطمه توی حیاط مدرسه یا سر صف چه حالتی داره؟ ناراحته؟ عصبانیه؟ مضطربه؟ و…..؟

معاون: این دانش‌آموز کمی کم روست و سعی می‌کنه وقتی که ما رو می‌بینه از ما دور بشه.

آیا تا به حال با فاطمه صحبت کردین؟

معاون: بله، دفعه‌ی اولی که او را صدا زدم و اسمش رو پرسیدم و چند سؤال دیگه ازش کردم هول شد و مضطرب و با لکنت زبان جواب داد. منم دلم سوخت و فرستادمش رفت.

تا زمانی که با او برخوردی نداریم و حرفی نمی زنیم مشکلی نیست. اما همین که پایش به دفتر مدرسه برسه اضطراب و استرس وجودش را فرا می‌گیرد، طوری که دلمان می‌سوزد زود می‌فرستیمش بیرون، از وقتی که من و همکاران معاون فهمیدیم که او اینگونه اضطراب دارد با او مهربانتر برخورد می‌کنیم تا دچار استرس نشود (البته با صحبت با دبیران دیگر متوجه اضطراب او شدم)

5000 تومان – خرید و دانلود

۵ ـ مصاحبه با مادر دانش‌آموز:

مادر فاطمه را طی نامه ای به مدرسه دعوت کردم از او در خصوص اضطراب فاطمه سؤال کردم و پرسیدم آیا او در خانه دچار اضطراب می‌شه؟ مادرش گفت: نه خیلی کم.

ببخشید آیا توی خانواده‌ی شما مشکلی وجود داره از نظر ارتباط با فاطمه؟

مادر: نه خانم من و پدرش و خواهر و برادرش مشکلی با هم نداریم و ارتباطمان صمیمانه است.

مادر پرسید: ببخشید آیا فاطمه تو مدرسه مشکلی داره؟

سر کلاس فاطمه موقع درس جواب دادن اضطراب زیادی داره و باعث می‌شه که نتونه خیلی خوب درس رو جواب بده.

مادر گفت: اینطور که شما می‌گین تو خونه نیست. من نمی دونم چرا؟

خوب خانم لطف کنید هر وقت همکاران ما شما را دعوت کردند تشریف بیارید مدرسه تا به کمک هم بتونیم این مسئله رو حل کنیم.

مامان فاطمه: چشم خانم. هر زمانی که خواستید در خدمت هستم.

متشکرم از همکاری شما.

5000 تومان – خرید و دانلود

ادبیات و پیشینه تحقیق

١ــ استرس محیط:

استرس زاهای محیطی نسبت به محیط‌های استرس زا دارای وجوه معین تر و بررسی شده تری هستند.

احساس استرس در یک محیط بسیار وابسته به شکل ادراک فرد از محیط است.

ادراک، فرایندی است که طی آن فرد اطلاعات را از محیط پیرامون، توسط حواس خود دریافت کرده و پس از

آن به وسیله‌ی مغز تجزیه و تحلیل و ارزیابی می‌کند. سه عامل تأثیرگذار بر ادراک نقش بسیار مهمی دارند: الف) وضع روحی انسان ب) خلق و خوی شخصی ج) عوامل موروثی و زمینه اجتماعی و روانی. این تفاوتها باعث می شود که افراد تجربه هایی متفاوت از ادراک یک فضا را داشته باشند، ادراکات محیطی ممکن است متفاوت از یکدیگر باشند. عوامل استرس زای محیطی، عواملی هستند که معمولا به علت تهدیدآمیز بودن، ایجاد واکنش عاطفی منفی می‌کنند. شدت این واکنش در افراد مختلف متفاوت است. ادراک محیط نقش زیادی در ایجاد احساس استرس دارد. محیطی که در آن دانش‌آموزان به کسب علم و دانش مشغولند، همچون تمام محیط‌های دیگر که بر رفتار فرد مؤثر است رفتار و سلامت روان آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

٢ــ بهداشت روانی معلم:

حالت روانی معلم بر چگونگی برداشت آنها از موقعیتشان و این که آیا استرس بوجود خواهد آمد، تأثیر مهمی دارد. مثبت بودن و احساس سلامت روان می‌تواند در جلوگیری از بروز استرس بسیار مؤثر باشد. سه عامل زیر در سلامت روانی افراد مهم هستند.

الف) شخصیت متعادل

ب) نگرش مثبت برای حل مشکلات ج) توانمندی خود

5000 تومان – خرید و دانلود

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران کاهش اضطراب

5000 تومان – خرید و دانلود
5000 تومان 0 فروش دسته بندی :

برچسب ها : , , , ,

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی از دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی از دانش‌آموز در برابر معلم

عنوان گزارش : گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی از دانش‌آموز در برابر معلم

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۴

مقدمه (بیان و طرح موضوع)

من معلم هستم، عضوی از خانواده بزرگ مدرسان که آنچه از علم و دانش اندوخته اند، بی چشم داشت در طبق اخلاص نهاده و به جوانانی که روزی سکان دار کشتی اداره کشور خواهند شد می‌آموزند.

5000 تومان – خرید و دانلود

در سایه سالها تجربه، بارها و بارها شاهد دانش‌آموزانی بودم که نابسامانی‌های روحی و روانی نشات گرفته از دوران کودکی و یا مشکلات عاطفی و خانوادگی حال حاضر، آنچنان آنها را عاصی و یاغی کرده که هر گونه چاره اندیشی جهت برقراری ارتباط با آنها را بی اثر می‌کند.

مرکز نظر سنجی ” گالوپ “١ که به ارزیابی نگرش مردم نسبت به وضعیت مدارس می‌پردازد، از دو دهه قبل همواره بی انضباطی را به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات مدارس عمومی دانسته و این مطلب را هر سال در شماره‌های سپتامبر نشریه ” فی دلتا کاپان ” ذکر کرده است. در واقع می‌توان گفت:

” در حال حاضر بی انضباطی به عنوان مشکل درجه اول مدارس در آمده است. ”

در دنیای امروز والدین از بچه‌ها گله مندند و از اینکه بچه‌ها توجهی به خواست آنها ندارند در عذابند.

استادان و معلمان از بی توجهی دانشجویان و دانش‌آموزان به درس ناراحتند و گاهی از این که دانش‌آموزی علاوه بر کاهلی در یادگیری، از حد خود خارج شده و گاهی رفتارهایی به دور از ادب از خود نشان می‌دهد به ستوه آمده اند.

5000 تومان – خرید و دانلود

دانش‌آموز کلاس بنده هم از این قائده مستثنی نبود. برخی از دانش‌آموزان به جای توجه به درس و فراگیری مطالب، به دنبال راههایی برای جلب توجه بنده و سایر دانش‌آموزان بودند و اگر تنها یک بار تذکری از من می‌شنیدند به جای اصلاح رفتار خود در صدد مقابله با معلم بر می‌آمدند.

یک بار از یکی از دبیران با تجربه شنیدم که به علت به ستوه آمدن از رفتار یکی از دانش‌آموزان، از وی خواسته که کلاس را ترک کند و دانش‌آموز با برخورد فیزیکی معلم را از کلاس بیرون انداخته است. به طور مسلم، رفتارهای تهدید آمیز و ترس بر انگیز برای کنترل دانش‌آموزان در کلاس نتیجه هایی موقت و گاهی انتقام جویانه در بر دارد.

با خود می‌اندیشیدم که بالاخره باید راه حلی بیابم تا بتوانم از این دانش‌آموزان عاصی، جوانانی مطیع بسازم. باید ریشه این عصیان که در برخی از آنان وجود داشت و همانند ترمزی مانع از پیشرفت کار در کلاس به حساب می‌آمد را پیدا می‌کردم.

 

اهداف گزارش تخصصی:

هدف اصلی:

کاهش گستاخی دانش‌آموزان با روش‌های مناسب

5000 تومان – خرید و دانلود

اهداف جزئی:

١ – بررسی علل گستاخی دانش‌آموزان در برابر معلم

٢ – با چه راهکارهایی می‌توان، گستاخی را در دانش‌آموزان کاهش داد.

٣ – ارائه راهکارهای قابل تعمیم به سایر همکاران جهت کاهش رفتارهای گستاخانه دانش‌آموزان

 

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص، دانش‌آموزان گستاخ باید، احترام معلم و سایر همکلاسی‌های خود را حفظ و رفتارهای نامتعارف آنها کاهش یابد.

 

جمع آوری اطلاعات

با همفکری و راهنماییهای مدیر محترم مدرسه و بهره گیری از تجارب همکارانم و مطالعه برخی کتب معتبر در این زمینه، به این نتیجه رسیدم بهترین راه، تحقیق از خود این دانش‌آموزان گستاخ و بی هدف می‌باشد

. به این ترتیب با یک کار پژوهشی به کمک پرسشنامه و مصاحبه حضوری که حدودا ٣ ماه به طول انجامید به حقایق جدیدی دست یافتم که مشکلات من را با اینگونه دانش‌آموزان تا بالاترین حد ممکن کاهش داد.

در صفحه بعد خلاصه مطالب این پرسشنامه‌ها که جهت بررسی مشکلات ریشه ای در این دانش‌آموزان تهیه گردیده در جدولی گرد آوری شده است.

5000 تومان – خرید و دانلود

خلاصه یافته‌های اولیه

شماره افراد خانواده شغل پدر بیان احساس و مشکلات به طور خلاصه معدل سال قبل
۱ مادر و ۲ فرزند احساس دلسوزی شدید برای مادر به علت طرشدن از خانواده پدر و اینکه همواره مورد تحقیر واقع شدند. ۱۴٫۳۳
۲ پدر، مادر و ۶ کارگر احساس بی توجهی دیگران نسبت به خود به دلیل فقر مالی و احساس تحقیر ۱۵
۳ پدر، مادر و ۴ کارمند احساس تنفر از والدین به دلیل توجه بیش از حد آنان به یکی از فرزندان و تبعیض های ناشی از آن ۱۲٫۴۴
۴ پدر، مادر و ۲ فرزند آزاد علاقمند به خانواده و اطرافیان ۱۶٫۸۰
۵ پدر و همسر

پدر و ۱ خواهرناتنی

پزشک تنفر از زن پدر و فرزندش، به علت تبعیض ۱۲٫۳۲
۶ مادربزرگ و پدربزرگ پدربزرگ بازنشسته احساس تنهایی و ریشه های مشکلات روانی در مادر ۱۵٫۲۰
۷ پدر و ۲فرزند تاکسیران مشکلات با برادر و تنفر از وی و اینکه خواهر را مورد سرزنش و تحقیر قرار می دهد. ۱۷
۸ پدر، مادر و ۲ فرزند کارگر زندگی در یک اتاق کوچک و مشکلات ناشی از آن ۱۳٫۲۶
۹ پدر، مادر و ۲ فرزند آزاد عدم سازگاری با مادر به علت به رخ کشیده شدن فرزند دیگر ۱۲
۱۰ پدر، مادر و ۳ فرزند بازنشسته علاقه پدر به فرزند اول و حسادت ۲ فرزند دیگر و احساس تبعیض ۱۶٫۵۶
۱۱ مادر و ۱ فرزند مادر خیاط علاقه شدید به مادر ۱۱٫۰۲
۱۲ پدر، مادر و ۲ فرزند کارمند زندگی عادی و آرامش نسبی و رضایت از پدر و مادر ۱۴٫۶۵
۱۳ پدر، مادر و ۳ فرزند مشکلات ناشی از زندانی بودن پدر و احساس حقارت بابت این موضوع ۱۱٫۰۳
دانش آموزانی که زندگی آرام و به دور از مشکل دارند ۲۰%
دانش آموزانی که مورد تبعیض یا تحقیر قرار گرفتند و به نوعی نسبت به شخص دیگری حسادت می کنند. ۶۰%
دانش آموزانی که معدل بالای ۱۷ دارند ۱۳٫۴%
دانش آموزانی که به هر دلیلی در زندگی مشکل دارند ۸۰%
۱۴ پدر، مادر و ۲ فرزند معلم زندگی عادی و آرامش نسبی و رضایت از پدر و مادر ۱۷٫۵
۱۵ پدر و همسر پدر آشپز مشکلات شدید با همسر پدر و حسادت به وی ۱۲

 

مطالعه مقالات

با مطالعه مقالات به نتایج زیر رسیدم:

5000 تومان – خرید و دانلود

علل و انگیزه‌های ناسازگاری فرزندان

١) علل ارثی: گروهی معتقدند که بسیاری از ناسازگاری‌های دانش‌آموزان، ریشه در سرشت و طینت آنها دارد که به همراه ژن از طریق والدین به آنها منتقل میشود.

٢) علل زیستی: مانند نقص عضو، اختلال در بینایی و شنوایی و اختلال در مغز و دستگاه‌های عصبی، پیش یا حین یا پس از تولد میتواند از دیگر عوامل باشد.

٣) علل روانی: مانند وجود فشارهای درونی، میل به استقلال، وجود تعارض و کشمکش در مدرسه، به خصوص زمانی که دانش‌آموز خود را بیپناه و بدون پشتوانه احساس کند، عادات عصبی مانند ناخن جویدن و انگشت مکیدن در او مشاهده میشود.

۴) علل عاطفی: مانند احساس محرومیت از محبت والدین، ناکامی از دستیابی به اهداف مورد علاقه، فقدان امنیت عاطفی به هر دلیل ممکن.

۵) علل اجتماعی: مانند نابسامانی و اختلاف و درگیری میان اعضای خانواده، متارکه والدین، بدآموزی از الگوهای خانه و مدرسه و جامعه، فقدان مقبولیت در میان دیگران، یادگیری رفتارهای نامطلوب از گروه همسالان، نداشتن نظارت کافی والدین، فقدان قانون منصفانه و قاطع در خانه و مدرسه، مشکلات اقتصادی و…

۶) علل تربیتی: مانند نبود یا افراط در محبت، ناهماهنگی میان عاملان تربیتی در خانه و مدرسه و جامعه، برآورده کردن تمام خواسته‌های دانش‌آموز بدون چون و چرا و یا به عکس، تنبیه بدنی و آزارهای روانی، مقایسه و تحقیر و سرزنش دانش‌آموز و…

5000 تومان – خرید و دانلود

با یک جمع بندی روی جدول فوق به نتایج زیر دست می‌یابیم:

پس از تهیه این جدول و بررسی وضعیت موجود به این نتیجه رسیدم که دانش‌آموزان پرخاشگر، اکثرا دارای مشکلات خانوادگی و زمینه ای می‌باشند.

یکی از روش‌های مفیدی که می‌تواند مانع از بروز خشونت میان دانش‌آموزان و آموزگار شود این است که آموزگار در انواع فعالیت‌های کلاسی از دانش‌آموزان نظر خواهی کند. با استفاده از این روش دانش‌آموزان می‌توانند با شیوه مسالمت آمیز بیان خواسته‌های خود آشنا شوند.

این نوع نظر خواهی‌ها می‌تواند در سایر موارد اخلاقی و انظباطی نیز راه گشای بسیاری از مسائل و مشکلات رفتاری دانش‌آموزان باشد. معلمان و مدیران با این روش حقوق دانش‌آموزان را یاد آوری می‌کنند و می‌توانند بهداشت روانی مدرسه را تضمین کنند. اولیای مدرسه به علت نا آگاهی از روش‌های سازنده تربیتی و مراحل رشد روانی- اجتماعی به ویژه در دوران بلوغ که خود زمینه موثری برای ایجاد اختلافات شدید محسوب می‌شود، خود به عامل عمده ای برای بروز رفتار‌های پرخاش جویانه در بچه‌ها تبدیل می‌شود.

پس با توجه به اصل فوق از آنان خواستم مشکلات خود را در کلاس درس با معلمان مطرح کرده و علل رفتارهایشان را که از نظر خود این دانش‌آموزان دفاع از حقوقشان به حساب می‌آمد بیان کنند.

اکنون خلاصه ای از موارد مشترکی را که دانش‌آموزان به عنوان مشکلات خود با معلمان مطرح کردند و من در لابلای نوشته‌ها و کلام آنان جمع آوری کردم ذکر می‌کنم:

١- هنگام تدریس نگاهتان فقط روی دانش‌آموزان قوی است.

٢- مگر کسی که از بهره هوشی بالایی برخوردار نبوده و وضعیت درسی خوبی ندارد، هیچ نقطه قوت دیگری ندارد که بوسیله آن مطرح شود و همیشه باید بعنوان عضو زائد، مورد بی مهری معلم قرار گیرد؟  

5000 تومان – خرید و دانلود

٣- چرا پس از پایان پرسش کلاسی برای دانش‌آموزان با استعداد کلمه “بفرمایید” وبرای ما از کلمه ” بنشینید ” استفاده می‌کنید؟

۴- چرا در جمع همیشه، آنها را الگویی برای دیگران معرفی می‌کنید؟

۵- چرا همیشه از بقیه می‌خواهید، همانند آنها درس خوانده و رفتاری مشابه آنها را داشته باشند؟

۶- در تمامی کلاس‌ها به ما به چشمی تحقیر آمیز و بی تفاوت می‌نگرید.

٧-آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یکبار هم ما را به هر دلیلی مورد تشویق قرار دهید؟

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

گزارش تخصصی آموزگاران کاهش گستاخی برخی دانش‌آموز در برابر معلم

5000 تومان – خرید و دانلود
5000 تومان 0 فروش دسته بندی :

برچسب ها : , , , , , ,

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

 

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

 عنوان گزارش : گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

نوع فایل : (Word) قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۰

چکیده:

در اوایل سال تحصیلی ٩۵-٩۴(امسال) در بین دانش‌آموزان کلاسم متوجه شدم که یکی از دانش‌آموزانم در کلاس درس فعال نیست و اگر از اودرس پرسیده می‌شد شدت ترس و اضطراب در او به حدی بود که شروع به گریه و زاری می‌کرد.

تصمیم گرفتم که با مدیر مدرسه و دیگر همکاران و خانواده در این زمینه صحبت کنم و ریشه ی اصلی این اضطراب را در او پیدا کنم با توجه به این که این اضطراب یا ریشه در محیط مدرسه داشت یا در محیط خانواده باید امنیت و آرامش روحی را در محیط‌های مذکور از طریق دادن مسئولیت – تشویق و… فراهم می‌کردم. بعد از مدتی نتایج روش‌های به کاربرده شده به وضوح در دانش‌آموز قابل مشاهده بود و وضعیت درسی و روحی او بهتر از گذشته شد.

5000 تومان – خرید و دانلود

 مقدمه: (بیان و طرح موضوع)

از زمان تولد تا هنگام مرگ هر انسانی در موقعیت‌های گوناگون بالندگی درگیر مسائل و مشکلاتی می‌شود که به نحوی روان او را متأثر می‌سازد. از جملۀ این مسائل می‌توان ترس و اضطراب را نام برد که در تمام دوره‌های زندگی ممکن است بر انسان چیره شود.

بخشی از رشد کودک، متضمن آموختن و کنترل اضطراب و ترس است، کودکان ترس‌های بسیاری دارند و ممکن است برخی از آن‌ها در بزرگسالی هم دچار ترس باشند. اما بسیاری از استرس‌های و اضطرابهای دوران کودکی در اثر گذشت زمان و تجربه از بین می‌روند و تنها بخشی از آنها تغییر شکل می‌دهد و بصورت نیرویی مؤثر در رفتار درمی آیند. اما ترس و اضطراب به یک مفهوم نیستند، ترس علت و موقعیت مشخص دارد و در اکثر موارد، کاربرد و تأثیر مثبت دارد. مثلا کودکان با وجود ترس می‌تواند از جان خود حفاظت کنند. اما اضطراب هم کارکرد مثبت دارد و هم کارکرد منفی. یا به عبارت بهتر، احساس اضطراب تا یک جای خاص کارکرد افراد را بهتر می‌کند و از یک جایی به بعد، افزایش اضطراب باعث افت کارکرد می‌شود.

تفاوت دیگری که اضطراب با ترس دارد این است که علت شفاف و واضحی برای اضطراب نمی توان یافت.

اگر چه برای برخی افراد، اضطراب ناشی از موقعیت خاصی است که در آن قرار می‌گیرند (در یک جمع جدیدی از انسان ها، زمان امتحان هنگام جدایی از خانواده و…) اما در هیچ یک علت بیرونی دلیل قابل استناد و ملموس برای این نگرانی و اضطراب وجود ندارد. بلکه تصور فرد نسبت به این موقعیت‌ها مثبت نیست.

5000 تومان – خرید و دانلود

تعریفی از اضطراب:

اضطراب عبارت از ترس فرد از نتایج مجهول مربوط به آینده که گاهی تفکر و اعمال گوناگون را به تعویق می‌اندازد و یا از دیدگاهی دیگر می‌توان گفت که اضطراب شامل احساس عدم اطمینان درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیکی است. به طور کلی اضطراب یک احساس منتشر، بسیار ناخوشایند و اغلب مبهم دلواپسی است که با یک یا چند حس جسمی مانند احساس خالی شدن سردل، تنگی قفسه سینه، تپش قلب، تعرق ؛ سردرد و… همراه است از دیگر علایم مربوط به اضطراب می‌توان به عصبی بودن، تنش، احساس خستگی، بی خوابی، لرزش، تنگی نفس، بی حالی، اشکال در تمرکز حواس، تپش قلب، تکرار ادرار، سرگیجه و گوش به زنگ بودن اشاره کرد.

ارزیابی از وضع موجود

بیست ویک سال است که مشغول به تدریس در آموزش و پرورش در مقطع…………………. وخدمت به آینده سازان مملکت اسلامیمان ایران خدمت میکنم. در سال تحصیلی ٩۵-٩۴ یعنی امسال در مدرسه ………………….. مشغول به تدریس در پایه اول شدم. در این کلاس ٢٠ دانش‌آموز مشغول به تحصیل بودند؛ طبق روال هر سال روزهای ابتدای سال تحصیلی جدید را به ارزشیابی ورودی دانش‌آموزان پرداختیم تا حدودی از وضعیت معلومات آنها ؛ وذهن وهوش دانش‌آموزان آگاه شوم. در این بررسی و ارزش یابی متوجه شدم که هر وقت به یکی از دانش‌آموزان تکلیفی می‌دادم یا سوالی می‌پرسیدم ترس و لرز داشت ویا با ترس ولرز دست وپا شکسته جواب می‌داد، ‹کلمات هم آغاز وهم پایان › و هر وقت از وی سوال می‌کردم چرا به پیش دبستانی نرفتی گریه و زاری می‌کرد مدتی همین روال گذشت و دانش‌آموز تغییری نکرد و متوجه شدم این دانش‌آموز دارای اضطراب شدید و با توجه به مسئولیت‌ها یی که در قبال او احساس می‌کردم، تصمیم گرفتم که در صدد رفع مشکل او برایم.

5000 تومان – خرید و دانلود

طرح و بیان مساله:

بسیارند دانش‌آموزانی که به خاطر ترس از مدرسه و معلم و ناظم و… در دوره‌های مختلفی از درس و تحصیل عقب افتاده اند و در مقاطع مختلف زندگی به خاطر ترس‌های که برطرف نشده اند با شکست مواجه می‌شوند. چه بسا دانش‌آموزی به دلایل مختلف از مدرسه یا عوامل دیگر می‌ترسد و نمی تواند در زندگی موفق باشد. بعضی دانش‌آموزان استعدادهای درخشانی دارند که اگر شکوفا نشوند (به دلایل مختلف) در زندگی با شکست مواجه شده و نمی توانند مراحال موفقیت را طی کنند. وظیفه معلمین این است که این ترسها و اضطراب‌ها را شناخته و در صدد بر طرف کردن آنها بر آییم، چون مقطع…………….، خصوصا …………………….. از دوره‌های مختلف تحصیلی، یکی از دوره‌های مهم و شاید بتوان گفت مهم ترین دوره می‌باشد که اگر دانش‌آموزان و عوامل موثر بر روحیه آنها و مسائل و مشکلات مختلف آنها بیان و رفع نشود، در دوره‌های دیگر زندگی به مراتب با مشکلات بیشتری روبروی خواهند شد. در این تحقیق ما مشکل یکی از دانش‌آموزان را بررسی می‌کنیم و سعی بر این است که هرچه بهتر ترس و اضطراب را در وجود این دانش‌آموز از بین ببریم، امید است این کار بتواند مقدمه ای باشد برای شناسایی مشکلات دانش‌آموزان دیگر.

اهداف گزارش تخصصی:

 

هدف اصلی:

کاهش ترس و اضطراب دانش‌آموز با بکار بردن روش‌های مناسب

 

اهداف جزئی:

١ – بررسی علل ترس و اضطراب در دانش‌آموز

٢- پیدا کردن روش هایی جهت کاهش ترس و اضطراب در دانش‌آموز

٣ – ارائه راهکار به سایر همکاران برای برخورد بهتر با دانش‌آموزان دچار ترس و اضطراب

5000 تومان – خرید و دانلود

مقایسه با شاخص:

در مقایسه با شاخص، ترس و اضطراب در این دانش‌آموز باید کاهش یابد و براحتی در سرکلاس به سوال‌های معلم پاسخ دهد.

 

ارزیابی از وضع موجود

برای حل این مشکل تصمیم گرفتم موضوع را با مدیر مدرسه و دیگر معلمان و همچنین خانواده او در میان بگذارم و حتی با بعضی از دانش‌آموزان که احساس کردم کمی به او نزدیک هستندمثلا دختر عمو ودختر همسایه سؤالاتی در مورد او پرسیدم مثلا:»آیا خدای نکرده او را ماشین زده است؟»اما جواب قانع کننده ای از آنها نگرفتم آنها اظهار داشتند که او چند سالی است که این وضعیت را دارد و گوشه گیر است.

در جلسه ای که با مدیر مدرسه و دیگر معلمان داشتم آنها نیز مدعی شدند که اوهم خواهری دارد که کلاس بالاتر است ودر سال‌های قبل والان هم نامرتب و از نظر درسی هم ضعیف است وآنها گفتند برای مطلوب کردن درس خواهر او خیلی سعی کرده اند اما فایده ای نداشته و خانواده اش نیز حاضر به همکاری با آنها نشده اند. من هم با کمک مدیر مدرسه تصمیم گرفتم که مسئله را به طور جدی پی گیر شوم علت این اضطراب و همچنین راه حل‌های مناسبی را برای رفع آن پیدا کنم تا وظیفه خود را به عنوان یک معلم در قبال او انجام داده باشم.

ازاوخواستم که اولیاء خود را به مدرسه بیاورد ولی او از این کار خودداری کرد پس مجبور شدم خود به دیدار آنها بروم و از نزدیک با آنها صحبتی داشته باشم. بعد از صحبت هایی که با نامادری او داشتم متوجه شدم که او در خانه آرامش چندانی ندارد چون پدر و مادرش با هم مشکل دارند و محیط خانه ی آنها محیطی پر از مشاجره و بحث و جدال است چند جلسه ای با پدر و نامادری او در این مورد گفتگو کردم و از پیامدهایی که بعدا ممکن است گریبانگیر او و دیگر فرزندان آنها شود برای آنها صحبت کردم وبه نامادریش گفتم:«مثلا آیااز خدا نمی ترسدورفتاری که با فرزندان هوی خود دارد یک د فعه کسی همین رفتار را با فرزندخودش انجام دهد» به آنها گفتم به جای مشاجره ایجاد تنش و بر هم ریختن آرامش خانواده می‌توانند مشکلات خود را به دور از چشم فرزندان با یک گفتگوی ساده برطرف نمایند آنها نیز قبول کردند که در این زمینه اشتباه کرده اند و من بعد سعی بر جبران آن می‌کنند. «مادر اودر سفری که به کربلا داشته در آنجا سکته کرده ویکی از دستان ویکی از پا‌های او فلج شده بود، اوپنج برادر تنی ویک برادر ناتنی داشت.

5000 تومان – خرید و دانلود

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

گزارش تخصصی آموزگار و دبیر مقابله با ترس و اضطراب

5000 تومان – خرید و دانلود
5000 تومان – خرید و دانلود
5000 تومان 0 فروش دسته بندی :

برچسب ها : , , , , ,